Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 13.08.2014 09:24 Miasto:Region Kategoria:Turystyka Autor:inf. nadesł, AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Kolej na wygodę
Tak będzie wyglądał pociąg, który kupi samorząd województwa warmińsko-mazurskiego...
Tak będzie wyglądał pociąg, który kupi samorząd województwa warmińsko-mazurskiego...

Pod koniec roku dzięki władzom województwa pasażerowie kolei w warmińsko-mazurskiem skorzystają z lepszego taboru. Samorząd regionu pomorskiego wyremontuje składy dotąd posiadane, które obsłużą trasę Gdynia - Elbląg - Olsztyn. W przyszłym roku nowe pociągi kupi też Intercity. Będą one kursować z Olsztyna do Warszawy i Krakowa.

Samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, kupi od firmy Newag nowoczesny pociąg elektryczny typu Impuls.

Dwuczłonowy pojazd na ponad 100 miejsc siedzących będzie miał klimatyzację, bezprzewodowy internet, gniazdka elektryczne i toalety. Jego konstrukcja zapewni możliwość rozbudowy do wielkości składu trójczłonowego. Inwestycja będzie kosztowała prawie 13 mln zł.  

- Będzie to już trzynasty nowoczesny pojazd, który użyczymy regionalnemu przewoźnikowi – mówi marszałek Jacek Protas. - Nowa perspektywa unijna będzie nastawiona na kolej, dlatego liczymy, że uda się znacznie poprawić stan taboru i zmodernizować kilka ważnych dla regionu linii. Cieszę się, że nowoczesne pociągi połączą nasz region z Pomorzem. To kolejny przykład partnerskiej współpracy obu województw.

Wczoraj w Gdańsku marszałek Pomorza podpisał także z firmą Newag kontrakt na modernizację czterech elektrycznych zespołów trakcyjnych. To część projektu Zakup i modernizacja kolejowego taboru pasażerskiego o napędzie elektrycznym do obsługi połączeń międzyregionalnych na obszarze co najmniej dwóch województw.

Pojazdy zostaną dostosowane do obsługi osób niepełnosprawnych. W przedziałach pasażerskich i służbowych zamontowane zostaną nowe, ergonomiczne siedzenia z podłokietnikami. Zmodernizowane EN57 będą miały nowoczesny system informacji pasażerskiej i cyfrowy monitoring wnętrz, z rejestracją obrazu.

Przestrzeń pasażerska, przedziały służbowe i kabina maszynisty będą klimatyzowane. W nowych EN57, taka jest nazwa fabryczna składów, będzie 168 miejsc siedzących, 2 miejsca na wózki i 6 na rowery.

Newag i firma Stadler zawiązały konsorcjum, które do października 2015 roku wyprodukuje nowe pojazdy dla Intercity. Mają one rozwijać prędkość nie mniejszą niż 160 km/h. Część pieniędzy przewoźnik zdobył z Unii Europejskiej z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145083

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.