Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 10.06.2014 08:14 Kategoria:MŁODY EŚWIATOWID Autor:rojek Placówka:Brak
A z czym te Pierogi?

Sezon owocowy się rozpoczął, więc mama lepiła już pierogi z truskawkami. Lada dzień będą i z jagodami, pływające w śmietanie z cukrem. Na jesieni opchnę się takimi wypchanymi kapustą z grzybami, ewentualnie ruskimi albo z twarogiem i rodzynkami. W zimę do ciasta napakuję się mięsa. A The Dumplings? Z czym to się je?

Justyna Święs i Kuba Karaś są niemal moimi rówieśnikami. Ich projekt powstał jednak niedawno - kiedy Justyna poprosiła Jakuba o pomoc w nagraniu podkładku na jeden z konkursów. Okazało się, że trafił swój na swego i razem mogli spróbować swoich sił w tworzeniu piosenek.

Kariera The Dumplings jest dość niesamowita jak na polskie realia. Nie byli w telewizji, nie pomagał im żaden talent-show, nie pisali bloga na którym się wybili. Po prostu nagrywali swoje numery i umieszczali je w sieci. Całą robotę odwalili internauci, którzy zaufali debiutantom i postanowili słuchać zespołu. Ilość odsłon na kanale YouTube przyciągnęła do Pierogów jedną z największych międzynarodowych wytwórni fonograficznych - Warner Music.

"No Bad Days" to bardzo różnorodna płyta. Słodko-słona tak jak pierwszy singiel z płyty, a jednocześnie rozpoczynająca ją piosenka. Całość jest elektroniczna, synth- i neopopowa. Utwory różni jedynie ich charakter, który wprowadza w odsłuchiwanie płyty jeszcze więcej dynamizmu. Nie ma mowy o tym, jakoby krążek był niespójny. Całość brzmi idealnie - to zasługa Pana Bartka Szczęsnego, połówki zespołu Rebeka. Zadbał o to, aby młodsi koledzy nagrali swój debiutancki album w cztery miesiące.

Drugim singlem został "Technicolour Yawn" z bardzo charakterystycznym teledyskiem. To jeden z moich ulubionych numerów zespołu. To bardzo wakacyjny utwór, idealny do poduszki, leżaka i szklanki piwa. Pozostając przy miłych akcentach warto wspomnieć o innych faworytach "Gelatine" przypomina mi trochę Jessie Ware dzięki przyciągającemu bitowi. Synthpopowe "Sunny Day" co prawda zamyka album, ale przypomina wraz z "Freeze" jeden z najgorętszych ubiegłorocznych brytyjskich debiutów - AlunaGeorge. Jest jeszcze "Shameless" gdzie Justyna wokalnie przypomina mi Lilly Allen, a utwór kojarzy się z Roisin Murphy (Molko) albo La Roux.

Nie brakuje polskich utworów. Prócz "Słodko-słonego ciosu" jest spokojny "Betonowy las" oraz "Nie słucham". Jednak najlepszym, moim zdaniem, utworem w naszym ojczystym języku są "Mewy". Są hipnotyzujące, no i mają tak pięknie i cicho wyśpiewany tekst...

A teksty na albumie są napisane przez nastoletnich członków zespołu. To proste kompozycje, momentami bezsensowne - dajmy na to w "Słodko-słonym ciosie" - cytując: "Oceany z białej soli/Czekoladowy las gruszkowy/Wypełniam czekoladą dziury/Po pasożytach zostawione/Szukały odrobiny życia".

Nie ma tu się chyba jednak do czego przyczepić. Moim zdaniem The Dumplings są jednym z najgorętszych polskich debiutów ostatnich lat. Nie chodzi tu o ekspresowo zdobytą popularność, a o jakość, o którą postarali się Justyna z Kubą. "No Bad Days" jest zapięta na ostatni guzik, dlatego można stwierdzić, że z tą płytą nikt nie będzie mieć złego dnia.

Serdecznie polecam Wam spróbować nowych pierogów. Takich chyba jeszcze nie jedliście. Mają oryginalny, elektryzujący smak, można je nie tylko smakować, ale również wysłuchać. To coś między cieniutkimi i słodkimi pierogami z owocami, a piernymi ruskimi. Wyjątkowo smaczne połączenie - The Dumplings.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161180

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.