Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.11.2013 13:53 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
Musical o... historii Zbawienia przygotowali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły muzycznej w Elblągu...
Musical o... historii Zbawienia przygotowali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły muzycznej w Elblągu...

W najbliższych dniach możesz poznać zasady aranżacji... kuchni i łazienki oraz mniej znane oblicza miasta, dowiedzieć się czym jest hortiterapia i jak zwiedzać świat z dzieckiem w plecaku. Co powiesz na kino rosyjskie, filmy jednominutowe, wspomnienia sprzed... Pewexu, musical o historii Zbawienia i Międzynarodowe Spotkania Artystyczne? 

20 listopada, środa 

 

Jacek Getner, pisarz, scenarzysta (sitcom Daleko od noszy, serial komediowy Ale się kręci, obecnie serial Klan), autor powieści o Panu Przypadku, spotka się z czytelnikami w Olsztynie

Jacek Getner zdobył kilkanaście nagród i wyróżnień w konkursach dramaturgicznych i prozatorskich. Jego dramaty były czytane w teatrach i w radio. Czarna komedia o eutanazji Klinika Dobrej Śmierci (wygrała konkurs na sztukę inspirowaną twórczością Rolanda Topora) od pięciu sezonów jest grana przez krakowski niezależny teatr Barakah.

Bohater wieczoru literackiego tworzy wiersze, libretta musicali i książki. Ich bohaterem jest detektyw, który irytuje swoją dociekliwością różne ważne osoby. Do tej pory ukazały się: Pan Przypadek i Trzynastka oraz Pan Przypadek i celebryci, a wiosną wyjdzie trzecia powieść: Pan Przypadek i korpoMiejsce: Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, Pokój z widokiem - II piętroul. Stare Miasto 33. Początek: godz. 17.

***

"Dziarskie reggae" grupy November project i folkowo - klasyczne brzmienia zespołu Vołosi - tak od strony muzycznej będą wyglądać Międzynarodowe Spotkania Artystyczne w Elblągu.

Koncert November Project odbędzie się w środę, 20 listopada, o godz. 19 - pierwszego dnia imprezy, a Vołosi wystąpią następnego wieczoru, o godz. 19, w Centrum Spotkań Europejskich ŚwiatowidWstęp na pierwszy z koncertów jest bezpłatny, bilet na drugi kosztuje 25 zł. Udział w innych wydarzeniach MSA jest wolny. 

W programie festiwalu są również warsztaty prowadzone przez instruktorów z Polski i zagranicy, wernisaże: wystawy Impresje (prace powstały na plenerze artystycznym w Janowie pod Elblągiem) i zdjęć (to pokłosie konkursu przygotowanego przez zachodniopomorski oddział Polskiego Związku Głuchych), a także spektakle z udziałem osób niepełnosprawnych. 

Elblążanie wystąpią pierwszego i drugiego dnia Spotkań. W środę, o godz. 18, zagra orkiestra Niepokonani z elbląskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na Rzecz Osób z Upośledzeniem Umysłowym, w czwartek, o godz. 11  - grupa teatralna Walizka przedstawi spektakl Sen Aleksandry

Więcej na temat idei elbląskich spotkań ze sztuką dowiesz się tutaj. Warto także zajrzeć tutaj.

 

21 listopada, czwartek

 

Okres Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej to kilkadziesiąt lat zniewolenia Polaków. Także ekonomicznego. Na spotkanie Dolary, marki, kartki sprzedam..., czyli wspomnienia sprzed Pewexu zaprasza Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Głos zabiorą: ekonomista z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego prof. Andrzej Buszko, przedsiębiorca Zbigniew Dąbkowski i dziennikarka Gazety Olsztyńskiej Ewa Mazgal. Gospodarzami będą: dr Andrzej Korytko i Marek Jarmołowicz. W programie filmy, nagrania i foto-prezentacje. Miejsce: olsztyński zamek. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Urodzenie dziecka nie musi oznaczać zagrzebania się w domowych pieleszach i rezygnacji np. z dalekich podróży. O tym, jak zwiedza się świat z dzieckiem w plecaku, opowie w Elblągu Anna Nowak - Ludziejewska. Krajem, który odwiedzą goście Słonecznego Zakątka Dobrych Spotkań, będzie Hiszpania i jedno z jej miast - Barcelona. Miejsce: filia nr 6 Biblioteki Elbląskiej, ul. Słoneczna. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

(fot. Anna Nowak - Ludziejewska, mat. prasowe Biblioteki Elbląskiej)

***

Czas jest na wagę złota. A w minutę można opowiedzieć niejedną ciekawą historię. Można się o tym przekonać w czasie Festiwalu Filmów i Form Jednominutowych w Elblągu

Festiwal to impreza ogólnopolska. Najlepsze filmy, wyróżnione w konkursie, kino Światowid pokaże w Dyskusyjnym Klubie Filmowym. Początek: godz. 19. Wstęp bezpłatny. 

