Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 20.03.2014 14:40 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
To będzie naprawdę ciekawy rok
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Interesujące i wartościowe propozycje dla mieszkańców regionu, kolejne inwestycje oraz zakupy - Zarząd województwa warmińsko-mazurskiego przyznał placówkom kultury pieniądze na tzw. wkłady własne do nowych projektów, które zdobyły dofinansowania z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i od innych grantodawców.

Jak informuje biuro prasowe Urzędu Marszałkowskiego w Olsztynie, dzięki pomocy w zabezpieczeniu wkładu własnego sektor kultury zainwestuje w tym roku dodatkowo blisko 3 mln zł.
 
- Jako gospodarze regionu inwestujemy w nasze instytucje kultury, podziwiamy rozmach ich działania, cenimy także talenty menedżerskie ich dyrektorów, którzy piszą świetne projekty i zdobywają wsparcie spoza budżetu województwa - mówi marszałek Jacek Protas. - Dlatego, w miarę naszych możliwości, staramy się zabezpieczać środki na wkład własny do tych projektów. 
 
Warmińsko-Mazurska Filharmonia im. Feliksa Nowowiejskiego w Olsztynie kupi instrumenty za ponad 300 tys. zł. Placówka już trzeci sezon działa w nowej, własnej siedzibie. Odmłodzony skład orkiestry symfonicznej, wzmocniony o wielu utalentowanych absolwentów akademii muzycznych, wymaga instrumentów o wysokich walorach koncertowych, o wspólnej barwie i jednolitej intonacji.

Filharmonia zrealizuje także projekt Warmia i Mazury – muzyka folklorem podszyta. Jego celem jest podkreślenie roli tradycji jako nieodzownego elementu współczesności. W roku 200. urodzin Oskara Kolberga doceniony zostanie również wysiłek, jaki badacz włożył w dokumentowanie i upowszechnianie wyników swoich prac nad opisaniem kultury ludowej. Wartość projektu to blisko 110 tys. zł.

Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie będzie prowadziło Warmińsko-Mazurskie Obserwatorium Żywej Kultury, warte 175 tys. zł. Inicjatywa pozwoli w praktyce wykorzystać i udoskonalić narzędzia służące gromadzeniu, analizie i upowszechnianiu wiedzy o kulturze Warmii i Mazur, wypracowane przez ogólnopolską Sieć Badawczą Obserwatoriów Żywej Kultury. Możliwy będzie też rozwój regionalnej części portalu ozkultura.pl, który powstał w ramach projektu budowy ogólnopolskiej sieci Obserwatoriów Żywej Kultury. 

Centrum Spotkań Europejskich Światowid z Elbląga otrzyma pomoc w realizacji aż trzech projektów. Pierwszy - eKulturalni.pl czyli kultura w nowych mediach - polega na organizacji warsztatów z ekspertami oraz zajęć praktycznych i spotkań kulturalnych, obejmujących prezentację kultury w sieci. Działania będą prowadzone latem, będą więc sposobem na spędzenie wakacji, szczególnie dla mieszkańców małych miejscowości. Na zakończenie przewidziana jest impreza artystyczna i prezentacja efektów pracy uczestników na stronie www gazety eŚwiatowid.pl. Wartość zadania to 34 tys. zł.

Światowid zrealizuje też projekt S.O.S. dla żuławskich domów podcieniowych o wartości blisko 69 tys. zł. Obejmuje on udokumentowanie i zaprezentowanie stanu zachowania architektury wiejskiej Żuław poprzez utrwalenie w formie filmowej i cyfrowej najciekawszych zabytkowych domów podcieniowych.

Powstanie cyfrowa dokumentacja domów, cykl filmów dokumentalnych, wydana zostanie publikacja i scenariusze lekcji dla szkół.

Projekt Twórcza terapia pozwoli na edukację osób niepełnosprawnych. W programie znajdą się: zajęcia warsztatowe z różnych dziedzin sztuki: plastyki, muzyki, teatru, tańca, filmu i fotografii. Uczestnicy wezmą też udział w wydarzeniach kulturalnych i imprezach artystycznych. Wartość projektu: 87 tys. zł.
 
Wojewódzka Biblioteka Publiczna im. Emilii Sukertowej - Biedrawiny w Olsztynie kupi nowości wydawnicze: multimedia, w tym audiobooki, podręczniki, pomoce maturalne itp. za 125 tys. zł. Dofinansowanie przyznała Biblioteka Narodowa. 

Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie rozszerzy kolekcję zabytków sztuki kowalstwa i ślusarstwa za blisko 90 tys. zł. W planach jest zakup szkatuł - obiektów o wysokiej klasie artystycznej, rzadko pojawiających się na rynku sztuki, tym cenniejszych, że prawdopodobnie nie były przedmiotem handlu. Muzeum wyda również folder poświęcony zakupionym eksponatom

Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku wzbogaci swoją kolekcję o gotyckie łoże baldachimowe. Będzie ono prezentowane na wystawie stałej poświęconej historii medycyny - jako łoże chorego. Wartość zabytku to blisko 190 tys. zł.
 
Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie przeprowadzi zajęcia z rękodzieła tradycyjnego: kaflarstwa, filcowania i plecionkarstwa. Takie warsztaty to szansa na ocalenie od zapomnienia i umożliwienie nauki „dawnych zawodów”. Warty 56 tys. zł projekt zakłada też organizację wystawy powarsztatowej. 

Na Polach Grunwaldzkich odbędą się międzynarodowe warsztaty: łucznicze i jazdy konnej, wykłady, powstanie również drewniana makieta zamku - jako "scenografia" szranek. W projekcie Muzeum Bitwy pod Grunwaldem w Stębarku wezmą udział m.in. Polacy, Litwini, Węgrzy, Turcy, Hiszpanie, Grecy, Irańczycy, Szwedzi, Amerykanie.

Wydarzenie, które rozpocznie się 1 maja, będzie elementem obchodów 10-lecia obecności Polski w Unii Europejskiej. W ubiegłym roku podobna impreza, ale na mniejszą skalę, odbyła się w długi weekend majowy i przyciągnęła kilkanaście tysięcy turystów. Tegoroczny projekt warty ponad 70 tys. zł ma tutaj ściągnąć jeszcze więcej odwiedzających.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11360
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8774070

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.