Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.01.2014 15:46 Miasto:Elbląg Kategoria:Turystyka Autor:AJ Placówka:Urząd Miejski w Elblągu
Widok z wieży będzie piękny
Otoczenie katedry św. Mikołaja ma się zmienić...
Otoczenie katedry św. Mikołaja ma się zmienić... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Stare Miasto - główna atrakcja turystyczna Elbląga - wkrótce ma być jeszcze piękniejsze i ciekawsze. Władze miasta pracują nad rewitalizacją placu przez katedrą św. Mikołaja i wieży katedralnej. 

Inwestycja jest realizowana dzięki pieniądzom unijnym z Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia Mazury na lata 2007-2013.

Obecnie trwają prace koncepcyjne. Wczoraj projektanci z firmy Arkon Atelier przedstawili propozycje nowego wyglądu placu i wieży. 

- Dwa projekty nowego wyglądu placu nawiązują do jego historycznej zabudowy - do podziałów budynków dawniej tam istniejących. Ponieważ plac powstanie na działkach, które kiedyś były zabudowane i nadal przewiduje się tu funkcje mieszkalne, zostanie on zaprojektowany tak, by elementy można było w przyszłości zdemontować - informuje Łukasz Mierzejewski z biura prasowego Urzędu Miejskiego. - W pierwszej koncepcji na placu mogą pojawić się odpowiednio powiększone sprzęty, nawiązujące do pracy średniowiecznych elbląskich rzemieślników, tablice informacyjne i fontanna. W drugiej wersji obrysy dawnych murów stworzy roślinność, a poza fontanną pojawi się strefa edukacyjna, nawiązująca do wykopalisk archeologicznych. W obu wersjach zaprojektowano również miejsca do siedzenia.

Wieżę katedry św. Mikołaja po remoncie będzie można zwiedzać.

- Na tarasie zostaną zamontowane lunety, umożliwiające obserwację okolicy. W połowie drogi na szczyt będzie strefa odpoczynku z miejscami do siedzenia. W drodze na górę będzie można również podziwiać unikalne sklepienie katedry - wskazuje Łukasz Mierzejewski. - Zabytkowe elementy wieży, stare elementy zegarowe zostaną odrestaurowane i wyeksponowane. Projektanci dużą wagę przywiązują do bezpieczeństwa zwiedzających. Jednorazowo na wieży będzie mogło przebywać dziesięć osób, a wejść kolejnych grup będą pilnowały specjalne bramki. Przebudowane zostaną klatki schodowe, a elementy nadajników i kabli - schowane w obudowach.

Wizje projektantów ocenią teraz urzędnicy. 

- Rewitalizacja katedry i placu jest realizowana w formule zaprojektuj-wybuduj, dlatego po uzgodnieniu koncepcji projektanci wykonają szczegółową dokumentację, a realizacją robót zajmie się konsorcjum firm Eko Inbud - dodaje przedstawiciel ratusza.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11177389

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.