Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.05.2015 12:48 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
O elbląskim porcie...

Kolejne spotkanie z cyklu Elbląg na dużym ekranie wypełnią stare filmy i kroniki pokazujące port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną i w czasach powojennych. Pokaz odbędzie się 11 maja.

- Historia portu to historia naszego miasta – mówi red. Juliusz Marek, który od 7 lat przygotowuje i prowadzi seanse o Elblągu. - Korzystne położenie u dawnego ujścia Nogatu i możliwość zbudowania portu zadecydowały o lokalizacji Elbląga. Przez wiele stuleci port miał główny wpływ na rozwój i kondycję gospodarczą miasta.

Dzieje portu to gotowy scenariusz filmu sensacyjnego, pełnego zwrotów akcji, pechowych splotów wydarzeń i wojen z bliższymi i dalszymi sąsiadami. Elblążanie dla utrzymania żeglowności szlaków wodnych zmagali się z żywiołami, prowadzili dyplomatyczne zabiegi w celu uzyskania przywilejów handlowych, odpierali ataki gdańszczan, ale też ulegali innym najeźdźcom, oddając swój port na ich użytek. W takich momentach rola portu rosła, snuto więc plany skrócenia drogi na morze.

- Na przestrzeni dziejów wielokrotnie planowano budowę kanału przez Mierzeję Wiślaną. Zawsze jednak coś stawało na przeszkodzie, więc planów tych nigdy nie zrealizowano - przypomina red. Juliusz Marek.   

Program majowego spotkania Elbląg na dużym ekranie wypełnią stare filmy i kroniki pokazujące port oraz żeglugę na rzece Elbląg, kanałach i Zalewie Wiślanym przed wojną oraz w czasach powojennych. Będzie też historia portu i niezrealizowanego przekopu Mierzei oraz film o współczesnym porcie i jego potencjale.

Seans Okno na świat – port w Elblągu rozpocznie się o godz. 18. Miejsce: duża sala kina Światowid. Organizatorami: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.

Wstęp jest wolny. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184238

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.