Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.11.2013 19:17 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
Z pewnością najważniejszym wydarzeniem kulturalnym listopada w regionie będzie otwarcie po gruntownym remoncie siedziby olsztyńskiego teatru..., fot.: mat. prasowe
Z pewnością najważniejszym wydarzeniem kulturalnym listopada w regionie będzie otwarcie po gruntownym remoncie siedziby olsztyńskiego teatru..., fot.: mat. prasowe

Olsztyński Teatr im. Jaracza wraca ze spektaklami do wyremontowanej, zabytkowej siedziby, elbląski teatr przygotowuje Romea i Julię w międzynarodowej obsadzie, szykują się ciekawe spotkania o literaturze i historii, warsztaty dla dzieci, lekcje tańca, wystawy i koncerty - to wszystko wydarzy się w najbliższych dniach. 

Oto garść wybranych propozycji:

 

7 listopada, czwartek

 

Wojna jest tematem wielu książek. Dlaczego? Na to pytanie spróbują odpowiedzieć uczestnicy spotkania Na zachodzie bez zmian – Erich Maria Remarque – dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie? w Elblągu. 

"Konia z rzędem temu, kto znajdzie w literaturze taką epokę, w której szczęk broni, skowyt dożynanych i bohaterstwo żywych nie zostałyby opisane i zamienione w sukces literacki oraz wydawniczy. Książki, w których wojna nie występuje, należą do rzadkości i - mówiąc szczerze - są nudne.

Dlaczego tak jest? Czy człowiek należy do tych istot żywych, które zabijają tylko dla zabijania, którym nie wystarczy zabijanie dla przetrwania? Jaka miłość czy pożądanie są bardziej plastyczne i pobudzające zmysły niż te, które toczą się w okowach wojny, na tle olbrzymich scen batalistycznych i śmierci? Nie było epoki historycznej, w której wojna nie zostałaby opisana w jej rzeczywistym kształcie, w której romantyzm znikał wyjątkowo szybko, a cierpienie fizyczne i psychiczne, ból i strach trwały wyjątkowo długo. Do tego nurtu literackiego należy książka Ericha Marii Remarque`a „Na zachodzie bez zmian”. Porównanie jej z innymi dziełami literatury pięknej, czy wspomnieniami żołnierzy, jest pasjonującą próbą odpowiedzi na zasadnicze pytanie stanowiące motto spotkania: dlaczego lubimy czytać o wojnie, dlaczego lubimy pisać o wojnie?" - zapowiada gospodarz cyklu Książki, które wstrząsnęły światem, elbląski historyk i nauczyciel Piotr Imiołczyk.

Miejsce: filia nr 7 Biblioteki Elbląskiej, ul. Hetmańska. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.
 

 

8 listopada, piątek 

 

Choć od zakończenia II wojny światowej minęło kilkadziesiąt lat, do dziś nie udało się odbudować historycznych centrów wielu miejscowości regionu. Leżące nad rzeką Stare Miasto w Elblągu od około 30 lat podnosi się z gruzów. W ostatnim czasie trwają dyskusje na temat tego jak zagospodarować Wyspę Spichrzów. W piątek władze miasta przedstawią wyniki konkursu na opracowanie koncepcji urbanistycznej dla Wyspy Spichrzów i otworzą wystawę pokonkursową.

Miejsce: sala koncertowa Ratusza Staromiejskiego. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny. Wystawa potrwa do 18 listopada. 

***

Elbląscy artyści, wraz z partnerami z Litwy i Rosji: Teatrem Muzycznym w Kłajpedzie oraz Obwodowym Teatrem Dramatycznym w Kaliningradzie, wystawili Romea i Julię Williama Szekspira. Jaka jest ta międzynarodowa inscenizacja słynnego dramatu? Będzie można się o tym przekonać, odwiedzając Teatr im. Aleksandra Sewruka w Elblągu. 8 listopada, o godz. 18, będzie można obejrzeć spektakl w wyłącznie polskiej obsadzie. Na scenie pojawią się m.in. Piotr Boratyński (Romeo), Natalia Jakubowska i Maria Semotiuk (Julia / Paź Parysa - (dublura), Wojciech Rydzio (Merkucjo), Marcin Tomasik (Tybalt) i Jerzy Przewłocki (Montecchi). W przedstawieniach prezentowanych w kolejnych dniach: 9 (godz. 18), 10 (godz. 17), 11 (godz. 17) i 12 (godz. 19) listopada zagra obsada międzynarodowa. 

