Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 16.01.2014 14:45 Miasto:Węgorzewo Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie
Nie sposób zapomnieć o Królewcu - posłuchaj!
kadr z materiału filmowego
kadr z materiału filmowego

Niemal 6,2 mln osób przekroczyło w 2013 roku granicę polsko-rosyjską. Ponad 50-procentowy wzrost liczby podróżujących w stosunku do 2012 roku to głównie efekt wprowadzenia bezwizowego tzw. małego ruchu granicznego. Póki co Rosjanie do nas i my do Rosji jeździmy przede wszystkim na tańsze zakupy. - Najwyższy czas na podróże śladami polskiego dziedzictwa w Obwodzie Kaliningradzkim - mówi Krystyna Jarosz z Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie.

Z regionem, z którym sąsiaduje województwo warmińsko-mazurskie, jest związanych wiele interesujących tematów. Jednym z nich jest np. dyskusja o tym, jakiej nazwy należałoby używać w odniesieniu do głównego miasta Obwodu: Kalinigrad, Królewiec czy może Königsberg?  

Okazją do rozmowy jest książka Königsberg – Królewiec – Kaliningrad – dziedzictwo historyczne, wydana przez Ośrodek Badań Naukowych im. Wojciecha Kętrzyńskiego i Towarzystwo Ratowania Dziedzictwa Kulturowego Kresów Dawnych i Obecnych Ojcowizna.


 
Krystyna Jarosz jest redaktorem tomu złożonego z tekstów ekspertów z Polski i Rosji, i wydanego w wersji dwujęzycznej. Znajdziemy w nim m.in. wiadomości dotyczące polskiego dziedzictwa historycznego w Obwodzie Kaliningradzkim, utrwalonego w pomnikach czy na tablicach pamiątkowych. Jakie polskie ślady znajdziemy tuż za wschodnią granicą i czy rzeczywiście nas - Polaków oraz mieszkańców regionu kaliningradzkiego dużo łączy?
 

This text will be replaced

 

Warto także posłuchać archiwalnej radiowej rozmowy o Kaliningradzie i Rosji z Wacławem Radziwinowiczem, wieloletnim korespondentem Gazety Wyborczej i autorem książki Gogol w czasach Google’a - tutaj.

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11184656

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.