Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.04.2015 13:37 Miasto:Elbląg Kategoria:Film / Media Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Kino Światowid
Elbląg u progu II wojny światowej

Tym razem widzowie cyklu „Elbląg na dużym ekranie” zostaną przeniesieni w czasie do ostatnich dni przed wybuchem II wojny światowej. Już 13 kwietnia o godz. 18.00, w Kinie „Światowid”, będzie można zobaczyć przygotowane i udźwiękowione specjalnie na tę projekcję fragmenty dokumentalnych kronik sprzed wojny. Wstęp jest wolny.

O filmach i Elblągu u progu II wojny światowej opowiadać będzie gospodarz cyklu Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej.

- Postanowieniem traktatu wersalskiego Elbląg stał się miastem przygranicznym, do granicy z Wolnym Miastem Gdańsk było zaledwie kilka kilometrów – mówi Juliusz Marek. - To budziło niepokój mieszkańców, a na to jeszcze nałożyły się skutki wielkiego kryzysu, hiperinflacji i politycznej izolacji Niemiec. Nazizm, początkowo przyjmowany nieufnie, również w Elblągu trafiał na podatny grunt.

Narodowi socjaliści łatwo przejęli władzę, a ich przywódca z Królewca – Erich Koch stał się w Elblągu obiektem swego rodzaju „kultu”. Wszelkie objawy życia politycznego, społecznego i gospodarczego podlegały „ujednolicaniu” i podporządkowaniu NSDAP. Przychodziło to tym łatwiej, że gospodarczo w mieście działo się coraz lepiej, a Hitler obiecywał kolejne sukcesy. Stąd naziści zdobywali coraz większe poparcie.

Nie wszyscy elblążanie dali się omamić, byli też niepokorni, których uciszano brutalnie bijąc, a nawet mordując. Ludność pochodzenia żydowskiego zmuszano do sprzedaży za bezcen całego majątku, domów, firm, dzieł sztuki. Z dnia na dzień Żydzi wykluczeni zostali z lokalnej społeczności. Również dość liczni potomkowie Słowian, bojąc się represji, potulnie zmieniali swoje nazwiska na germańskie.

- Od tamtych wydarzeń minęło 80 lat i wydawałoby się, że to już odległa historia – mówi Juliusz Marek. – Jednak warto przypominać, jakie były początki największych zbrodni XX wieku, także w naszym mieście.

Organizatorami  cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich "Światowid" i Telewizja Elbląska. Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185682

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.