Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 31.01.2014 21:59 Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Edyta Bugowska Placówka:Brak
Rok dla Kolberga

Każdego roku świętujemy, każdy rok ma jakiegoś patrona, znanego Polaka, który przyczynił się do rozwoju naszej kultury i nauki, który pozwala nam być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami, który daje nam poczucie siły i jedności. W tym roku będzie to badacz kultury ludowej, który urodził się równo 200 lat temu – Oskar Kolberg. 

"(…) Spuścizna Oskara Kolberga stanowi nadal niezbędną materiałową podstawę, do której odwołują się obecnie realizowane projekty twórców i badaczy kultury. Sejm Rzeczypospolitej Polskiej, przekonany o szczególnym znaczeniu dorobku artysty i naukowca, ogłasza rok 2014 Rokiem Oskara Kolberga". Tak brzmiało uzasadnienie decyzji o  ogłoszeniu tego roku, rokiem Oskara Kolberga.

Kim był legendarny etnograf? Nawiedzonym naukowcem? Wielbicielem ludu? Demokratą? Był znajomym Fryderyka Chopina, pobierał nauki u tego samego nauczyciela muzyki – Józefa Elsnera, ale muzyka interesowała go głównie w kontekście folkloru. Już w wieku 25 lat wyruszył na pierwszą wyprawę – na Mazowszu uzupełniał zapisy pieśni ludowych o melodie. Przez lata pracował jako księgowy po to, żeby zarobić na wyprawy, w trakcie których poznał i zbadał folklor niemal całej Polski.

Dopiero w wieku 46 lat zrezygnował z pracy księgowego, aby utrzymywać się z działalności naukowej, pisania recenzji i monografii. Pierwszą była czterotomowa dotycząca Krakowa i jego okolic. Kolejne były wzorowane właśnie na niej. W ciągu półwiecza pracy, prowadzonej w latach 1839–1890 i obejmującej tereny całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej, Kolberg zgromadził gigantyczne archiwum dokumentujące wszelkie aspekty szeroko rozumianej kultury tradycyjnej, w tym zapisy muzyki, co w jego czasach było zjawiskiem niezmiernie rzadkim.

Kolberg pozostawił 33 tomy wydanej za życia dokumentacji folkloru ziem Rzeczpospolitej Obojga Narodów, drugie tyle pozostawiając w tzw. tekach kolbergowskich.

21 lutego będziemy odchodzić 200- setną rocznicę urodzin Oskara Kolberga. Organizację uroczystości poświęconych wybitnemu Polakowi Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego powierzyło Instytutowi Muzyki i Tańca. Inauguracja Roku Kolberga odbędzie się w Przysusze, miejscu urodzenia Oskara Kolberga, reszta uroczystości odbędzie się w Warszawie. Dodatkowe działania, które zostaną podjęte z tej okazji, to stworzenie strony internetowej poświeconej folkloryście i uruchomienie interaktywnego przewodnika po Polsce Kolberga, digitalizacja i udostępnienie rękopisów badacza oraz wydanych tomów jego dzieł, renowacja nagrobku na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie, powstanie Raportu o muzyce tradycyjnej i tańcu tradycyjnym oraz przygotowanie wystaw poświęconych Oskarowi Kolbergowi w kontekście historii i kultury XIX wieku.

Program obchodów dostępny jest tu: http://www.kolberg2014.org.pl/pl/2014/wydarzenia

***

Kolberg objął swoimi badaniami również nasze tereny, w tym Pomorze i Mazury. Odwiedził m.in. Elbląg - przypomina w radiowej etnolog Kamila Landowska. Nagrania posłuchasz tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727072

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.