Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Śladami orła, gryfa i Pogoni
Tak wygląda okładka książki
Tak wygląda okładka książki

Jutro, w piątek, 4 lipca, Muzeum Mazurskie w Szczytnie zaprasza na otwarcie wystawy i promocję książki Bezdrożami Litwy i Inflant

Na ekspozycję pt. Śladami wspólnej historii orła, gryfa i Pogoni złożą się fotogramy Piotra Wdowiaka. W programie spotkania jest również promocja najnowszej publikacji tego autora i występ szczycieńskiego zespołu Kapela Jędrka

"Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami to wybór rozmów z mieszkańcami dzisiejszej Litwy, przedstawicielami różnych mniejszości narodowych i wyznaniowych.

Autoryzowane wywiady zostały wzbogacone o trzy aneksy historyczne: wspomnienia żołnierza Armii Krajowej z Kowieńszczyzny oraz wspomnienia z odpustów odbywających się w Wędziagole na święto Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, a także o wykazy szlachcianek z polskich gniazd kresowych - uczestniczek Powstania Styczniowego.

Książka powstawała w czasie mojego 4,5-letniego pobytu na Litwie, gdzie w okresie pracy na stanowisku konsula RP w Wilnie miałem możliwość poznać moich rozmówców. Dotarłem wówczas do miejsc związanych z ziemiaństwem polsko-litewskim, które dokumentuje wystawa pt. Śladami wspólnej historii Orła, Gryfa i Pogoni - pisze Piotr Wdowiak.

Organizatorzy: Muzeum Mazurskie - oddział Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie oraz Towarzystwo Przyjaciół Muzeum w Szczytnie. Patronat honorowyKonsulat Republiki Litewskiej w Olsztynie.

Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

***

Piotr Wdowiak - łodzianin, rocznik '70. W 1996 roku ukończył filologię rosyjską i sowietologię na Uniwersytecie Łódzkim. Dwa lata później został absolwentem studiów podyplomowych Uniwersytetu w Bielefeld. 

Publikował m.in. w Polityce, Tygodniku Powszechnym, Przeglądzie Prawosławnym, Dialog-Pheniben. Od lat pisze o Rosji (w 2008 r. wydał Ikony Rosji) i dzięki tej pasji poznał swoją żonę.

W "pociągu do Rosji", przed kilkunastu laty, stanął na ziemiach byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.
W latach 2008-2012 pracował jako konsul, a następnie I sekretarz w ambasadzie RP w Wilnie. W ubiegłym roku wydał Bezdrożami Litwy i Inflant. 17 spotkań z Wilniukami. Obecnie kończy reportaże z krajów bałtyckich i Ukrainy oraz pisze pracę o ziemiańskich rodach polsko-litewskich byłego Wielkiego Księstwa Litewskiego.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11744
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10403458

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.