Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.12.2013 16:15 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
Epitafium portretowe Chrystiana Singknechta (1615-1644), proboszcza luterańskiego w Kętrzynie to jeden z zabytków, które będzie można obejrzeć na wystawie w Olsztynie..., fot.: mat. prasowe Muzeum Warmii i Mazur
Epitafium portretowe Chrystiana Singknechta (1615-1644), proboszcza luterańskiego w Kętrzynie to jeden z zabytków, które będzie można obejrzeć na wystawie w Olsztynie..., fot.: mat. prasowe Muzeum Warmii i Mazur

Przedświąteczne: kiermasze, promocja książki, spektakl i spotkanie, a także ciekawa wystawa epitafiów i portretów ewangelickich, pokaz filmów o niemieckiej autostradzie berlince i starym Królewcu czy zajęcia taneczne dla maluchów. Oto garść wybranych propozycji kulturalnych na pierwszą połowę grudnia. 

2 grudnia, poniedziałek 

 

W Centrum Tańca Promyk w Elblągu rusza Dziecięca Akademia Tańca. To zajęcia dla dzieci w wieku przedszkolnymMaluchy od 3 do 6 lat poznają różne formy tańca, kroki  tańca towarzyskiego, nowoczesnego i ludowego, a także towarzyszącą im muzykę. Na zajęciach będą organizowane konkursy z nagrodami, a kiedy dzieci zdobędą już pewne umiejętności, będą mogły wziąć udział w pokazach i turniejach. Centrum Tańca Promyk jest przy ul. Browarnej 80. Początek: godz. 17.

***

Purpurowe Gniazdo to nowa powieść dla dzieci w świątecznym klimacie. W Olsztynie będzie można spotkać się z jej autorką Bożeną Kraczkowską, posłuchać o inspiracjach i zdobyć autograf.

"Gdy Święty Mikołaj, znudzony dotychczasowym życiem, bierze urlop i znika w Zamrożonym Lesie, jego przyjaciele – królik Chrupuś, renifer Ramon i mały troll Trolek natychmiast organizują poszukiwania. W drodze bohaterowie zaprzyjaźniają się z leśnymi zwierzętami i dowiadują się od nich, dlaczego Zamrożony Las jest niemy. Okazuje się, że to sprawka Pięknej Zimy, która uwięziła w tajemnym miejscu wszystkie ptaki świata" - czytamy w zapowiedzi książki.

Bożena Kraczkowska, poetka, pisarka, fotografik i dziennikarka, mieszka w Olsztynie. W 2011 r. wydała tomik wierszy Da się żyć, a w 2012 r. płytę Wystarczy mnie lubić. Jest autorką wystaw fotograficznych, pokazywanych w kraju i za granicą. Prowadzi blogi: purpurowylas.blogspot.com oraz malachitowylas.blogspot.com . Purpurowe Gniazdo to pierwsza książka z serii, która będzie liczyć trzy części. Miejsce: Pokój z widokiem Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (II piętro). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Dla wielu jest wzorem tego, jak należy budować drogi. Bo choć ma kilkadziesiąt lat, wciąż jest w niezłym stanie. Berlinkę, bo o niej mowa, Niemcy zaczęli budować przed wybuchem II wojny światowej. Budowali ją też w czasie wojny. Miała połączyć Berlin z leżącym na wschodnich rubieżach III Rzeszy Królewcem.

W grudniu mija 80 lat od wbicia pierwszej łopaty pod budowę autostrady. I to właśnie będzie tematem spotkania z cyklu Elbląg na dużym ekranieW programie pokazu znajdą się m.in. stare kroniki, w tym zdjęcia z uroczystego rozpoczęcia budowy, które miało miejsce 19 grudnia 1933 r. w okolicy Pomorskiej Wsi. W wydarzeniu tym wziął udział gauleiter Prus Wschodnich Erich Koch. 

"Będą kroniki z 1963 r., gdy na autostradzie odbywały się zawody sprawnościowe kierowców zawodowych z Elbląga. Będzie też kronika z pierwszej wizyty delegacji kaliningradzkiej w Elblągu. 12 czerwca 1976 r. miasto odwiedzili: I sekretarz Komitetu Obwodowego KPZR Kaliningradu Nikołaj Konowałow i przewodniczący Obwodowego Komitetu Wykonawczego Wiktor Witkowski.

