Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.02.2015 07:14 Miasto:Elbląg Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Sylwia Warzechowska Placówka:Kino Światowid
O historii Elbląga na dużym ekranie

„Elbląg na dużym ekranie” to nie tylko oglądanie archiwalnych filmów i kronik filmowych. To także dyskusja i możliwość zdobycia upominków związanych z naszym miastem. Seans „Szpital nie tylko wojewódzki” rozpocznie się 2 lutego o godz. 18.00 w Kinie „Światowid”. Wstęp jest wolny.

- 8 lutego minie 40 lat od wmurowania kamienia węgielnego pod nowy szpital miejski przy ul. Królewieckiej – dziś jest to Szpital Wojewódzki – mówi Juliusz Marek z Telewizji Elbląskiej, gospodarz cyklu „Elbląg na dużym ekranie”. -  Tak się złożyło, że byli przy tym filmowcy amatorzy i nagrany przez nich film zachował się.

8 lutego 1975 roku w Elblągu działo się znacznie więcej, co przypomniane zostanie w kronikach filmowych sprzed 40 lat. Natomiast opowieść o szpitalach poprowadzi zgromadzonych w kinie widzów przez stulecia, śladami wszystkich elbląskich szpitali, od szpitala Św. Ducha po Szpital Wojewódzki.

- Luty to przede wszystkim rocznica zdobycia Elbląga przez wojska radzieckie. 70 lat temu, 2 lutego 1945 rozpoczęło się zmasowane bombardowanie miasta, spłonęła wieża kościoła św. Mikołaja, Stare Miasto legło w gruzach. 10 lutego Niemcy skapitulowali, a właściwie uciekli do Gdańska. Data ta później przez dziesięciolecia była jedynym świętem Elbląga – mówi Juliusz Marek.

Co roku  10 lutego pod pomnikiem żołnierzy radzieckich odbywały się uroczyste capstrzyki, a w kinie "Zamech" lub w sali teatru – akademie z odznaczeniami.

- I znów, dzięki filmowcom z AKF "Jantar" będziemy mogli przypomnieć sobie tamte akademie i apele. Wyświetlona zostanie też kronika wojenna z 1945 roku, pokazująca walki o Elbląg i zdobycie miasta – dodaje gospodarz cyklu „Elbląg na dużym ekranie”.

Seans „Szpital nie tylko wojewódzki” rozpocznie się w poniedziałek, 2 lutego o godz. 18:00 w Kinie Światowid. O filmach i ważnych datach z historii Elbląga opowiadać będzie Juliusz Marek. Organizatorami cyklu „Elbląg na dużym ekranie” są: Centrum Spotkań Europejskich Światowid i Telewizja Elbląska.

Kolejne spotkanie, zatytułowane „Zamech i inni – elbląski przemysł w czasach PRL” odbędzie się 2 marca.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184907

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.