Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 21.10.2013 14:10 Miasto:Elbląg Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Centrum Spotkań Europejskich "Światowid"
Się dzieje
Dzięki ogólnopolskiemu programowi Teatr Polska w Mrągowie wystąpi Studio Teatralne Koło z Warszawy; fot. mat. prasowe
Dzięki ogólnopolskiemu programowi Teatr Polska w Mrągowie wystąpi Studio Teatralne Koło z Warszawy; fot. mat. prasowe

Festiwal literacki, spotkanie z amerykańską bibliotekarką i blogerką, spektakl w ramach ogólnopolskiego programu Teatr Polska, spotkania dla kinomanów, Babskie wieczory, a także koncerty: Warmia Folk i Jana Ptaszyna Wróblewskiego - sprawdź co ciekawego możesz robić w najbliższych dniach. 

 

21 października, poniedziałek

 

Film to żywy organizm, który nieustannie ewoluuje. Stąd sformułowanie „anatomia filmu”. Taki tytuł będą nosić cykliczne spotkania dla miłośników X Muzy w kinie Światowid w Elblągu. Przewodniczką po świecie kina będzie filmoznawczyni Aleksandra Bielska, która na co dzień pracuje w kinie Światowid, gdzie prowadzi m.in. zajęcia edukacyjne dla dzieci i młodzieży oraz Dyskusyjny Klub Filmowy. Spotkania będą odbywały się raz w miesiącu – w poniedziałki, a każde będzie poświęcone innemu zagadnieniu. Najbliższe terminy spotkań: 21 października, 18 listopada, 9 grudnia oraz 13 stycznia. Początek: godz. 17. Wstęp: 5 zł.

 

22 października, wtorek

 

W Elblągu będzie można posłuchać muzyki z nowej płyty pt. Warmia Folk. To ludowe piosenki warmińskie w skocznych, nowoczesnych aranżacjach. W nagraniach wzięli udział młodzi ludzie i seniorzy z Ornety oraz artyści. Więcej na ten temat dowiesz się tutaj i tuMiejsce: Ratusz Staromiejski. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

***

Galeria Jednego Obrazu to cykl spotkań, który organizuje Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Tym razem bohaterką jest Agnieszka Anna Nowacka, autorka pejzaży, przedstawiających głównie okolice Ostrołęki i Olsztyna. W czasie wernisażu na fortepianie zagra Anna Przegrocka. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

 

23 października, środa

 

Sarah Houghton, dyrektorka biblioteki publicznej w San Rafael w Kalifornii (USA), jest autorką jednego z najbardziej popularnych na świecie blogów dla bibliotekarzy Librarian in Black. Będzie można się z nią spotkać w Olsztynie. Tytuł prezentacji to Biblioteka partycypacyjna: Twoja społeczność to twoja biblioteka. Miejsce: Czytelnia czasopism (parter), Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej, ul. Stare Miasto 33. Początek: godz. 12. Wstęp wolny.  

***

Manula Kalicka, autorka powieści (m.in. Tata, one i ja, Szczęście za progiem czy Rembrandt, wojna i dziewczyna z kabaretu), zbiorów opowiadań i dziennikarka spotka się z czytelnikami w Elblągu. Miejsce: Sala audiowizualna Biblioteki Elbląskiej, ul. Św. Ducha. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

 

 

24 października, czwartek 

 

W czasie II wojny światowej tysiące Polaków zostało zesłanych do ZSRR. Jak wyglądało ich życie codzienne? W Węgorzewie opowie o tym historyk Anna Cichecka. Miejsce: Muzeum Kultury Ludowej. Początek: godz.16.30. Wstęp wolny.  

***

Wycieczki do Egiptu to popularny cel podróży Polaków. Kto jeszcze nie był, powinien wybrać się śladami faraonów z... Joanną Kordykiewicz. Elblążanka opowie o Egipcie i pokaże zdjęcia. Osoby, które kraj nad Nilem już odwiedziły, oczywiście także będą mile widziane. Miejsce: Filia nr 5 Biblioteki Elbląskiej na osiedlu Zawada (budynek SP 9 i Gimnazjum nr 1, ul. Rodziny Nalazków 20). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

(Abu Simbel, fot. Joanna Kordykiewicz - mat. prasowe BE)

***

Olsztyńskie Biennale Sztuki O Medal Prezydenta to konkurs, a zarazem prezentacja najciekawszych dokonań artystów profesjonalnych z województwa warmińsko-mazurskiego z ostatnich dwóch lat. Na 8. edycję 99 autorów zgłosiło 295 pracGrand Prix zdobyła Katarzyna Łyszkowska, absolwentka i wykładowczyni Uniwersytetu Mikołaja Kopernika  w Toruniu, za wideo instalację Południca – Wykorzenienie. Wręczenie nagród i wernisaż pokonkursowy odbędą się w BWA Galerii Sztuki w Olsztynie. Początek: godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny. Ekspozycja czynna do 8 grudnia. 

