Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.03.2015 14:42 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Wszystkiego smacznego!
Fot. kadr z materiału filmowego
Fot. kadr z materiału filmowego

Ryby, mięso i wędliny, miody czy zioła... Warmińsko-mazurskie, jeden z najczystszych ekologicznie regionów, szczyci się zdrową żywnością. Jest więc co świętować. I smakować.

Co roku w różnych miejscach województwa są organizowane imprezy kulinarne. Producenci mogą na nich pokazać swoje wyroby, a mieszkańcy oraz przyjezdni - spróbować i kupić. Odbywają się także konkursy na najsmaczniejsze potrawy danego rodzaju. Na stoiskach i w czasie konkursów pojawia się charakterystyczne logo sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle. Można również spotkać członków Regionalnej Izby Gospodarczej Żywności Naturalnej i Tradycyjnej. 

W tym roku współorganizatorem piętnastu takich wydarzeń będzie samorząd wojewódzki. Znalazły się one w opracowanym po raz 6. oficjalnym Kalendarzu kulinarnych imprez regionalnych.

Przedsięwzięcia takie, jak Mazurski Dzień Ziemniaka w Kraplewie, Regionalny Festiwal Pogranicza Kartaczewo czy Regionalny Festiwal Potraw z Mięsa Drobiowego w Nidzicy mają na celu "promowanie produktów i żywności opartej na surowcach pochodzenia lokalnego, kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, ochronę regionalnego dziedzictwa kulinarnego oraz promocję zakładów gastronomicznych i gospodarstw agroturystycznych regionu warmińsko-mazurskiego. Zaplanowano również konkursy kulinarne, stanowiące doskonałą okazję do zaprezentowania tradycyjnych produktów i potraw powstałych na bazie naturalnych surowców, a - co najważniejsze - pochodzących właśnie z Warmii, Mazur i Powiśla".

W listopadzie i grudniu w Elblągu, Szczytnie, Ełku i Olsztynie zostanie rozegrany 10. konkurs Smaki Warmii, Mazur oraz Powiśla na stołach Europy. Jego specjalną atrakcją ma być udział gości z zagranicy i pokaz przygotowywania francuskich naleśników - crepes, realizowany we współpracy z Miasteczkiem Smaku francuskiego departamentu Côtes d’Armor. 

***

Terminy imprez są w naszym kalendarzu - na głównej stronie eŚwiatowid.pl - po prawej stronie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11745
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403597

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.