Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.11.2013 16:21 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:AJ Placówka:Wojewódzka Biblioteka Publiczna
Biblioteka może być prawdziwym oknem na świat

Biblioteki mogą być miejscem spotkań wielu kultur. Bibliotekarze z 19 placówek z terenu województwa warmińsko-mazurskiego nauczą się jak aktywizować mniejszości narodowe i etniczne, przygotują plany własnych działań w tym zakresie i je zrealizują.

Pracownicy bibliotek z Warmii i Mazur wraz z kolegami z województw: małopolskiego, opolskiego i pomorskiego dowiedzą się co mogą zrobić, aby przedstawiciele mniejszości angażowali się w życie lokalnych społeczności, za sprawą projektu Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego. Jego głównym partnerem jest Biblioteka Wielojęzyczna w Oslo. Polacy będą mieli okazję współpracować z norweskimi bibliotekarzami, poznać ich doświadczenia w pracy z imigrantami i mniejszościami kulturowymi.

- Kształtowanie postawy otwartości wobec innych, przełamywanie stereotypów i uprzedzeń to działania doskonale wpisujące się w misję biblioteki - mówi prezes Fundacji Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego Rafał Kramza. - Jestem przekonany, że udział w projekcie przyniesie naszym bibliotekom wiele nowych inspiracji i pomysłów na integrację wielokulturowych społeczności. 

Zebrane doświadczenia zostaną wykorzystane przy tworzeniu podręcznika opisującego model wielokulturowej biblioteki. Znajdą się w nim m.in. wskazówki dotyczące wdrażania modelu i scenariusze wydarzeń. 

W województwie warmińsko-mazurskim w programie uczestniczą: Miejska Biblioteka Publiczna w Bartoszycach, Biblioteka Publiczna w Bisztynku, Gminna Biblioteka Publiczna w Galinach, biblioteka przy ośrodku kultury w Górowie Iławeckim, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Sępopolu, Miejska Biblioteka Publiczna im. Zofii Nasierowskiej w Ełku, Gminna Biblioteka Publiczna w Kalinowie, Biblioteka Publiczna Gminy Ełk z siedzibą w Nowej Wsi Ełckiej, Gminna Biblioteka Publiczna w Starych Juchach, Biblioteka Publiczna w Gołdapi, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna w Węgorzewie, Gminna Biblioteka Publiczna w Baniach Mazurskich, Gminna Biblioteka Publiczna w Budrach, Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu, Miejska Biblioteka Publiczna w Olsztynku, Miejska Biblioteka Publiczna w Szczytnie, Miejska Biblioteka Publiczna w Barczewie, Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Janusza Korczaka w Dobrym Mieście i Miejska Biblioteka Publiczna w Działdowie.

Regionalnym koordynatorem przedsięwzięcia jest Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Olsztynie.

Warto zajrzeć na stronę programu - tutaj, i na FB - tu

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11990
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11185032

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.