Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.09.2014 15:31 Miasto:Olsztyn Kategoria:Książka Prasa Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Przystań ciepłych wiatrów

Książka Marka Siwickiego to pierwsza i dotąd jedyna publikacja, która szczegółowo przedstawia powojenną historię żeglarstwa na Warmii i Mazurach. Z autorem będzie można porozmawiać w poniedziałek, 22 września, w Olsztynie.

Swoją wędrówkę po Krainie Wielkich Jezior, wraz z czytelnikiem, Marek Siwicki zaczyna słowami: "Żeglarstwo to styl życia, który kształtuje się znakomicie w dobrze zorganizowanej przystani wodniackiej, gdzie dba się o obyczaje oraz program wychowawczy". Wątek wartości tradycji i edukacji żeglarskiej przewija się na kartach całej książki, która opowiada o żeglarstwie na Warmii i Mazurach od zakończenia II wojny światowej do upadku PRL-u.

- To spojrzenie wstecz na warunki tworzenia, sposób prowadzenia i działanie szkolnych przystani żeglarskich, ale również próba nakreślenia dziejów żeglarstwa nad Wielkimi Jeziorami Mazurskimi - mówi Anna Warzęchowska. - Autor dotarł do ważnych materiałów ukrytych w archiwach instytucji i organizacji, skontaktował się z zawodnikami, trenerami i działaczami, pozyskał prywatne dokumenty, pamiętniki i zdjęcia. Książkę, oprócz wyjątkowej wartości merytorycznej, cechuje również świetna, żywa narracja i jest ona doskonałą lekturą dla miłośników żeglarstwa.

(Marek Siwicki - z lewej strony - i Holender Bov van Wijk, zwycięzca pierwszego wyścigu w klasie DN w Polsce na jeziorze Niegocin w 1967 roku. Zdjęcie wykonane na Niegocinie, w okolicach Rydzewa w 2009 roku - mat. prasowe WBP)

Marek Siwicki jest doktorem nauk humanistycznych, dziennikarzem i wykładowcą akademickim. Absolwent wydziału dziennikarstwa i nauk politycznych Uniwersytetu Warszawskiego oraz Wyższej Szkoły Wychowania Fizycznego w Gdańsku przez lata był związany z mediami; zajmował się głównie tematyką społeczną i sportową.

Napisał książkę Czarodziej wiatru, złożonej z kilkunastu rozmów z Karolem Jabłońskim, jednym z najlepszych sterników świata. W wolnych chwilach żegluje po Wielkich Jeziorach Mazurskich i wędruje po Tatrach – najchętniej szlakami generała Mariusza Zaruskiego.

Spotkanie autorskie odbędzie się w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (Pokój z widokiem, II piętro).

Początek: godz. 17.

Wstęp  jest wolny. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11539
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9673372

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.