Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.01.2014 12:58 Miasto:Olsztynek Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:AJ Placówka:Muzeum Budownictwa Ludowego Park Etnograficzny w Olsztynku
Zima. Wojna. Wileńszczyzna - przeżyj to sam!
fot. - archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku
fot. - archiwum Muzeum Budownictwa Ludowego - Parku Etnograficznego w Olsztynku

Aby przenieść się na Wileńszczyznę w 1944 roku, wystarczy.... pojechać do Olsztynka.

W niedzielę, 2 lutego, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku i Muzeum Budownictwa Ludowego - Park Etnograficzny w Olsztynku organizują wydarzenie, które przedstawi działalność Polskiego Państwa Podziemnego na Wileńszczyźnie, a także opowie o złożonej sytuacji politycznej i narodowościowej na tym terenie na początku 1944 roku. 

W edukacyjnej inscenizacji historycznej weźmie udział ponad 50 rekonstruktorów, którzy wcielą się w żołnierzy polskich, litewskich i niemieckich. Na terenie Parku Etnograficznego pojawią się także pojazdy militarne, m.in. odrestaurowany samochód KDF 82 – Kubelwagen z 1943 roku, replika motocykla BMW R-71 i ciężarówka Klöckner S-3000. 

- Odtworzymy bitewy, w których uczestniczyli polscy partyzanci 70 lat temu. Teren skansenu, wraz z zabudowaniami, zostanie specjalnie zaaranżowany, aby zobrazować warunki panujące na Wileńszczyźnie w czasie wojny. Odegrane zostaną cykliczne inscenizacje militarnych potyczek, scenki z życia codziennego polskich żołnierzy, działalności w konspiracji, zdobywania żywności i zaopatrzenia - zapowiada pomysłodawca inscenizacji Mateusz Jasik z działu edukacyjnego Muzeum II Wojny Światowej. - Przygotowując się do wydarzenia, przeanalizowaliśmy dziesiątki archiwalnych fotografii, skonsultowaliśmy niektóre aspekty z historykami, tak, aby stworzone obrazy możliwie wiernie odzwierciedlały wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. Architektura skansenu idealnie nadaje się na potrzeby inscenizacji, a planowany udział kombatantów walczących w czasie wojny w szeregach Armii Krajowej w roli honorowych gości będzie stanowić serce projektu. 

Oprócz działań rekonstrukcyjnych organizatorzy przewidują niespodzianki. Chętni będą mogli wziąć udział w rozwiązywaniu historycznych zagadek, zwiedzać stanowiska rekonstruktorów i zjeść ciepły posiłek w wojskowej kuchni polowej.

- Program został przygotowany w taki sposób, aby mogły w nim uczestniczyć rodziny z dziećmi, a w dniu inscenizacji będą obowiązywać promocyjne ceny wstępu na teren skansenu w Olsztynku - dodaje Mateusz Jasik.

Czas trwania imprezy: godz. 10-14.30. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11884
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10726842

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.