Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.03.2015 15:20 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Płyń w morze, leć do Brukseli!
Fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego
Fot. mat. prasowe Urzędu Marszałkowskiego

Sześcioro gimnazjalistów i licealistów z powiatów: elbląskiego i braniewskiego może... popłynąć żaglowcem Kapitan Borchardt. Rejs to nagroda w konkursie literackim, którego bohaterem jest Karol Olgierd Borchardt - pisarz i marynarz, kapitan żeglugi wielkiej. Dla tych, którzy chcą się sprawdzić, jest jeszcze jedna propozycja - do wygrania wyjazd do Brukseli.

Nagrody w pierwszym konkursie częściowo sponsoruje Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, a elbląskie Biuro Regionalne Urzędu jest partnerem Fundacji im. Karola Borchardta, która go organizuje. 

Zadanie, informuje Jolanta Małkowska z Biura Regionalnego, polega na napisaniu pracy literackiej na temat: Karol Olgierd Borchardt – Morze spełnionych marzeń. Tekst o długości co najmniej 3 000 znaków musi dotyczyć spraw morskich i postaci Karola Olgierda Borchardta - jego życia, pracy, twórczości literackiej, działalności edukacyjnej. Można skupić się na jednym wybranym elemencie biografii, a można opisać ją szerzej. Czasu jest niewiele. Termin nadsyłania prac mija 31 marcaDla zwycięzców przewidziano miejsce na rejsie dookoła Europy na żaglowcu STS Kapitan Borchardt

- To trójmasztowy żaglowiec gaflowy o powierzchni żagli 600 metrów kwadratowych. Podczas rejsu młodzież przejdzie szkolenie żeglarskie, będzie odbywała wachty, poznawała tajniki nawigacji, starowała statkiem, uczestniczyła w jego cumowaniu - informuje dyrektor Biura Regionalnego Jerzy Wcisła, który na Kapitanie Borchardzie pływał. - Uczestnicy będą mieli do dyspozycji 3-4 osobowe kabiny z łazienkami z prysznicem. Wszystkie szkoły otrzymały informacje o konkursie i plakaty. Ponieważ termin jest dość krótki, zależy nam, by jak najszerzej dotrzeć do młodzieży z informacją o konkursie, bo nagroda jest bardzo cenna - taka okazja może zdarzyć się raz na całe życie, by za darmo przepłynąć wzdłuż wybrzeży niemal całej Europy, w tym sporo mil po Atlantyku - podkreśla Jerzy Wcisła. 

A rejs na trasie: Gibraltar (Malaga) - Porto - La Coruna - Falmouth - Gdańsk odbędzie się między 27 kwietnia a 24 maja. 

- Środowiska żeglarskie mówią o „dziurze pokoleniowej” w kształceniu pokolenia żeglarskiego. To jedno z działań, które ma zachęcić młodzież do uprawiania żeglarstwa, a także okazja by przypomnieć, że poważnie traktujemy ambicje morskie Elbląga - mówi wicemarszałek województwa Jacek Protas.

JA - obywatel Unii Europejskiej to tytuł drugiego konkursu. Do udziału w nim zachęcają: Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego oraz Instytut Nauk Politycznych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. 

- W konkursie mogą startować 3-osobowe zespoły uczniowskie z klas I-II szkół ponadgimnazjalnych z całego województwa. Należy nakręcić krótki, 60-sekundowy, film telefonem komórkowym lub tabletem - informuje Jolanta Małkowska. - Temat filmu musi być zgodny z celem konkursu: "pogłębianie wiedzy o Unii Europejskiej, przysposobienie do aktywnego udziału w życiu społecznym oraz politycznym Unii Europejskiej oraz kształtowanie społeczeństwa obywatelskiego w integrującej się Europie". Film musi być w całości przygotowany przez uczniów, nie może być edytowany i montowany przez osoby zajmujące się profesjonalnie reżyserią lub montażem. Oceniane będą przede wszystkim takie aspekty, jak zgodność z tematem konkursu, walory artystyczne, pomysłowość i uniwersalność przekazu.

Zwycięski zespół, wraz z opiekunem merytorycznym, we wrześniu odbędzie wizytę studyjną do Brukseli, ufundowaną i zorganizowaną przez samorząd województwa. Laureaci II i III miejsca otrzymają nagrody rzeczowe - sprzęt sportowy. Film wraz z formularzami zgłoszeniowymi trzeba dostarczyć - osobiście lub pocztą - do 15 kwietnia, do godz. 15.30 (decyduje data wpływu).

- Informacje o tym konkursie także przekażemy do wszystkich szkół naszego regionu - zapewnia Jerzy Wcisła.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10725927

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.