Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.05.2015 11:38 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Dni Otwarte Funduszy Europejskich w Regionalnej Pracowni Digitalizacji
Dzieci i młodzież, a także każdy chętny, w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich, może odwiedzić Regionalną Pracownię Digitalizacji działającą w elbląskim Światowidzie. Już jutro i pojutrze - w czwartek i piątek, 7 i 8 maja, w godz. od 8 do 17, zespół pracowni wprowadzi wszystkich w tajniki digitalizacji.

O każdej pełnej godzinie rozpoczną się 45-minutowe spotkania, podczas których będzie można dowiedzieć się na czym polega skanowanie zabytku i dalsza obróbka materiału cyfrowego. Chętni będą mogli na własne oczy zobaczyć, jak zeskanowany zabytek trafia do sieci. O tym komu i do czego służy digitalizacja w kulturze i sztuce opowie Urszula Jatkowska, pracownik Regionalnej Pracowni Digitalizacji, absolwentka kierunku ochrona dóbr kultury o specjalizacji konserwatorstwo na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Spotkania są bezpłatne. Grupy zorganizowane obowiązuje wcześniejsza rejestracja, którą prowadzi Urszula Jatkowska (email: urszula.jatkowska@swiatowid.elblag.pl).
 
Digitalizacja pozwala udokumentować, a w ten sposób ochronić i utrwalić w formie cyfrowej dla przyszłych pokoleń obiekty dziedzictwa materialnego. A co z dziedzictwem niematerialnym, które nasz kraj powinien chronić także dlatego, że Polska ratyfikowała Konwencję UNESCO w sprawie ochrony niematerialnego dziedzictwa kulturowego? Jak zapisać i przekazać dalej tradycyjne umiejętności, wiedzę czy obrzędy?   
 
W piątek, w godz. od 8 do 14, do rozmowy na ten temat będą zachęcać: Agnieszka Jarzębska i Tomasz Misiuk z eŚwiatowid.pl. Okazją do dyskusji będą pokazy filmów dokumentalnych: W cieniu domów o zabytkowych domach podcieniowych na Żuławach oraz Ostatni mistrzowie kultury ludowej - o twórcach ludowych z Warmii, Mazur, Powiśla i Żuław.
 
Regionalna Pracownia Digitalizacji jest pierwszą w województwie, która digitalizuje w 3D. W ramach projektu Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury, realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid, digitalizowane są obiekty muzealne z naszego regionu. Podczas jego realizacji na stronie cyfrowewm.pl zamieszczone zostały obiekty wraz z opisami. Wszystko po to, by zachować dziedzictwo kulturowe regionu.
 
- Teraz, za pośrednictwem Internetu, każdy może poznać dziedzictwo kulturowe Warmii i Mazur, co jest istotne zwłaszcza dla osób niepełnosprawnych ruchowo – mówi Magdalena Czarnocka - Kaptur, koordynatorka projektu realizowanego przez Centrum Spotkań Europejskich Światowid.
     
A Ci, których Światowid zachęci do odwiedzenia naszego regionu, mogą zaplanować sobie wizytę. Dzięki uruchomionemu serwisowi wycieczkowemu e-wędrówki - w oparciu o informacje na temat dziedzictwa kulturowego regionu - można tworzyć własne szlaki on-line i pobierać je na urządzenia mobilne.

- Partnerami projektu Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury były trzy muzea: Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie, Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku oraz Żuławski Park Historyczny w Nowym Dworze Gdańskim. Eksponaty z tych muzeów poszerzyły dotychczasową bazę ciekawych przedmiotów i obiektów, które można oglądać na stronie – dodaje Magdalena Czarnocka - Kaptur.

Projekt Wirtualne zabytki Warmii i Mazur – rozbudowa serwisu Cyfrowe Warmia i Mazury dofinansowany został ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007-2013 oraz z budżetu Samorządu Województwa Warmińsko-Mazurskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185556

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.