Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Średniowieczne smaki i przysmaki
mat. prasowe organizatorów, fot.: Monika Ekiert - Jezusek
mat. prasowe organizatorów, fot.: Monika Ekiert - Jezusek

23 lipca, w czasie IX Jarmarku Średniowiecznego na Św. Jakuba, w Kętrzynie zostanie otwarta ciekawa wystawa. Ten, kto ją zwiedzi, dowie się jak wieki temu wyglądała praca w kuchni, kuchenne sprzęty, czym kuchnie zamkowe i bogatych mieszczan różniły się od tych w karczmach i wiejskich chatach, a także co jedli prości ludzie, a co serwowano rycerzom i mieszczanom. 

Jak zapowiada Mariusz Wyczółkowski z Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego, na wystawie W średniowiecznej kuchni zostaną pokazane oryginalne zabytki związane z przygotowywaniem pożywienia.  

Będą wśród nich naczynia gliniane, kuchenne i stołowe – wszelkiego rodzaju garnki, dzbany i misy, drewniane naczynia klepkowe służące do przechowywania produktów, przygotowywania potraw i podawania ich na stół. Będzie można także obejrzeć np. drewniane misy i talerze toczone na średniowiecznych tokarkach, noże, tasaki i inne metalowe sprzęty kuchenne. Większość zabytków została wypożyczona z Muzeum Archeologiczno-Historycznego w Elblągu.

Oprócz przedmiotów znalezionych w czasie badań archeologicznych, we wnętrzach zrekonstruowanych na podstawie średniowiecznych miniatur książkowych, wyeksponowane zostaną kopie i rekonstrukcje średniowiecznych mebli kuchennych, kuchennej i stołowej zastawy glinianej oraz sprzętów kutych z żelaza.

- Zwiedzający będą mieli także okazję poznać opisy przygotowywania rozmaitych potraw w średniowieczu - informuje Mariusz Wyczółkowski. 

Wernisaż będzie o godz. 12.

- Motywem przewodnim tegorocznego Jarmarku na Św. Jakuba będzie właśnie kuchnia Wieków Średnich. A dodatkową atrakcją otwarcia wystawy będzie pokaz średniowiecznej kuchni litewskiej zorganizowany przez Muzeum Historyczne w Trokach - Mariusz Wyczółkowski.

Projekt W średniowiecznej kuchni – nowy produkt transgranicznej turystyki kulturowej jest wdrażany w ramach Celu 3: Europejska Współpraca Terytorialna Program Współpracy Transgranicznej Litwa-Polska, który ma na celu wspieranie zrównoważonego rozwoju obszaru przygranicznego Litwy i Polski, poprzez podniesienie ekonomicznej, społecznej i terytorialnej spójności. Program jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11405
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8990862

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.