W drugiej części seansu widzowie przeniosą się w czasie i zobaczą Królewiec, jakiego już nie ma. Miasto Kanta i E. T. A. Hoffmanna. Przez wieki związane kulturą i nauką. A także z Polską, choć polskie było zaledwie przez rok. Filmy pochodzą z lat 30. XX wieku, gdy w Królewcu przeplatały się: tradycja z nowoczesnością, ale też i dynamicznie rósł pruski szowinizm oraz nienawiść do obcych.

Również elblążanie nie byli mile widziani w ówczesnej stolicy prowincji. Mówiący niezrozumiałym dialektem, mający odmienne obyczaje, trzymający się ze sobą mieszkańcy Elbląga byli uważani za obcych. Po każdym targu z ich udziałem dochodziło do burd i bójek" - zapowiadają organizatorzy.

Miejsce: duża sala kina Światowid w Elblągu. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.  

 

3 grudnia, wtorek

 

Tuż przed Mikołajkami dzieci z Ornety i okolic będą mogły obejrzeć spektakl Miś polarny Teatru Frajda z Torunia

"Królowa Zamieć porywa Świętego Mikołaja. Pilnuje go jej służący - Miś Polarny. Jednak Miś od dawna marzy o prawdziwych świętach, nie chce więc by dzieci obchodziły je bez Mikołaja. Decyduje się ratować Świętego. Potrzebuje jednak pomocy. Czy wraz z dziećmi pokona Królową? Sprawdźcie to razem z nami" - zachęcają organizatorzy.

Miejsce: Miejski Dom Kultury. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Galeria Jednego Obrazu w Olsztynie pokaże pracę Violetty Kulikowskiej - Parkasiewicz Trwanie 9 670min. / 4,04 min..

"Moje rysunki to powierzchnie, które powstają w długotrwałym procesie subtelnego tkania waloru. Ich beznamiętna płaskość prowokuje do ingerencji. Naruszam je raz gwałtownie z pasją, a raz po cichu, jakby ukradkiem. Czasami wycofuję się, pozwalając ranom zabliźnić się.

Dokonane naruszenia stają się również, a może przede wszystkim, odzwierciedleniem swoistego rodzaju kontemplacji: są dowodem mojej obecności tak długiej, iż staje się ona przyczynkiem do rozważań na temat trwania jako sposobu - możliwości istnienia oraz trwania jako wartości samej w sobie. Moje trwanie w prezentowanym rysunku staje się mocne i głębokie, a swoją siłę podkreśla świadomością bycia, jak również świadomością upływu czasu spychającego teraźniejszość do przeszłości" - pisze o swojej twórczości artystka.

(Jedna z prac artystki)

Violetta Kulikowska - Parkasiewicz wykłada w Instytucie Sztuk Pięknych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Uprawia rysunek, instalację, wideo. Jej prace pokazywano na wystawach w Polsce i za granicą. Zdobyła również szereg nagród i wyróżnień. Miejsce: olsztyński zamek - główna siedziba Muzeum Warmii i Mazur. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.  

 

4 grudnia, środa

 

W pałacu Dohnów w Morągu, niewielkim, ale urokliwym i pełnym zabytkowych dzieł sztuki klasy europejskiej, znowu zabrzmi muzyka. Utwory Malcolma Arnolda, Francisa Poulenca, Antoniego Szałowskiego i Leonarda Bernsteina wykonają profesorowie i wykładowcy akademii muzycznych: Andrzej Godek (klarnet, AM Kraków) i Jadwiga Lewczuk (fortepian, AM Gdańsk). Słowo o muzyce wygłosi Ryszard Szurgot. Miejsce: Muzeum im. Johanna Gottfrieda Herdera. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

 

5 grudnia, czwartek

 

Kim właściwie był św. Mikołaj? W Lidzbarku Warmińskim opowie o tym ks. Jarosław Jaszczak. Miejsce: Muzeum Warmińskie, czyli zamek biskupi. Początek: godz. 13. Wstęp wolny.

