Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.02.2014 14:17 Miasto:Orneta Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Robert Dubaj Placówka:Brak
Manewry w kaszuńskim lesie - zobacz zdjęcia!
Jedno ze zdjęć...
Jedno ze zdjęć...

Atmosfera i klimat były takie, jak w znanych filmach wojennych: Szeregowiec Ryan czy Kalina czerwona... O manewrach grupy rekonstrukcji historycznej Allenstein w Kaszunach, koło Ornety, pisze Robert Dubaj.

Bunkry w rejonie Kaszun (10 km na wschód od Ornety) są obecnie poddawane zabiegom restauratorskim. Stanowią one element jednego z najciekawszych w Polsce dużych obiektów fortyfikacyjnych. Tzw. „lidzbarski trójkąt umocniony” swoją tajemniczością budzi zainteresowanie nie tylko historyków, ale też miłośników wojskowości i turystów.

Allenstein istnieje od 2009 roku. To kilkanaście osób, w tym jedna dziewczyna, mieszkańcy m.in. Kętrzyna, Lidzbarka Warmińskiego, Mrągowa, Piecek i Olsztyna. "Rekonstruują" żołnierzy Wehrmachtu i radzieckich, a także polskich partyzantów. Włączyli się również w odnawianie obiektów wojskowych w "lesie kaszuńskim”.

W ostatnią niedzielę, 23 lutego, Allenstein ćwiczył tam w ramach wiosennych manewrów. Rekonstruktorzy przybyli jako niepełna drużyna piechoty. Od razu zaczęli doskonalić elementy taktyki i musztry, wiernie oddając zasady dowodzenia żołnierzami sprzed 70 lat. Do tego, umundurowanie, broń i komendy nie odbiegały w żadnym szczególe od czasów II wojny światowej. 

Słoneczna pogoda sprzyjała ćwiczeniom i... rozmowom z lokalnymi miłośnikami historii. Z członkami grupy Allenstein spotkał się Waldemar Ostrowski, przedstawiciel Nadleśnictwa Orneta, pomysłodawca odnowy fragmentu „lidzbarskiego trójkąta umocnionego”.

Ciepło ogniska, zapach pieczonych kiełbasek, żołnierskiej zupy i prawdziwie wiosenne słońce, które świerkowemu lasowi nadało bajeczny wygląd, sprawiły, że spotkanie miało wspaniałą, przyjacielską atmosferę. Rozmowom, wymianie doświadczeń, jak również przymiarkom do dalszych prac związanych z uruchomieniem ścieżki dydaktycznej, nie było końca. 

Współpraca Nadleśnictwa Orneta, GRH Allenstein i orneckich pasjonatów historii, ich zapał i poświęcenie dają nadzieję na stworzenie niezwykle ciekawej atrakcji edukacyjno-turystycznej w rejonie Ornety.

Wykonano już ogrom pracy przy odsłanianiu poszczególnych elementów systemu obronnego. Już teraz można podziwiać odbudowane transzeje i bunkier. Prace są mocno zaawansowane i do lata, jak zapowiadają organizatorzy, pierwsza część ścieżki dydaktycznej powinna być udostępniona zwiedzającym.

***

Fotografie Roberta Dubaja są w naszej galerii - tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726902

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.