Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.05.2014 12:16 Miasto:Warszawa Kategoria:Społeczeństwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Elblążanka gościem II Konwencji Muzyki Polskiej
fot. mat. prasowe Światowida
fot. mat. prasowe Światowida

Od 12 do 14 maja w Warszawie potrwa II Konwencja Muzyki Polskiej. Jednym z zaproszonych panelistów jest Teresa Miłoszewska, na co dzień pracująca w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu, która opowie o doświadczeniach w muzycznej pracy z osobami niepełnosprawnymi.

Celem II Konwencji Muzyki Polskiej jest ogólnopolskie spotkanie przedstawicieli środowiska muzycznego i dyskusja na temat różnych dziedzin muzyki i infrastruktury polskiej kultury muzycznej, postawienie diagnozy i formułowanie strategii zmian. Konwencja zajmie się całokształtem spraw polskiej muzyki zarówno w jej głębokości historycznej do szerokiego spektrum współczesności: od muzyki poważnej, poprzez jazz, alternatywę, muzykę tradycyjną do muzyki popularnej. Przygotowywane raporty, wystąpienia i dyskusje będą zawierały dane o uczestnictwie w kulturze, dostępie do muzyki, aktywności artystycznej i kulturoznawczej, wydawnictwach, mediach, instrumentarium kulturowym i infrastrukturze prawnej w tym prawie autorskim.

Konwencja odbędzie się w salach Biblioteki Narodowej w Warszawie. Teresa Miłoszewska wystąpi drugiego dnia, podczas panelu Uczestnictwo w kulturze muzycznej osób niepełnosprawnych, moderowanego przez Mirosławę Lipińską. Panelistami będą również: Ryszard Popowski i Dorota Serwa. Elblążanka opowie o doświadczeniach zdobytych podczas realizacji Międzynarodowych Spotkań Artystycznych oraz spektaklu Przenikanie.

- Spektakl opowiadał o różnych obszarach codzienności, pytał o Boga, mówił o samotności, potrzebie bycia wysłuchanym, o domu i doczekaniu. Przedstawienie było prezentowane na 6. Międzynarodowych Spotkaniach Artystycznych oraz gdańskim festiwalu Akcept – opowiada Teresa Miłoszewska. – To był jednorazowy projekt literacko–muzyczny, ale podczas Spotkań takich spektakli i prezentacji z całej Polski i wielu europejskich krajów jest kilkanaście, a impreza miała już siedem edycji.

Podczas panelu organizatorzy postarają się znaleźć odpowiedź na takie pytania, jak w czym wyrażą się specyfika działalności artystycznej w tych środowiskach? Na ile wspólne, a na ile odrębne są uwarunkowania działalności artystycznej, muzycznej w odniesieniu do osób o bardzo różnej kondycji, różnych niedyspozycjach i dysfunkcjach? Jakie formy organizacyjne są potrzebne do animacji tego ruchu? Jak zorganizować kształcenie muzyczne uczestników tego ruchu, jak zapewnić dostęp do edukacji muzycznej- nauki gry na instrumentach? Czy wreszcie skąd wziąć środki na funkcjonowanie tych zespołów?

Organizatorem wydarzenia jest Instytut Muzyki i Tańca, współorganizatorami - Związek Kompozytorów Polskich oraz Polska Rada Muzyczna.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736223

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.