Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 06.05.2015 09:10 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
W Światowidzie po czesku
Po Chinach, Austrii, Szwecji czy Francji przyszedł czas na wystawę w Elblągu. Dziś - w środę, 6 maja, o godz. 17, w Centrum Spotkań Europejskich Światowid - wernisaż wykładowców sztuki na uniwersytecie w Ostrawie. František Kowolowski i Jiří Kuděla osobiście otworzą wystawę Terytoria.

Niebanalne formy, ciekawe portrety, nieprzeciętne motywy - a wszystko po to, by zaciekawić odbiorcę. Tak w kilku słowach można opisać tę wystawę. Prace artystów z Czech można oglądać na I i II piętrze holu Światowida.

- Przez kilka lat odkrywałem zakorzenione schematy portretu za pomocą różnie formułowanego podejścia, praca ta przeplatała się w kilku wzajemnych cyklach - mówi Jiří Kuděla. - Chodziło o konkretne portrety, celowo pozbawione cech fizjonomicznych i psychofizycznych. W monotypiach i obrazach byłem o wiele bardziej zainteresowany badaniami i formalnymi zdolnościami tradycyjnych motywów.

Z szerokiej gamy technicznych procedur i formalnych metod twórca artysta przeważnie próbował transformować tradycyjnie malowany lub fotografowany portret. Natomiast František Kowolowski oscyluje między niestabilnymi formami. Połączenie fizyczności, przestrzeni, czasu i zmienności tych elementów jest również widoczne w dużych płótnach artysty. Performer często pracuje z napięciem. Jego celem jest doprowadzenie odwiedzających do podważenia tradycyjnego sposobu myślenia o zasadach gry, nie tylko w sztuce, ale w każdym systemie.

Prace obu artystów będzie można oglądać do końca maja.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185663

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.