Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 28.10.2013 15:15 Miasto:Elbląg Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Filmowa jesień (tylko) na dużym ekranie - posłuchaj!
To dobry czas dla polskiego kina. W listopadzie na ekrany wejdzie Papusza - najnowszy obraz Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze
To dobry czas dla polskiego kina. W listopadzie na ekrany wejdzie Papusza - najnowszy obraz Joanny Kos - Krauze i Krzysztofa Krauze

Okazją do rozmowy z filmoznawcą Aleksandrą Bielską z elbląskiego kina Światowid, jest 35-lecie Dyskusyjnego Klubu Filmowego. 

This text will be replaced

Patronem elbląskiego DKF-u jest Andrzej Munk, jeden z reżyserów zaliczanych do Polskiej szkoły filmowej - ważnego nurtu w historii kina, nie tylko polskiego. Swoją wiedzę o Polskiej szkole filmowej wszyscy chętni będą mogli sprawdzić dziś - w poniedziałek, 28 października - w czasie Filmowych Rozgrywek. Uczestnicy konkursu odpowiedzą na 35 pytań.

Zgłoszenia były przyjmowane do piątku, ale - jak usłyszeliśmy dziś w kinie - zostały jeszcze wolne miejsca i przyjść może każdy. Na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody. 

Początek: godz. 18. Miejsce: sala kameralna. Partnerami Rozgrywek są: Studio Munka, Stowarzyszenie Nowe Horyzonty oraz Filmoteka Narodowa. Warto obejrzeć felieton na temat poprzednich Rozgrywek - tutaj.

A o godz. 19 rozpocznie się bezpłatny pokaz Salta w reżyserii Tadeusza Konwickiego. W klasycznym już obrazie z 1965 roku zagrali: Zbyszek Cybulski i Gustaw Holoubek. Akcja filmu rozgrywa się w prowincjonalnym miasteczku. Sprawia ono wrażenie położonego na pograniczu jawy i snu, surrealistycznej fantazji i rzeczywistości. Pewnego dnia w miasteczku pojawia się tajemniczy mężczyzna. Przedstawia się jako Kowalski - Malinowski. Zdumionym mieszkańcom przedstawia różne wersje swej biografii. Jednym mówi, że walczył na wojnie, innym - że się ukrywa i grozi mu niebezpieczeństwo. Niepostrzeżenie jego fałszywa legenda burzy senne życie odludnej osady.

"(...) w dzisiejszej rzeczywistości szyderczość Salta sprawdza się wyśmienicie, bo jest ciągle, a może jeszcze bardziej aktualna. Pozostaje więc pytane, czy ktoś nam nakręci współczesne Salto, czy będziemy musieli dalej poszukiwać się w krzywym zwierciadle sprzed prawie pół wieku? Choć kilku kandydatów do tego miana już mamy, seans Salta jest ciągle najlepszym rozwiązaniem" - napisał Dariusz Kuźma w portalu Stopklatka.pl .

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8754198

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.