Całość reżyserują: Mirosław Siedler, Rūta Bunikytė, Ramūnas Kaubrys oraz Michaił Abramowicz Sales. Scenografię zaprojektował Eugene Boldyrev (Rosja), muzykę napisał Bolesław Rawski, za ruch sceniczny odpowiada Tomasz Tworkowski, a za układ pojedynków - Linas Zubė (Litwa). Wstęp, uwaga, jest bezpłatny - wejściówki można odbierać w kasie teatru, czynnej od wtorku do piątku - w godz. 10-18, w sobotę w godz. 12-20 oraz w niedzielę na godzinę przed spektaklem. 

***

Literatura dokumentalna i reportaż przeżywają w Polsce renesans. W Elblągu będzie można posłuchać co ma do powiedzenia o literaturze i świecie, Paweł Smoleński, znany reporter, dziennikarz i publicysta Gazety Wyborczej

(fot. mat. prasowe)

Red. Smoleński specjalizuje się w tematyce izraelskiej. Jest także autorem m.in. książek o Iraku (za teksty poświęcone temu krajowi otrzymał Nagrodę im. Kurta Schorka, a w 2006 r. za zbiór reportaży Izrael już nie frunie - prestiżową Nagrodę im. Beaty Pawlak) i w tematyce polsko-ukraińskiej (za książkę Pochówek dla rezuna 2003 r. otrzymał Nagrodę Pojednania Polsko-Ukraińskiego).

Miejsce: Sala Audiowizualna Biblioteki Elbląskiej. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

 

9 listopada, sobota

 

Filmy służą nie tylko rozrywce. Można je także wykorzystywać w pracy z dziećmi i za ich pomocą rozwijać np. umiejętności społeczne i emocjonalne. Kino Światowid w Elblągu zaprasza dzieci w wieku od 8 do 10 lat na spotkanie z cyklu Mój przyjaciel film

"Tematem pokazu filmowego oraz warsztatów będzie przyjaźń i współpraca. Zajęcia poprowadzi psycholog Marta Słoniecka - Piotrowska. Spotkanie rozpocznie film Alfie, mały wilkołak o chłopcu, który pewnego dnia odkrywa, że jest inny niż pozostałe dzieci. W nocy, przy pełni księżyca, zmienia się w małego wilkołaka o białym, puszystym futerku. Jest przerażony tym, co się z  nim dzieje, więc za wszelką cenę próbuje ukryć swoją odmienność. Jest to niekiedy trudne, zwłaszcza gdy podejrzliwa sąsiadka zauważa, że w nocy znikają jej kurczaki" - czytamy w zaproszeniu na wydarzenie. 

Początek: godz. 11 (czas trwania całego spotkania: film + warsztaty to ok. 3 godziny). Bilet na film kosztuje 8 zł, zaś bilet na film oraz warsztaty - 20 zł. Na projekcję filmu nie ma zapisów, obowiązują jednak zapisy na warsztaty. Rezerwacja: nr 55 611 20 56 oraz kino@swiatowid.elblag.pl. Bilety można kupić w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid (poniedziałek - piątek w godz. 14.30-20.30, a w soboty i niedziele - w godz. 11.30-20.30).

***

Po trwającym trzy lata kapitalnym remoncie Teatr im. Stefana Jaracza w Olsztynie powraca do swojej, teraz już zrewitalizowanej, siedziby przy ul. 1 Maja 4. Widzowie i artyści będą mieli do dyspozycji trzy, niezależne od siebie sceny: Dużą, Kameralną i Margines8 listopada odbędzie się gala z okazji zakończenia remontu, a od 9 listopada w odnowionych wnętrzach będzie można oglądać spektakle.

(plakat zaprojektował Rafał Olbiński)

Na 10 listopada (godz. 19) zaplanowano premierę Dam i huzarów Aleksandra Fredry w reżyserii Julii Wernio, na 15 listopada (godz. 18) - premierę Scen z Nowego Świata Erica Bogosiana w adaptacji Bogusława Semotiuka, zaś 19 listopada rusza Międzynarodowy Festiwal Teatralny Demoludy.

