Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.02.2015 14:18 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:CSE Światowid
Słowem – odnaleźć siebie
Daniel Stachuła (fot. Ireneusz Rupniewski)
Daniel Stachuła (fot. Ireneusz Rupniewski)

- Sukces na Festiwalu "…Czy to jest kochanie?" uważam za jedno z najważniejszych wydarzeń podczas mojej drogi artystycznej – mówi ubiegłoroczny zwycięzca Daniel Stachuła. Z artystą rozmawiamy o scenicznych debiutach i spotkaniach z żywym słowem.

- Czy sukces na Festiwalu był Pana pierwszą wygraną?
- Nie, wcześniej zdarzyło mi się kilkakrotnie być dostrzeżonym na ogólnopolskich konkursach recytatorskich oraz festiwalach sztuki słowa. Mimo to sukces na Festiwalu "…Czy to jest kochanie?" uważam za jedno z najważniejszych wydarzeń podczas mojej drogi artystycznej. Bardzo się cieszę, że mogłem być w zeszłym roku w Elblągu i - wspólnie ze znajomymi i przyjaciółmi z całej Polski - uczestniczyć w jednym z najważniejszych świąt słowa w Polsce.

- Pamięta Pan swoje początki jako recytatora?
- To było dawno, dość - a nawet bardzo - dawno temu! Chyba w pierwszej klasie szkoły podstawowej - mówiłem wtedy na pewno jeden z tekstów Tuwima. W pamięci natomiast najbardziej wyrył mi się wiersz "Kwoka" Jana Brzechwy - to chyba 3 klasa podstawówki. Na pewno mocno się stresowałem i z pewnością nie była to dopingująca i mobilizująca trema - to był najczystszy stres. Ale "Kwokę" pamiętam do dzisiaj.
 
- Chętni do wzięcia udziału w XIX edycji Festiwalu już mogą się zgłaszać. Poproszę o kilka rad dla tych, którzy będą występowali na scenie po raz pierwszy.
- A kimże ja jestem, by udzielać rad? A nieco poważniej - jeśli miałbym pomóc, to przede wszystkim: recytatorzy powinni uznać swoją autonomię. Należałoby na samym początku jasno zaznaczyć, że recytator - czyli artysta słowa - ma prawo do ingerencji w tekst. Zdaję sobie sprawę, że takie stwierdzenie może wydawać się herezją… Po drugie - dobór repertuaru. Podstawowa rzecz: czytajmy! Dużo, często, różną literaturę: popularną, artystyczną, dawną, współczesną. Odnajdźmy w tej literaturze siebie. Po trzecie zaś: prawda. To przecież o nią chodzi.

- Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „...Czy to jest kochanie?” to dla mnie...
- …to dla mnie wspaniali ludzie, doskonała organizacja, mądre i pouczające rozmowy ze znajomymi recytatorami oraz... wyborna kawa w Hotelu pod Lwem!
________________
XIX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Słowa „…Czy to jest kochanie?”  potrwa od 20 do 22 marca. Aby zgłosić się do udziału wystarczy przygotować dwa utwory o miłosnej tematyce (wiersze lub piosenki poetyckie) i przesłać do organizatorów kartę zgłoszeniową. Chętni mają czas do 1 marca, można się zgłaszać do obu kategorii. Szczegółowe informacje, regulamin, karta zgłoszenia dostępne są na stronie internetowej http://www.kochanie.swiatowid.elblag.pl/

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184195

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.