Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 18.03.2015 12:55 Miasto:Nowy Dwór Gdański Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Żuławski Ośrodek Kultury
Dom kultury. Pierwszy po wojnie był... na Żuławach
Fot. mat. prasowe ŻOK
Fot. mat. prasowe ŻOK

- 19 lutego 1950 roku w Nowym Dworze Gdańskim otwarto pierwszy dom kultury w powojennej Polsce - mówi Justyna Walas z Żuławskiego Ośrodka Kultury. Z okazji jubileuszu 65-lecia powstał spektakl, który zostanie zaprezentowany w tę niedzielę, 22 marca.

Na scenie pojawią się grupy twórcze i instruktorzy Żuławskiego Ośrodka Kultury oraz chóry: z Gimnazjum nr 1 i Sursum CordaScenariusz napisali: Krzysztof Kowalski, Tomasz Stroynowski i Monika Jastrzębska - Opitz, za reżyserię odpowiada Krzysztof Kowalski, dyrektorem muzycznym przedsięwzięcia jest Tomasz Stroynowski.

- Spektakl Pierwszy. 65 lat w trzech aktach ma przypomnieć historię miejsca, sylwetki ludzi, którzy je budowali i odtworzyć klimat, jaki panował w domu kultury w różnych okresach jego działalności. A także pokazać, czym ośrodek żyje dzisiaj - informuje Justyna Walas. - Jest to największa produkcja Żuławskiego Ośrodka Kultury. Bierze w niej udział ponad setka artystów. Wykorzystane zostaną fragmenty filmów i niepublikowane wcześniej materiały archiwalne. To podróż przez historie powszechnie znane i te dopiero co odkryte, śladem wybitnych osobowości i niezwykłych momentów. 

Program obchodów jubileuszu jest szerszy i obejmuje nie tylko przedstawienie, na które wszystkie wejściówki już się rozeszły. 

- Planowane są także pokazy filmu dokumentalnego o domu kultury, kawiarenki wspomnieniowe, wystawa zdjęć archiwalnych. To także archiwum cyfrowe właśnie tworzone na stronie http://www.zok-ndg.pl/index.php/pl/archiwum. To świetna okazja, żeby dowiedzieć się ciekawych, a często niezwykłych faktów z historii miasta i życia jego mieszkańców - dodaje Justyna Walas.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10179441

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.