***

Historia dawnych Prus Książęcych (w ich skład wchodziły także tereny leżące obecnie w granicach województwa warmińsko-mazurskiego) jest nieodłącznie związana z ewangelikami. Przypomni o tym wystawa w Olsztynie

Muzeum Warmii i Mazur pokaże kilkadziesiąt epitafiów i portretów osób ze wszystkich stanów księstwa, którym władali Hohenzollernowie. Będą to wizerunki władców (książąt: Albrechta i jego syna Albrechta Fryderyka), szlachty (przedstawicieli rodów: Borków, Dohnów, Auerswaldów, Kreytzenów), duchowieństwa (wśród nich dwa portrety Marcina Lutra), a także mieszczan i chłopów. Ekspozycję wzbogaci aranżacja wnętrza sakralnego w dawnej kaplicy zamkowej, z księgami i innymi przedmiotami używanymi w liturgii. 

Oprócz zabytków z kolekcji muzeum, do zobaczenia będą obiekty należące do Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, która sprawuje honorowy patronat nad wystawą.

 

(fot. mat. prasowe MWiM)

Początek: godz. 18. Wstęp wolny. Warto posłuchać radiowej rozmowy tutaj.

***

Czy Polacy to katolicy? W Elblągu zastanowią się na tym uczestnicy kolejnego Salonu tygodnika Polityka

"Według badań CBOS zdecydowana większość Polaków uznaje się za katolików. Co oznaczają te deklaracje? Czy polska wiara i religijność na przestrzeni lat się zmieniła?" - zapowiadają organizatorzy. 

Gośćmi Salonu będą: prof. Zbigniew Mikołejko (historyk religii, filozof, eseista) i red. Adam Szostkiewicz z Polityki. Rozmowę poprowadzi red. Mirosław Pęczak. Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

***

Przez 40 lat z jego pracowni "wyszło" około 80 absolwentów. W Galerii EL w Elblągu będzie można obejrzeć prace kilkorga z nich oraz ich mistrza - prof. Stanisława Radwańskiego.

Ceniony rzeźbiarz i pedagog od 1973 r. jest związany z gdańską Akademią Sztuk Pięknych. W macierzystej uczelni pełnił szereg funkcji, był m.in. jej rektorem przez dwie kadencje i dziekanem wydziału rzeźby. 

"Rzeźba prof. Radwańskiego pozostaje w obrębie tematu człowieka. Interesuje go portret współczesny i historyczny, na który patrzy zwykle z dystansującej, surrealistycznej perspektywy. Mówiąc o naturze człowieka, sięga często po stylistyczny kostium form historycznych, którym nadaje funkcje symboliczne.

Nowe wartości znaczeniowe i formalne wynikają z indywidualnego sposobu wykorzystania cytatu stylistycznego, zabarwionego przekornym, ironicznym stosunkiem do form stworzonych w przeszłości. Wiedzie swój własny dialog z historią i kulturą, a także z odbiorcą, dzięki odwołaniu do czytelnych, skonwencjonalizowanych form i stylów" - pisze Zofia Watrak.

Wernisaż wystawy bez korekty jest o godz. 18. Ekspozycja czynna do 19 stycznia. Na wernisaż wstęp wolny.

 

6 grudnia, piątek 

 

Okruchy historii, związane z Elblągiem ciekawe postacie i wydarzenia, o których warto pamiętać, przypomina w swej najnowszej książce Tomasz Gliniecki.

Dziennikarz, pracownik elbląskiego Muzeum Archeologiczno - Historycznego, jest autorem historycznego foto bloga, felietonów telewizyjnych oraz recenzentem wydawnictw historycznych. 

Elbląskie okruchy XX wieku to jego druga książka. Pierwsza - Elbląg czasów wojny - ukazała się na początku roku (radiowa rozmowa jest tu).

"Okruchy, które znalazły się w nowej książce, to zjawiska lub postacie (…). Zaczynamy od przełomu wieków i zmian w mieście, przejścia Elbląga handlowo-portowego w przemysłowy, poznajemy świat pozostawiony przez Schichaua swojemu zięciowi, obserwujemy narodziny i upadek fabryki samochodów Komnicka.

Oczywiście, wpadamy w wir wojny – najpierw tak, jak się zaczęła - z niemieckim atakiem na Polskę, za kilka lat burza wraca z czołgami kapitana Diaczenki, a efektem jest powrót do Rzeczpospolitej i zarazem sowiecka grabież, i niemożność odbudowania przez ministra Kwiatkowskiego portu, stoczni i przekopania mierzei.

Trzy kolejne reportaże to elbląskie uczestnictwo w dochodzeniu do wolności. "Sprawa Elbląska" w słowach świadków i dokumentach, Elbląg strajkujący i elblążanie zastrzeleni w Grudniu '70, a także Elbląg jako współtwórca Solidarności i jego tragiczne ofiary z czołgu jadącego na Gdańsk" - zapowiada autor. 