 

12 listopada, wtorek 

 

Utworów Mozarta, Wieniawskiego, Beethovena i Ravela będzie można posłuchać w czasie dorocznego Koncertu Donacyjnego. Muzyka Zuzanny Kuklińskiej (skrzypce), Krystyny Stojek (fortepian), Mai Andrzejewskiej (skrzypce) i Katarzyny Markiewicz (fortepian) będzie podziękowaniem dla wszystkich, którzy 1% swojego podatku podarowali Elbląskiemu Towarzystwu Kulturalnemu, a także dla wolontariuszy. W programie jest również wręczenie stypendiów. Miejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

 

14 listopada, czwartek

 

Interesujesz się literaturą niemiecką i lubisz rozmawiać o książkach? Dołącz do Dyskusyjnego Klubu Książki Niemieckiej w Olsztynie

  
"Zapraszamy osoby zainteresowane współczesną literaturą niemieckojęzyczną. Znajomość języka niemieckiego nie jest konieczna – będziemy czytać książki w polskich tłumaczeniach i rozmawiać o nich po polsku. (...) Temat pierwszego sezonu DKKniem: Złe akcentowanie. Tło imigracyjne w twórczości współczesnych pisarzy niemieckich, będzie miał za zadanie namysł nad współczesną niemiecką kulturą przewodnią oraz wskazanie współczesnych, globalnych wyzwań demograficznych" - zachęca Wojewódzka Biblioteka Publiczna.

Zgodnie z zasadą DKK, każdy uczestnik otrzyma egzemplarz książki, która będzie bohaterką kolejnego spotkania. Informacje, zapisy do klubu i odbiór książek: Sylwia Białecka, WBP, ul. 1 Maja 5 (I piętro, pok. 108), tel.: 89 524 90 46, mail: goethe@wbp.olsztyn.pl .
 

(Artur Becker polsko-niemiecki pisarz, prozaik, eseista, tłumacz, urodził się w Bartoszycach, fot.: mat. prasowe WBP)

Spotkanie, które odbędzie się 14 listopada, o godz. 17, będzie poświęcone książce Artura Beckera Kino Muza, zaś 12 grudnia, o godz. 17, uczestnicy porozmawiają o książce Melindy Nadji Abonji Gołębie wzlatują. Miejsce: Pokój z widokiem na II piętrze Starego Ratusza WBP, ul. Stare Miasto 33. Wstęp wolny. Polecamy!

***

Projekty multimedialne należą do ważnych form wypowiedzi współczesnych artystów. Co dla siebie wynosi z nich widz? - Warto sprawdzić na własnej skórze. Centrum Sztuki Galeria EL pokaże projekt Ludomira Franczaka i Roba Curgenvena The Indians. 

"Na taśmach wideo znalezionych w jednym z polskich komisów znalazły się prywatne nagrania starszej pary niemieckiej, mieszkającej we wschodniej części kraju. Po zakupie kamery, starsi państwo zaznajamiają się z jej działaniem, filmując swoje mieszkanie, widok z okna, siebie, telewizor. Kadry są długie i statyczne. Na pierwszy rzut oka obrazy te przypominają fotografie, na które patrzymy przez dłuższy czas.

Australijski muzyk Rob Curgenven i artysta wizualny Ludomir Franczak postanowili zmontować całość według hollywoodzkich zasad konstruowania scenariuszy filmowych. Narracja prowadzona jest na dwóch ekranach, a w akcję filmu wchodzi nagle żywy plan, odgrywający niektóre sceny, dodatkowo jeszcze je podkreślając i nadając całości nowego wymiaru. Zarówno dźwięk, jak i obraz, tworzone są w trakcie występu" - zapowiadają organizatorzy. 

Początek: godz. 20.30 (czas trwania: 35 min.). Wstęp wolny.

 

15 listopada, piątek 

 

Stare monety czy medale nie są tak "widowiskowymi" zabytkami, jak kościoły, rzeźby czy obrazy. Jednak każdy z niewielkich przedmiotów ma ciekawą historię. Numizmaty są także chętnie zbierane przez kolekcjonerów. Historię mennicy elbląskiej, a także monet, które znajdują się w zbiorach muzeów w Elblągu i Fromborku będzie można poznać w czasie spotkania w Kawiarence Historycznej we Fromborku. Opowiadać będą: Małgorzata Gizińska z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu i Marta Jagła z Muzeum Mikołaja Kopernika we Fromborku. Miejsce: hotel Kopernik. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

 

16 listopada, sobota 

Katarzyna Dąbrowska, rudowłosa aktorka (znana z serialu Na dobre i na złe) oraz wokalistka, urodziła się w Nowym Mieście Lubawskim, a dzieciństwo i młodość spędziła w Nidzicy. I właśnie Nidzicę odwiedzi ze swoim recitalem, w czasie którego zaśpiewa piosenki Agnieszki Osieckiej, Jeremiego Przybory, a także piosenki francuskie. Miejsce: kino Wenus. Początek: godz. 18. Wstęp 25 zł.

