Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 24.01.2014 10:37 Miasto:Warszawa Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego
Zmiany w kulturze odczujemy wszyscy
To będzie kolejny rok potężnych inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej...
To będzie kolejny rok potężnych inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej... (fot. Agnieszka Jarzębska)

1 stycznia ruszył Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa do 2020 roku, od września wszyscy uczniowie będą się w końcu uczyć muzyki i plastyki, w tym roku zakończą się też 23 inwestycje. Co jeszcze czeka nas w kulturze? 

O swoich priorytetach na ten rok i zaplanowanych działaniach resortu minister kultury Bogdan Zdrojewski mówił na niedawnej konferencji prasowej. 

2014 to będzie kolejny rok potężnych inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej, o łącznej wartości prawie 1,2 mld zł. Otwarte zostaną m.in.: Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku, Gdański Teatr Szekspirowski, sala koncertowa Narodowej Symfonicznej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach, muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach oraz Muzeum Historii Żydów Polskich w Warszawie - w jego ostatecznej formie, wraz z wystawą główną. 
 
Wraz z nowym rokiem szkolnym do szkół podstawowych, gimnazjów i liceów ogólnokształcących powrócą lekcje muzyki i plastyki. Obejmą one prawie 4 mln młodych ludzi. Zmienią się także programy nauczania w szkołach artystycznych I i II stopnia. 

- Ich celem jest zwiększenie szans na zawodowy rozwój absolwentów. Reforma systemu kształcenia jest też związana z infrastrukturą szkół. W 2014 roku przygotujemy ponad 150 placówek do poważnych inwestycji w roku następnym - zapowiedział minister Zdrojewski.

Ministerstwo kultury zaczęło prace nad zmianami systemu pomocy dla twórców w trudnej sytuacji materialnej. W planach jest np. stworzenie instytucji związanej z rynkiem pracy, która umożliwi pracodawcom zgłaszanie ofert pracy, a artystom - dotarcie do nich. 

Jednym z głównych zadań na ten i najbliższe lata będzie wspieranie czytelnictwa. Pomogą w tym liczne działania zapisane w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa do 2020 roku. Budżet programu to miliard złotych.

Mamy nie tylko więcej czytać, ale także poznawać historię i częściej odwiedzać muzea. Pomogą w tym: program Muzeum za złotówkę - dla dzieci i młodzieży do 16. roku życia bilet wstępu do każdego z państwowych muzeów kosztuje teraz symboliczną złotówkę. W programie uczestniczy już 40 placówek i dołączają kolejne (listę znajdziesz tutaj).

Odbędzie się również trzecia edycja akcji Darmowy Listopad. Cztery rezydencje królewskie: zamki królewskie na Wawelu i w Warszawie, Łazienki Królewskie oraz Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie udostępnią zwiedzającym swoje wnętrza i zbiory za darmo.

- Te programy zaowocowały wzrostem liczby przeprowadzonych lekcji muzealnych. W 2014 roku będzie ich ponad dziesięć razy więcej, niż pięć lat temu - zapowiedział Bogdan Zdrojewski.
Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185078

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.