Spotkanie z Tomaszem Glinieckim odbędzie się w filii nr 5 Biblioteki Elbląskiej na osiedlu Zawada. Początek: godz. 17.  Wstęp wolny.

***

W Ornecie zabrzmi muzyka z płyty Warmia Folk

"To szansa dla tych, którzy nie dotarli na pierwszy koncert. I ukłon w stronę tych, którzy wnioskowali o powtórkę. Pierwszy koncert odbył się przy pełnej sali, zakończył owacjami na stojąco. Mamy nadzieję, że tak będzie i tym razem" - mówi Agnieszka Lewandowska, koordynatorka projektu Warmia Folk.

Miejsce: Miejski Dom Kultury. Początek: godz. 19.  Wstęp - 5 zł. Zobacz felieton na temat ciekawego przedsięwzięcia - tutaj

 

8 grudnia, niedziela

 

Na przedświąteczny Kiermasz Sztuki i Rękodzieła zaprasza Muzeum Archeologiczno – Historyczne w Elblągu. Obejrzeć i kupić będzie możnaprace elbląskich artystów nieprofesjonalnych, malarstwo olejne i akwarelowe, grafikę i rysunek, biżuterię artystyczną, wyroby techniką decupage'u, patchworku i z koronki. Nie zabraknie ręcznie zdobionych kartek świątecznych, dekoracji bożonarodzeniowego stołu, lokalnych wydawnictw - książek i kalendarzy, a także pamiątek związanych z Elblągiem i okolicami. Czas trwania: godz. 10-14. Wstęp wolny.

***

Kolęd i wierszy będzie można posłuchać na zamku w Lidzbarku Warmińskim. Spotkanie będzie okazją m.in. do prezentacji młodych talentów z Miejskiego Domu Kultury. Początek: godz. 16.  Wstęp wolny.

***

Medal pamiątkowy Rządu Narodowego, czyli jak pan chłopa w karecie woził - to tytuł spotkania z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku.

Druga część tytułu nawiązuje do "sarkastycznej wypowiedzi jednej z bohaterek powieści Elizy Orzeszkowej Nad Niemnem. Powieści, która w malowniczy sposób ukazuje zawiłe relacje świata panów i chłopów"Okazją do rozmowy na ten temat będzie prezentacja medalu, który Rząd Narodowy wydał w 1863 roku.

"Wybity potajemnie za granicą, wpisuje się w wielowiekową tradycję upamiętniania poprzez sztukę medalierską istotnych wydarzeń historycznych. Niesie również ze sobą ukryte przesłanie jedności i braterstwa w walce, jak również pragnienia i nadzieje zmian na lepsze, nie tylko w sferze wolności narodu, ale też w kwestii społecznej" - zapowiada gospodyni spotkania Małgorzata Kumorowicz. 

W programie jest także koncert zespołu Pro Musica Antiqua. Zagrają: Leszek Szarzyński (flet), Jerzy Szafrański (obój), Roman Kuźniak (fagot), Japończyk Kaori Okuzumi (klawesyn, fortepian), Julia Karlowa (sopran) i Agnieszka Dziewulska - Pawłowska (mezzosopran). Miejsce: Muzeum Warmii i Mazur - olsztyński zamek. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny.

 

14 grudnia, sobota

 

Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie rozpocznie się Kiermasz Przedświąteczny. Do kupienia będą oryginalne, ręcznie wykonane, niepowtarzalne ozdoby i prezenty. W sobotę i niedzielę w wydarzeniu wezmą także twórcy ludowi. Kiermasz potrwa do 20 grudnia. Będzie czynny w godz. 11-15.

Dodatkową atrakcją pierwszego dnia będzie otwarcie wystawy Nim rozbłyśnie pierwsza gwiazda ze zbiorów Muzeum Kultury Kurpiowskiej w Ostrołęce. Początek: godz. 12. Wstęp wolny. 

***

W Elblągu odbędą się dwudniowe Świąteczne Spotkania Elblążan. To wydarzenie adresowane nie tylko do mieszkańców, ale też do przyjezdnych. Jego główną atrakcją będzie jarmark. W programie znajdą się także inne atrakcje. W sobotę i niedzielę impreza trwać będzie w godz. 12-19. Miejsce: Stare Miasto. 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161269

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.