 

17 listopada, niedziela

 

Czesław Śpiewa, znany polsko-duński zespół, będzie gwiazdą 6. Impresji Artystycznych Śpiewające obrazy w Mrągowie. Najpierw jednak, o godz. 11, rozpocznie się ogólnopolski konkurs na interpretację piosenek Marka Grechuty oraz koncert laureatów. 

W Centrum Kultury i Turystyki każdy z 15 uczestników zaśpiewa jeden utwór z repertuaru Marka Grechuty we własnej aranżacji i inną, dowolną piosenkę w języku polskim. Przed mikrofonem stanąAgata Graczyk, AleBabkiAleksandra Łubińska, Aleksandra Wylężek, Anna Maria Karolczuk, Anna Sosnowska, Justyna Szydlik, Kaja Wasilewska, Łukasz Jędrys, Marcelina Cimoch, Marika Kalinowska, Monika Mieczaniec, Paulina Gilarska, Schola Vocale oraz Żaneta Lis. 

Najlepszych wokalistów, którzy otrzymają nagrody pieniężne, wybiorąAgnieszka Wilczyńska oraz Basia Raduszkiewicz. Wstęp na część konkursową jest bezpłatny.

Koncert finałowy z udziałem laureatów rozpocznie się o godz. 19. Po nich wystąpi Czesław ŚpiewaBilety w cenie 40 i 55 zł będzie można - od 15 października - kupić w punkcie ksero CKiT, od poniedziałku do piątku w godz. 10-17, rezerwacja pod numerem tel. 89 743 34 66.

***

Kto nigdy nie słyszał chóru śpiewającego na żywo, powinien szybko nadrobić to niedopatrzenie. Muzyka chóralna ma niezwykłą energię, która sprawia, że słuchacz chce po prostu dołączyć do grona śpiewaków. Najczęściej koncerty chórów stanową oprawę rozmaitych uroczystości. Od wielu lat w Barczewie odbywa się międzynarodowy festiwal muzyki chóralnej (warto obejrzeć reportaż - tutaj). A 17 listopada tej "muzyki z wielu serc" będzie można posłuchać w Nidzicy.

W czasie Święta muzyki chóralnej sali rycerskiej nidzickiego zamku (krzyżackiego!) wystąpią: Kozłowianki z Kozłowa, chór Parafii Miłosierdzia Bożego i Cantus - Chemik z Olsztyna. Gospodarzem wieczoru będzie nidzickie Collegium Castellanum. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

***

W Elblągu wystąpi kabaret Paranienormalni. Na widowni sali sportowo - widowiskowej Centrum Spotkań Europejskich Światowid pozostały ostatnie wolne miejsca.

"W swoim najnowszym programie pt. Żarty się skończyły Paranienormalni biorą na warsztat poważną literaturę. Jak sami zapowiadają: Koniec żartów, śmiechów i chichów! Po 8 latach działalności scenicznej kabaret porzuca wygłupy na rzecz prawdziwego, szlachetnego teatru. Skecze zamienią się w etiudy, a coverowe piosenki w utwory pełne głębokiego przekazu. Teraz Mariolka zmierzy się z ciężarem greckich tragedii, a Balcerzak podejmie się głównej roli w dziele Szekspira" - czytamy w zapowiedzi prasowej.

Początek: godz. 19.30. Bilety w cenie 55 zł można kupić w kasie Światowida

 

23 listopada, sobota

 

W Elblągu ruszają zajęcia taneczne przygotowujące do... balu maturalnego. W Centrum Tańca Promyk będzie można nauczyć się walca wiedeńskiego, tanga, samby, salsy, rock'n'rolla i disco - foxa. 

"Poza nauką kroków i figur uczestnicy poznają zasady savoir vivre. Panowie dowiedzą się, jak prowadzić partnerkę w tańcu, panie - jak odczytywać taneczne zamiary partnera. Zdobyte umiejętności przydadzą się nie tylko podczas studniówki, ale i w przyszłości" - zachęcają organizatorzy.

Zajęcia będą co weekend, do 5 stycznia (z wyjątkiem świąt), w godz. 13.30-15. Karnety w cenie 100 (dla pary) i 70 zł (za osobę) można kupić w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Rezerwacja: promyk@swiatowid.elblag.pl lub pod numerami: 55 611 01 30 / 40, 609 977 220, od poniedziałku do piątku, w godz. 8-16.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805379

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.