Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.02.2015 10:06 Miasto:Elbląg Kategoria:Sztuki plastyczne / wizualne Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Centrum Sztuki Galeria EL
Waldemar Cichoń / Lucky Loser
Tak wygląda okładka...
Tak wygląda okładka...

Na promocję książki Waldemar Cichoń - Lucky Loser i spotkanie ze znanym elbląskim artystą zaprasza dziś - w piątek, 13 lutego, Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu

Solidna, albumowa publikacja podsumowuje 35 lat twórczości Waldemara Cichonia. Znalazły się w niej teksty napisane przez nauczycieli i przyjaciół Waldemara Cichonia: prof. Franciszka Duszeńkę i prof. Alberta Zalewskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku, prof. Adama Myjaka z ASP Warszawie, elbląskiego artystę doktora Ryszarda Tomczyka, historyka sztuki i artystę dr Jerzego Domino oraz dyrektora Galerii EL Jarosława Denisiuka.

35-lecie stało się okazją do digitalizacji archiwum jubilata. Wykonała ją Katarzyna Warachim, redaktor książki. Liczące ponad 200 stron wydawnictwo prezentuje szkice, gotowe prace, fotografie artysty z różnych okresów jego życia. 

- Waldemar Cichoń jest elblążaninem, urodził się w 1955 roku. W 1980 roku zdobył dyplom Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych w Gdańsku, na wydziale rzeźby, u profesora Franciszka Duszeńki - przypomina Beata Branicka z Galerii EL.W 1997 roku na Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku uzyskał tytuł doktora sztuki. Pracuje głównie w drewnie, kamieniu, ceramice, brązie, tworzy zarówno kameralne plakiety i statuetki, jak rzeźby gabinetowe i wystawiennicze.

Artysta ma na koncie wiele nagród, w tym np. w międzynarodowych konkursach rzeźby w śniegu. Organizował i był komisarzem ogólnopolskich plenerów ceramicznych i wystaw poplenerowych w Kadynach.

- W latach 80-tych był inicjatorem i komisarzem ogólnopolskich plenerów rzeźbiarskich Ingerencje z wykorzystaniem drewnianych form odlewniczych w przestrzeni publicznej Elbląga - informuje Beata Branicka. - Przez wiele lat należał do rady artystycznej przy Centrum Sztuki Galeria EL, a w latach 90. - do komisji kultury przy Urzędzie Miejskim.

W spotkaniu wezmą udział m.in. dr Jerzy Domino i dr Ryszard Tomczyk, który napisał o jubilacie:

„Cichoń bowiem, podobnie jak i większość szanujących się twórców, nie poddaje się żadnym regułom, żadnym wyprowadzonym z tradycji orientacjom i tendencjom merkantylnym, więc „wymogom rynku”. Zdaje też sobie sprawę z integralności sztuki, z prawa artysty i do kamuflażu, i do zmienności tonu i do swobodnego żonglowania dostępnymi mu tworzywami, i do afirmacji, i do kontry, i do powoływania z dostępnych mu tworzyw, przedmiotów, i materiałów tworów żyjących własnym, nie poddającym się żadnym ze stereotypów bytowaniem.”

W czasie spotkania książkę będzie można kupić w promocyjnej cenie - 70 zł. Później będzie ona do nabycia za 90 zł.

Spotkanie w Krużganku Galerii jest o godz. 18. Wstęp wolny. 

28 lutego zostanie otwarta wystawa retrospektywna. A już wkrótce na eŚwiatowid.pl obszerna rozmowa z Waldemarem Cichoniem.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771110

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.