(Najciekawszą pracą 8. Olsztyńskiego Biennale Sztuki okazała się instalacja Katarzyny Łyszkowskiej; fot. mat. prasowe BWA)

 

25 października, piątek  

 

W Olsztynku odbędzie się Młodzieżowy Festiwal Filmowy Moja przestrzeń. Młodzi ludzie z całego regionu mogli przesyłać krótkie (do 5 min.) filmy opisujące rzeczywistość szkoły, domu, rodziny, grupy koleżeńskiej i otoczenia. W programie festiwalu są pokazy nadesłanych filmów, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe oraz oczywiście ogłoszenie laureatów przeglądu. Główna nagroda to 1000 zł. Miejsce: kino Grunwald. Początek: godz. 9. 

***

W czasie Babskiego wieczoru w Elblągu (to cykl comiesięcznych spotkań przy herbacie i ciastkach, na których uczestniczki tworzą przedmioty upiększające i porządkujące wnętrza) będzie można poznać tajniki decoupage'u, quillingu i papierowej wikliny. Miejsce: Centrum Spotkań Europejskich Światowid - pracownia plastyczna (pok. nr 45, II piętro)Czas trwania: w godz. 17-20. Koszt: 40 zł (cena obejmuje materiały plastyczne; prace są własnością uczestniczek). Zapisy: helena.wojciechowska@swiatowid.elblag.pl lub pod numerem: 55 611 20 85. 

***

Powiązać kod QR z... haftem krzyżykowym? Na taki pomysł wpadła włoska artystka Eleonora Anzini. Co z tego wynikło będzie można przekonać się na wystawie w Olsztynie. 

 

"Ścieg krzyżykowy jest popularną formą wyszywania, w których X jest kształtem ściegu, przypominającym raster używany w drukach. Haft ten jest często wykonywany na specjalnej, luźno splecionej tkaninie, kanwie, ułatwiającej dodawanie i odliczanie kolejnych ściegów, krzyżyków; przez swoją policzalność i powtarzalność jest formą o zunifikowanym rozmiarze i wyglądzie. Ścieg krzyżykowy jest jedną z najstarszych form haftu" - przypominają organizatorzy ekspozycji. 
 

Miejsce: Galeria Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej w Olsztynie, ul. Stare Miasto 33. Początek wernisażu: godz. 17. Wstęp wolny. Wystawa czynna do 7 listopada.

***

Za sprawą Teatru Polska, ogólnopolskiego programu promocji teatru wśród mieszkańców małych miejscowości, w Mrągowie wystąpi Studio Teatralne Koło z Warszawy. Widzowie obejrzą spektakl Kalino Malino czerwona jagodo według scenariusza i w reżyserii Igora Gorzkowskiego.

"Cztery stare, schorowane, zmęczone życiem baby przenoszą się w czasie. Poznajemy historię ich życia, ale przede wszystkim młodzieńczych miłości. (...) Gdy wrócą na swoje stałe miejsce na ławce przed chatą, będą znowu stare, ale wspomnienia dodadzą im sił, by przeżyć kolejny dzień. To kolorowa, radosna i wzruszająca opowieść o kurpiowskich kobietach, w której wiele współczesnych dziewczyn odnajdzie fragmenty własnych historii" - czytamy w zapowiedzi prasowej. 

Przed przedstawieniem będą warsztaty dla młodzieży (zapisy i informacje pod numerem tel.: 89 743 34 53), zaś po - spotkanie z artystamiW jednej z ról wystąpi świetna wokalistka Natalia Sikora. Miejsce: Centrum Kultury i Turystyki. Początek: godz.19. Bilety w cenie 15 (szkolny) i 20 zł (dorośli). 

