Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Pogranicze 39 - weź udział w inscenizacji historycznej!
fot. Roman Jocher, mat. prasowe organizatorów
fot. Roman Jocher, mat. prasowe organizatorów

W niedzielę, 7 września, w skansenie w Olsztynku odbędzie się edukacyjna inscenizacja, na którą zapraszają: Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i olsztyneckie Muzeum Budownictwa Ludowego. 

Ubiegłoroczna, pierwsza edycja wydarzenia cieszyła się dużym zainteresowaniem. Dlatego obie instytucje postanowiły ponownie przygotować projekt, który pozwala zobaczyć z bliska, jak wyglądały działania w pierwszych dniach II wojny światowej.

Podobnie, jak rok temu, przewodnim tematem inscenizacji będzie zobrazowanie sytuacji na pograniczu ziem polskich i niemieckich, ale tym razem - informuje Robert Waraksa z Parku Etnograficznego - inny fragment historii posłuży za tło odtwarzanych wydarzeń. 

- Będziemy prezentować historię Armii Łódź w pierwszych dniach września 1939 roku - wyjaśnia Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej. – Motywem przewodnim będzie zaplecze frontu, zatem duży nacisk położymy na to, by pokazać jak funkcjonowały służby pomocnicze, udzielanie pomocy rannym w toku działań wojennych, kwestie związane z życiem codziennym żołnierzy, aprowizacją, zabezpieczeniem technicznym, dowodzeniem czy utrzymaniem dyscypliny. Uzupełnieniem całości będą trzy kameralne inscenizacje z wykorzystaniem pojazdów i pirotechniki. 

W projekcie udział weźmie ponad 100 rekonstruktorów, którym skansen w Olsztynku posłuży za idealną scenografię do narracji o bohaterstwie polskich żołnierzy i odgrywania scen bitewnych. Muzeum II Wojny Światowej przygotowało specjalną formułę inscenizacji i zaaranżowanie terenu, które pozwolą na samodzielne poruszanie się widzów po miejscu odtwarzanych działań wojennych, także uczestnicy będą mogli przenieść się niemal w sam środek wydarzeń. Program inscenizacji opracowano w taki sposób, aby mogły w niej uczestniczyć również rodziny z dziećmi.

- Teren skansenu, zajmujący ponad 60 hektarów, zostanie podzielony na trzy strefy: potyczek, polską i niemiecką. Po stronie polskiej planowane są mniejsze dioramy dotyczące obrony przeciwlotniczej, pospiesznej mobilizacji w obliczu niemieckiej agresji, kuchnia polowa, także improwizowany punkt pierwszej pomocy, scenki związane z działalnością piątej kolumny - wskazuje Robert Waraksa. - Po stronie niemieckiej będzie można zobaczyć działanie sztabu wojskowego, kuźni polowej Wehrmachtu i punkt opatrunkowy. 

Dla miłośników pojazdów militarnych z epoki również nie zabraknie atrakcji. Będą mieli okazję zobaczyć: kopię samochodu pancernego SdKfz 222, ciężarówki Mercedes, KHD oraz Citroen, transporter OT810 przestylizowany na SdKFz 251, trzy kopie pancerek wz.34. Nie lada gratką będzie udział jedynej na świecie rekonstrukcji polskiego czołgu 7TP. 

Wydarzenie odbędzie się w godz. 10-14. W dniu inscenizacji będą obowiązywały promocyjne ceny biletów wstępu na teren skansenu. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11598
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 9945767

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.