 

22 listopada, piątek

 

Życie kulturalne trudno sobie wyobrazić bez działań ośrodków kultury. Ten w Mrągowie, obchodzi właśnie 50-lecie. W czasie uroczystości z tej okazji będzie czas na wspomnienia, pamiątkowe wyróżnienia i doznania artystyczne.

Na scenie pojawią się: Orkiestra Dęta MrongoviaTeatr Światła, chór KamertonMrągowska Scena Tańca Współczesnego, Natalia Nykiel i Joanna Kondrat z zespołem. Miejsce: Centrum Kultury i Turystyki. Początek: godz. 18. Bezpłatne wejściówki do odbioru na portierni CK i T.

 

(Jedną z gwiazd wieczoru będzie wokalistka Joanna Kondrat, fot. mat. prasowe)

***

Każdego dnia osaczają nas tysiące obrazów. Nie wszystkie są ważne, nie wszystkie mogą np. poprawić nam nastrój czy zainspirować do zrobienia czegoś nowego i ciekawego. Ale niektóre to potrafią. Można tego doświadczyć, oglądając wystawy artystyczne. Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu zaprasza na trzy interesujące ekspozycje. 

Na pierwszą złożą się obrazy i inne dzieła sztuki, które grupa profesjonalnych artystów z Polski i zagranicy stworzyła latem na plenerze artystycznym Impresje w urokliwym Janowie pod Elblągiem, w pobliżu Kanału Elbląskiego i rezerwatu Jeziora Drużno. Wernisaż w Galerii Nobilis na II piętrze Światowida jest w piątek, 22 listopada, o godz. 18. 

(fot. Harijs Zimitis - jeden z uczestników pleneru Impresje)

Z kolei na I piętrze będzie można obejrzeć fotografie powstałe na warsztatach zorganizowanych przez oddział Polskiego Związku Głuchych w Szczecinie. 

Na II piętrze prezentowane są najciekawsze, nagrodzone w ogólnopolskim konkursie Kompozycje grafiki wykonane m.in. w technikach wklęsłodruku, akwatinty, akwaforty, intaglio, suchej igły, odprysku i druku wypukłego. Ich tematem jest... kompozycja. 

Wystawy towarzyszą Międzynarodowym Spotkaniom Artystycznym. Można je oglądać bezpłatnie do 5 grudnia.

 

23 listopada, sobota

 

Statystyczny Polak urządza kuchnię trzy razy w życiu, a kafelki w łazience wybiera dwa razy. Dlatego ważne jest, aby te wybory były przemyślane. Mieszkańcy Olecka i okolic poznają zasady aranżacji kuchni i łazienki. Problem rozłoży na części dekoratorka wnętrz Anna Buczyńska. W spotkaniu weźmie też udział przedstawiciel jednej ze stolarni. Miejsce: sala AGT - Regionalny Ośrodek Kultury Mazury Garbate. Początek: godz. 16. Wstęp: 15 zł.

***

Musical o... historii Zbawienia przygotowali uczniowie, nauczyciele i absolwenci szkoły muzycznej w Elblągu, wspólnie z rodzicami i przyjaciółmi placówki. Widowisko Ten, który Jest będzie można obejrzeć w sobotę, 23 listopada, o godz.17 i w niedzielę, 24 listopada, o godz.16. Miejsce: sala koncertowa Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych. Wstęp wolny. 

***

Krótkie filmy świetnie pasują do współczesnego widza, który żyje w wiecznym pędzie. A opowiedzenie ciekawej historii w kilkadziesiąt sekund czy kilka minut to prawdziwe wyzwanie dla filmowca. W Olecku będzie można sprawdzić się w roli krytyka i ocenić, czy twórcom z różnych stron świata udało się to zadanie.

W czasie przeglądu Future Shorts zostanie pokazanych 7 filmów z 9 krajów, które łącznie zdobyły ponad 80 nagród na międzynarodowych festiwalach. Jednemu z nich przypadnie wkrótce kolejny laur - nagroda przyznana przez publiczność Future Shorts z ponad 90 państw. Będzie można obejrzeć animację, dokumenty i fabuły. Miejsce: sala kina Mazur. Początek: godz. 19. Wstęp 10 zł.

