Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 30.05.2014 08:50 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, in Placówka:Biblioteka Elbląska
Rozmowy na ćwierć wieku
Zdj. z ubiegłorocznego panelu dyskusyjnego. Fot. Dominik Żyłowski
Zdj. z ubiegłorocznego panelu dyskusyjnego. Fot. Dominik Żyłowski

Jak w ciągu ostatnich dwudziestu pięciu lat zmieniła się kultura, polska obyczajowość, jakim przeobrażeniom uległa polska  architektura i jak zmieniali się polscy… przestępcy. O tym wszystkim dyskutować będą uczestnicy spotkań w ramach 11. Letnich Ogrodów POLITYKI. 

Tegoroczne 11. Letnie Ogrody POLITYKI odbędą się w dniach 4-7 czerwca.

- Będą wyjątkowe z uwagi na symboliczną datę ich rozpoczęcia - świętując dwudziestą piątą rocznicę pierwszych wolnych wyborów w powojennej Polsce, zapraszamy do udziału w ogrodowych debatach, w trakcie których spróbujemy podsumować, jak przez ten czas zmieniła siłę Polska – zachęca Aleksandra Buła z Biblioteki Elbląskiej. 

Jak co roku wszystkie ogrodowe dyskusje poprowadzą redaktorzy tygodnika POLITYKA.

W środę o godz. 18.00 na dziedzińcu Biblioteki Elbląskiej rozpocznie się panel dyskusyjny pt. Co wolność dała kulturze? (prowadzenie: red. Mirosław Pęczak). Wśród zaproszonych gości znaleźli się: Jacek Kleyff, Michał Tarkowski i Roman Kurkiewicz.

Jacek Kleyff jest polskim bardem, poetą, kompozytorem i malarzem. Pod koniec lat 60-tych wspólnie z przyjaciółmi: Januszem Weissem i Romanem Walisiakiem (potem zastąpionym przez Michała Tarkowskiego) stworzył słynny kabaret Salon Niezależnych, który zdobywał liczne nagrody na najważniejszych polskich festiwalach (trzykrotnie wygrali Festiwal Fama). 
Z powodu politycznego wydźwięku utworów grupa była szykanowana przez ówczesne władze. W latach 80-tych przeniósł się na wieś pod Lublinem, gdzie powstał zalążek Orkiestry Na Zdrowie (w skrócie ONZ), ukształtowanej ostatecznie parę lat później. Na Przystanku Woodstock w 1995 roku grupa otrzymała główną nagrodę publiczności, tzw. Złotego Bączka

Michał Tarkowski jest aktorem, grał m.in. w Człowieku z marmuru i Wodzireju), a także scenarzystą i reżyserem oraz współtwórcą (razem z Januszem Weissem i Jackiem Kleyffem) legendarnej grupy kabaretowej Salon Niezależnych.

Trzecim rozmówcą jest Roman Kurkiewicz, dziennikarz prasowy i radiowy, felietonista, który w latach 1979-89 związany był z opozycją demokratyczną i niezależnym obiegiem wydawniczym. 

Drugiego dnia Ogrodów, w tym samym miejscu i czasie, rozpocznie się dyskusja pt. Nowy alfabet mafii – 20 lat po narodzinach. Panel poprowadzi Piotr Pytlakowski, dziennikarz i scenarzysta, od 1997 r. związany z tygodnikiem POLITYKA, gdzie zajmuje się dziennikarstwem śledczym i problematyką kryminalną. Jest autorem bądź współautorem książek: Czekając na kata, Alfabet mafii (z Ewą Ornacką), Agent Tomasz i inni. Przykrywkowcy (z Sylwestrem Latkowskim), Wszystkie ręce umyte. Sprawa Barbary Blidy (z Sylwestrem Latkowskim), Biuro tajnych spraw. Kulisy centralnego Biura Śledczego (z Sylwestrem Latkowskim), Nowy alfabet mafii (z Ewą Ornacką).

Ewa Ornacka będzie też gościem panelu – dziennikarka, przez lata związana z tygodnikiem Wprost, o przestępczości zorganizowanej pisała także na łamach tygodników Prawo i Życie oraz Newsweek. Pasjonuje ją tematyka społeczna, ale od lat podejmuje tematy kryminalne: opisywała m.in. seryjnych zabójców, gangsterów z "żółtymi papierami" i powiązania organów ścigania z półświatkiem. 

Do dyskusji zaproszeni też zostali młodszy inspektor Policji, były szef Zarządu Ochrony Świadka Koronnego CBŚ - Leszek Kardaszyński i Lucyna Biej – wdowa po zamordowanym przez Kulawego, szefa najgroźniejszej grupy przestępczej na Warmii i Mazurach nazywanej Gangiem Kulawego, którego sprawa toczy się w Elblągu.

Trzeci dzień to panel dyskusyjny prowadzony przez Piotra Sarzyńskiego i temat Budy ułudy. O romansach architektury z historią. Dziennikarz, z wykształcenia socjolog, zajmuje się problematyką kulturalną, a w szczególności popularyzacją sztuki. Wydał Przewodnik po rynku malarstwa, Kronikę śmierci przedwczesnych, Leksykon samobójców i głośną książkę o  polskiej architekturze współczesnej Wrzask w przestrzeni. Dlaczego w Polsce jest tak brzydko?
 
Redaktor Zdzisław Pietrasik zakończy panele dyskusyjne Ogrodów w sobotę, 7 czerwca, Opisem obyczajów czasów polskiej transformacji. Uczestnikami panelu będą: prof. Beata Łaciak z Katedry Socjologii Obyczajów i Prawa w Instytucie Stosowanych Nauk Społecznych UW, Bartek Chaciński, dziennikarz i publicysta, zajmujący się kulturą popularną oraz nowym językiem oraz prof. Tomasz Szlendak, dyrektor Instytutu Socjologii Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który zajmuje się socjologią kultury, konsumpcji i rodziny oraz psychologią ewolucyjną, a także prowadzi badania nad przemianami obyczajów, aktywnością kulturalną, seksualnością i jakością życia. 

Wstęp na panele jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11972
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11145402

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.