Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.03.2015 16:20 Miasto:Olsztyn Kategoria:Muzea Autor:AJ Placówka:Muzeum Warmii i Mazur
O wsiach Warmii i Mazur wiedziała wszystko...
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Miała ogromną wiedzę, nie tylko z etnografii i chętnie dzieliła się nią z każdym, kto o to poprosił... W sobotę, 14 marca, w Olsztynie zmarła Elżbieta Bielecka - Kaczmarek, muzealnik i badaczka kultury ludowej, która wiele lat kierowała działem etnografii Muzeum Warmii i Mazur. 

Elżbieta Bielecka - Kaczmarek była olsztynianką. Urodziła się 6 czerwca 1949 r. W 1972 r. ukończyła studia etnograficzne na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Tuż po studiach zaczęła pracę w Muzeum Budownictwa Ludowego. Parku Etnograficznym w Olsztynku. W 1994 przeszła do Muzeum Warmii i Mazur. W tym samym roku skończyła studium podyplomowe z historii sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim. Stworzyła sporo wystaw, napisała wiele tekstów naukowych oraz popularyzatorskich. Kilka miesięcy temu przeszła na zasłużoną emeryturę.

- Była "chodzącą encyklopedią". Jeśli ktoś czegoś nie wiedział, udawał się do Eli, która interesowała się wieloma dziedzinami i posiadała wiedzę nie tylko z zakresu etnografii, ale również między innymi z historii czy rzemiosła. Można z Nią było porozmawiać na każdy temat, była bardzo otwartą i ciepłą osobą. Dla nas, starszych pracowników była przyjacielem, a dla młodszych wzorem do naśladowania - mówi Hanna Łosicka, dokumentalistka w dziale etnografii, która od samego początku dzieliła pokój z panią Elżbietą. 

Co pozostanie po wielu latach Jej działalności?

- W muzeum na co dzień wykonujemy mrówczą, mało widowiskową pracę. Dla Eli szczególnie ważne były wystawy, które przygotowywała z wielkim zaangażowaniem, i zajęcia edukacyjne - dodaje Hanna Łosicka.

***

Panią Elżbietę mieliśmy okazję poznać w 2009 r., przy okazji projektu Ostatni mistrzowie kultury ludowej. Podzieliła się wówczas z nami swoją wiedzą o twórcach ludowych w regionie, spotkała z młodzieżą w Olsztynku i zabrała głos w filmie dokumentalnym o twórcy ludowym, prezesie ogólnopolskiego Stowarzyszenia Twórców Ludowych Waldemarze Majcherze. Pani Elżbieto, mieliśmy nadzieję na kolejne spotkania... 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8810545

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.