***

Co powiesz na kino rosyjskie? Za sprawą tzw. małego ruchu granicznego warmińsko-mazurskie odwiedzają tysiące mieszkańców Obwodu Kaliningradzkiego. Kinematografia rosyjska należy do największych na świecie, i najciekawszych. Warto ją bliżej poznać w czasie Festiwalu Filmów Rosyjskich 7. Sputnik nad Polską w Elblągu

Największy na świecie doroczny przegląd kina rosyjskiego odbywa się w Warszawie i kilkudziesięciu miastach Polski. Od 23 do 29 listopada kino Światowid w Elblągu pokaże obrazy najwybitniejszych - jak podkreślają organizatorzy - artystów zza wschodniej granicy. Początek seansów zawsze o godz. 20. Bilet na jeden film kosztuje 10 zł. Więcej informacji i program - tutaj.

(kadr z filmu Żyć w reż. W. Sigariewa z 2012 roku)

 

24 listopada, niedziela

 

W Ornecie będzie można przekonać się jak wiele potrafią zdziałać młodzi ludzie. Pokazane zostaną dwa spektakle teatralno-taneczne, wystawa prac plastycznych i wzruszający - jak podkreślają organizatorzy wieczoru - film z realizacji pewnego projektu w Dąbrówce, gdzie młodzież pokazała jak współpraca i zaangażowanie może zmienić oblicze wsi. Miejsce: Miejski Dom Kultury. Początek: godz. 16. Wstęp wolny.  

 

26 listopada, wtorek 

 

Poprzez fotografię można pokazać mniej oczywistą i mniej znaną stronę miasta. I zaangażować do tego mieszkańców. To właśnie zrobiono w Olsztynie. Przez ostatnie trzy miesiące olsztynianie byli namawiani do robienia zdjęć, a najciekawsze publikowano na blogu i FacebookuOdbyły się też m.in. warsztaty i spotkania w przestrzeni publicznej. Dzięki temu powstała niecodzienna mapa Olsztyna. Efekty przedsięwzięcia pokaże na wystawie olsztyńska BWA Galeria Sztuki.

(Zdjęcie Arkadiusza Stankiewicza, fot. mat. prasowe BWA)

" Tytuł projektu Miejskie Dokufikcje oznaczać miał niecodzienne, przewrotne podejście do dokumentowania i opisywania przestrzeni. “Dokufikcje” to wymyślone słowo, które oznaczać może rodzaj przemieszania faktów i tego, co wymyślone. Projekt stanowić miał odwrócenie standardowej sytuacji, w której najwięcej uwagi poświęca się miejscom reprezentacyjnym w mieście, uznanym za atrakcyjne dla turystów, promowanym na mapach i w oficjalnych folderach informacji turystycznej.

Miasto nie składa się bowiem, co oczywiste, a jednak często wypierane ze zbiorowej świadomości, jedynie z tego co ładne, nowe, kontrolowane. Fotografowie Miejskich Dokufikcji działali więc raczej w miejscach niebanalnych, niekiedy zaniedbanych lub opuszczonych" - informuje koordynatorka projektu Joanna Tekla Woźniak.

Początek wernisażu: godz. 18. Wystawa potrwa do 1 grudnia. Potem jej fragment zostanie przedstawiony w Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych na otwartym spotkaniu 9 grudnia, o godz. 17. Wstęp na wystawę i publiczną prezentację jest wolny. 

 

29 listopada, piątek

 

Pamiętajmy o ogrodach, kochajmy te stare i twórzmy nowe. W Mrągowie odbędzie się 2-dniowe seminarium dotyczące hortiterapii. Hortiterapia to pomysł na uzdrawianie osobowości i resocjalizację za pomocą ogrodów. Wykorzystuje się do tego m.in. pracę fizyczną.

Organizatorzy chcą podjąć dyskusję nad przyrodolecznictwem w Polsce i współczesną rolą ogrodu jako przestrzeni otwartej na różne formy twórczości, a także rozpocząć działania na rzecz ustanowienia zawodu hortiterapeuty. W programie są m.in. warsztaty, zajęcia florystyczne, pokazy, wizyta w terenie i spotkanie ze "sztuką ziemi" w tradycyjnym mazurskim ogrodzie. Udział w seminarium jest odpłatny. Więcej informacji - tutaj.  

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11356
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8755549

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.