Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 19.11.2013 16:03 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Planeta Kaukaz - posłuchaj!
Tak wygląda okładka najnowszej książki Wojciecha Góreckiego...
Tak wygląda okładka najnowszej książki Wojciecha Góreckiego...

Kaukaz trafia na czołówki gazet najczęściej w związku z wypadkami wspinaczy i kolejnymi odsłonami licznych w tym regionie konfliktów narodowościowych. - To miejsce jest jak osobna planeta - mówi w radiowej rozmowie ceniony reporter i ekspert od spraw Kaukazu Wojciech Górecki*, który od 20 lat podróżuje na pogranicze Europy i Azji, i o nim pisze.

"Kaukaz wciąga, bo na małej powierzchni jest dużo wszystkiego. To dziesiątki narodów, języków, kultur i kultów (obok judaizmu, chrześcijaństwa w kilku obrządkach, islamu sunnickiego i szyickiego oraz buddyzmu, który wyznają Kałmucy). Można zgłębiać ten mikrokosmos latami – i życia nie starczy, żeby poznać go do końca.

Równie nieokiełznany jest krajobraz. Góry z wiecznie ośnieżonymi pięciotysięcznikami oblewają dwa ciepłe morza, gaje palm i bambusów przechodzą po paruset kilometrach w stepy i półpustynie. (…) Ponieważ miejsca jest niewiele (a dodatkowo znaczną część powierzchni zajmują wysokie góry), relacje między narodami, klanami, wioskami, a nawet pojedynczymi ludźmi zawsze były tam gęste, intensywne, pełne napięcia – gorące albo lodowate, przyjacielskie albo wrogie i nienawistne. To świat skrajności, namiętnych emocji, górnego „ c”, świat bez półcieni i bez umiarkowanych temperatur. Świat nienawiści, sporów, konfliktów i wojen, ale też wielkoduszności, szczodrości, serca na dłoni. Oraz straceńczej odwagi, ułańskiej fantazji i niedzisiejszej godności i dumy. Wreszcie mitów, które zastępują światopogląd, marzeń branych za rzeczywistość i historii, która dominuje nad współczesnością" - to fragment najnowszej książki Wojciecha Góreckiego - Abchazja (Wydawnictwo Czarne, Wołowiec 2013). A okazją do rozmowy było spotkanie w Bibliotece Elbląskiej:

 

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

* Wojciech Górecki historyk, dziennikarz, reporter. Zadebiutował w 1986 r. na łamach Sztandaru Młodych; współpracował m.in. z Gazetą Wyborczą, Życiem Warszawy, Rzeczpospolitą, Res Publicą Nową i Tygodnikiem Powszechnym. 

Należy do zespołu redakcyjnego Tygla Kultury, jest stałym współpracownikiem Nowej Europy Wschodniej. Napisał książki: Łódź przeżyła katharsis (1998), Planeta Kaukaz (2002), La terra del vello d'oro. Viaggi in Georgia (2009), Toast za przodków (2010) oraz Abchazja (2013).

Tłumaczony na język włoski, został uhonorowany Nagrodą Giuseppe Mazzottiego. W latach 2002–2007 był pierwszym sekretarzem, a następnie radcą ambasady RP w Baku. Był także ekspertem misji Unii Europejskiej badającej okoliczności wojny w Gruzji w 2008 r..

Pracuje w Ośrodku Studiów Wschodnich im. Marka Karpia w Warszawie. W 2011 r. był finalistą Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego i otrzymał nominację do nagrody Nike. W tym roku za książkę Abchazja został laureatem Nagrody im. Beaty Pawlak.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7736041

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.