W upalne dni przyciągają elblążan i turystów. Gdy jest nieco chłodniej, cieszą swoim widokiem i przyjemnym szumem wody. Miejskie fontanny jutro, 1 maja, oficjalnie rozpoczną swoją "pracę".
Największą atrakcją jest tzw. fontanna posadzkowa. Została otwarta w 2014 roku. Jest na Starym Mieście, na skwerze obok katedry św. Mikołaja. Obiekt cały czas znajduje się na gwarancji, dlatego rozruch i przeglądy okresowe będzie prowadzić wyspecjalizowana firma. Bieżącą konserwacją zajmie się Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Warto wspomnieć, że w fontannie posadzkowej nie ma zakazu kąpieli, a w ciepłe dni zwłaszcza dzieci oblegają ten obiekt. Należy jednak zachować ostrożność na mokrej posadzce i nie wrzucać w szczeliny fontanny drobnych śmieci (papierków, niedopałków papierosów itp.). W ubiegłym sezonie, poza naniesionym piaskiem, to właśnie drobne papierki i niedopałki były jedną z przyczyn zapchania pomp. Oczywiście w obrębie skweru są ustawione kosze na śmieci.
Fontanna ta jest czynna sezonowo, w godz. 9-22. W godz. 9-17 odbywa się tzw. praca dzienna (strumienie niskie, kontakt z wodą), a w godz. 17-22 - praca popołudniowo-wieczorna (strumienie wysokie). Dodatkowo zaplanowano cztery, około 10-minutowe, pokazy:
- dzienne o godz. 12.30 i 16,
- nocne, z efektami świetlnymi, o godz. 19 i 21.30.
Drugi obiekt znajduje się na granicy starówki i centrum. To powstała w 1908 roku zabytkowa fontanna na Placu Słowiańskim.

Była nieczynna przez dwa lata, kiedy w tym rejonie miasta trwała przebudowa drogi wojewódzkiej 503. Obiekt został uruchomiony w czerwcu 2014 roku, po wykonaniu doraźnych prac zabezpieczających. W zakres tych prac wchodziło m.in. uszczelnienie dolnej i górnej misy (wykonanie wykładziny wodoszczelnej z gładzi cementowej, wypełnienie starych, wykruszonych połączeń kamieni).
Zamontowane w zabytkowej fontannie urządzenia odpowiadające za jej pracę są starego typu. Oznacza to, że spadek poziomu wody, spowodowany jej stopniowym wyparowywaniem i rozbryzgiwaniem poza misę, może być przyczyną przerw w obiegu wody. Dopiero gdy pompa podniesie lustro wody, fontanna ponownie rozpoczyna swoją pracę.
Ostatnią miejską fontanną jest ta zlokalizowana przy ulicy 1 Maja. Z racji położenia można ją roboczo nazwać "fontanną centralną".

Do zapełnienia jej zbiornika potrzeba 316 m3 wody. Bieżącą eksploatacją i konserwacją urządzenia, w tym spuszczaniem i napełnianiem niecki wodą, zajmuje się EPWiK Sp. z o.o. Za bieżące utrzymanie czystości Skweru Mariana Sawicza, na którym jest fontanna, odpowiada administrator terenu - Zarząd Zieleni Miejskiej.
Przed ubiegłorocznym sezonem niecka fontanny została wyczyszczona przez specjalistyczną firmę. Koszt tego czyszczenia wyniósł 6 150 zł brutto. W 2015 roku, z uwagi na zadowalający stan niecki, nie było potrzeby usuwania kamienia z dna i ścianek bocznych fontanny. Natomiast w tym tygodniu fontannę umyto specjalistycznym sprzętem, pod ciśnieniem.
W ubiegłym roku, tuż po pierwszym napełnieniu fontanny, wandale wlali do niej środek spieniający, który zanieczyścił nieckę, rury i dysze. Wymagało to spuszczenia wody, wypłukania wszystkich elementów fontanny i jej ponownego napełnienia. Koszt jednorazowego napełnienia fontanny wodą waha się między 2 a 3 tysiącami złotych.
Dodatkowo, podczas standardowego czyszczenia i wymiany wody w fontannie najczęściej znajdowane są: butelki plastikowe, worki, kartoniki po napojach, części ubrań i inne odpady, które zatrzymują się na elementach fontanny. Dlatego, tak jak w przypadku fontanny posadzkowej, apelujemy o utrzymywanie porządku wokół fontanny centralnej, tym bardziej, że w obrębie Skweru Mariana Sawicza są również kosze na śmieci.
Należy pamiętać również, że w fontannie przy ulicy 1 Maja obowiązuje zakaz kąpieli. Nie posiada ona odpowiednich wejść, nie jest wyposażona filtry, a dysze zainstalowane na dnie mogą być niebezpieczne dla kąpiących się.
Jak to pracuje?
Wszystkie trzy fontanny pracują w obiegu zamkniętym, co oznacza, że raz napełniona fontanna korzysta z tej samej wody. Dodatkowo, fontanna posadzkowa na skwerze katedralnym wyposażona jest w specjalne filtry, które podczyszczają i uzdatniają krążącą wodę. Wymiana wody w fontannach odbywa się w zależności od potrzeb. Jak już wspomniano wyżej, bieżącą konserwację wszystkich fontann prowadzi Elbląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji.
Poidełko?
Fontanną ścienną, a nie poidełkiem, jest obiekt zlokalizowany na ścianie budynku przy ul. Stary Rynek.
Z uwagi na koszty eksploatacyjne (obiekt nie został wyposażony w zamknięty obieg wody) fontanna włączana jest okazjonalnie. Być może w przyszłości zamontowane zostanie w niej urządzenie odcinające wodę tak, aby elblążanie i turyści mogli z niej korzystać i gasić pragnienie.
W mieście są również fontanny osiedlowe, za które odpowiadają administratorzy danego terenu. Ale to już zupełnie inna historia...