 

26 października, sobota

 

Warmińska Noc Książek i multimedialny koncert / wystawa pisarzy z Warmii i Mazur to tylko część atrakcji I Festiwalu do Czytania, który odbędzie się w Olsztynie. W programie są m.in. spotkania i warsztaty na temat fantastyki na Warmii i Mazurach, nowatorskich metod drukowania i wydawania książek, pisania kreatywnego, pisania bloga czy literatury bez cenzury (autorzy będą czytać najbardziej pikantne fragmenty swoich tekstów). Festiwal do Czytania to część kampanii Warmia: Rebelia Kultury. Pełen program jest tutaj. Czas trwania: sobota - niedziela. Wstęp wolny. 

***

Opowieść o nosie, który pewnego dnia rozpoczyna... samodzielnie życie, oddzielając się od swojego właściciela? Tę historię, opartą na prozie mistrza rosyjskiej literatury Mikołaja Gogola, przedstawia opera Dymitra Szostakowicza, którą będzie można obejrzeć w Elblągu. Transmisja "na żywo" z The Metropolitan Opera w Nowym Jorku rozpocznie się o godz. 18.55. Miejsce: kino Światowid. Bilety kosztują: 50 i 40 zł (studenci do 25. roku życia - za okazaniem legitymacji i seniorzy po 60-tce).

***

W Nidzicy zaśpiewa Grażyna Łobaszewska, znana kompozytorka i wokalistka. Artystce będą towarzyszyli: Sławomir Kornas (bas, śpiew), Maciej Kortas (gitary), Michał Szczeblewski (perkusja) i Piotr Mania (fortepian). Miejsce: zamek w Nidzicy. Początek: godz. 19. Bilet kosztuje 25 zł. 

 

28 października, poniedziałek

 

Zestawy filmów i książki o kinie będzie można wygrać w Filmowych rozgrywkach w kinie Światowid w Elblągu. Uczestnicy quizu odpowiedzą na 35 pytań dotyczących - wyłącznie - Polskiej szkoły filmowej. Początek: godz. 18. Zgłoszenia do 25 października - do  godz. 16 na adres: aleksandra.bielska@swiatowid.elblag.pl (w treści należy podać swoje imię i nazwisko). Warto podkreślić, że okazją do kolejnej już filmowej potyczki jest 35. rocznica nadania Dyskusyjnemu Klubowi Filmowemu w Elblągu imienia Andrzeja Munka. Jak było na ostatnich Filmowych Rozgrywkach? Zobacz materiał filmowy - tutaj.

***

Natalia Partyka urodzona w Gdańsku, niepełnosprawna od urodzenia tenisistka stołowa jest trzykrotną mistrzynią paraolimpijską i dwukrotną uczestniczką igrzysk olimpijskich. Mimo braku prawego przedramienia z powodzeniem rywalizuje z zawodniczkami pełno- i niepełnosprawnymi. Elbląski filmowiec Sławomir R. Malinowski zrobił o niej film dokumentalny. Premiera odbędzie się w kinie Światowid w Elblągu. Natalia Partyka będzie gościem wydarzenia. Początek: godz. 18.30. Bezpłatne wejściówki są do odebrania w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid

 

29 października, wtorek

W Węgorzewie zostanie otwarta wystawa fotograficzna Historia w losach ludzkich zapisana… Jest to owoc projektu badawczego Mazury na ludowoMiejsce: Muzeum Kultury Ludowej. Początek: godz.13. Wstęp wolny.  

 

31 października, czwartek

 

W okolicy Święta Zmarłych w całym regionie odbędzie się wiele wydarzeń kulturalnych w różny sposób nawiązujących do tematu śmierci. Kino Światowid w Elblągu przygotowuje wieczór horroru po meksykańsku. W programie: film Maczeta zabija, meksykański poczęstunek oraz losowanie powrotu do domu... limuzyną. Początek: godz. 20. Bilet kosztuje 10 zł. Więcej informacji tutaj.

 

2 listopada, sobota

 

Znał - i grał z wieloma znanymi muzykami z Polski i zagranicy. Sam należy do czołówki polskich jazzmanów. Ceniony saksofonista i popularyzator jazzu Jan Ptaszyn Wróblewski będzie gwiazdą Zaduszek Jazzowych w Ełku

 

Ptaszyn wystąpi ze swoim kwartetem: Wojciechem Niedzielą (fortepian), Jackiem Niedzielą (bass) i Marcinem Jahrem (perkusja). Miejsce: sala Zebra Ełckiego Centrum Kultury. Początek: godz. 19.

 

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805312

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.