Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 27.09.2013 12:00 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
Dziś w Elblągu odbędzie się spotkanie ze znanym na świecie polskim fotografem Tomaszem Tomaszewskim i pokaz filmu dokumentalnego na jego temat...
Dziś w Elblągu odbędzie się spotkanie ze znanym na świecie polskim fotografem Tomaszem Tomaszewskim i pokaz filmu dokumentalnego na jego temat...

Rykowisko na Dzikich Mazurach, wystawy i spotkania poświęcone architekturze i przestrzeni publicznej, filmy, spektakle oraz warsztaty dla dzieci i rodziców, wieczory autorskie - jesień zapowiada się bardzo kulturalnie.  

Oto informacje o wybranych wydarzeniach w regionie. Udział w większości z nich jest bezpłatny i to powinna być dodatkowa zachęta do tego, by spędzić popołudnie czy weekend poza domem.

 

27 września, piątek

 

Patriotyzm nie bierze się znikąd. Jeśli masz dziecko, zabieraj je np. na uroczystości poświęcone ważnym wydarzeniom. To okazja aby rozmawiać o naszej wspólnej historii. W Elblągu uroczystość upamiętniająca 74. rocznicę powstania Polskiego Państwa Podziemnego odbędzie się pod pomnikiem Państwa Podziemnego i Żołnierzy Armii Krajowej, przy ul. Gen. Stefana Grota Roweckiego. Początek: godz. 17. Program obowiązkowy!

***

W Elblągu ruszają Babskie wieczory. To cykl comiesięcznych spotkań przy herbacie i ciastkach, na których uczestniczki będą tworzyć przedmioty upiększające i porządkujące wnętrza. W czasie pierwszych warsztatów powstaną torebki na prezenty ze starych gazet, pudełka z plakatów, ażurowe kwiatki na okno z rolek po papierowych ręcznikach, a także ozdobne ramki w róże z... palet po jajkach. Miejsce: pracownia plastyczna Centrum Spotkań Europejskich Światowid - pok. nr 45, II piętroCzas trwania: w godz. 17-20. Koszt: 40 zł (cena obejmuje materiały plastyczne; prace są własnością uczestniczek). Zapisy: helena.wojciechowska@swiatowid.elblag.pl lub telefonicznie, pod numerem: 55 611 20 85. Babskie wieczory odbędą się także: 25 października (decoupage, quilling, papierowa wiklina), 29 listopada (rodzinne pamiątki - m.in. inny sposób na eksponowanie fotografii - transfer zdjęć na powierzchnie drewniane) i 13 grudnia (ozdoby świąteczne, pakowanie prezentów). 

***

Z wykształcenia jest ślusarzem i przez lata pracował w wyuczonym zawodzie. Jest też malarzem - samoukiem. Jego mistrz to Jacek Malczewski, a główna inspiracja - malarstwo przełomu XIX i XX wieku. "Obrazy Marcina Radziszewskiego (rocznik '78 - red.) pełne są żywych kolorów i prezentują unikatowy świat – zarówno wewnętrznych wizji autora, jak i jego zwykłego, codziennego życia" - czytamy w zapowiedzi wystawy, która zostanie otwarta w Olecku.

Marcin Radziszewski urodził się w Olecku, mieszka w Olsztynie. Mąż Małgorzaty, ojciec Amelki, Poli i Jasia - bliscy często pojawiają się na jego obrazach. W kwietniu 2010 r. Miejski Ośrodek Kultury w Olsztynie zorganizował pierwszą indywidualną wystawę prac Marcina Radziszewskiego zatytułowaną Moja rodzina. Później jego obrazy pokazywano na kilku wystawach zbiorowych w Olsztynie. Najnowsza prezentacja nosi tytuł Dziadkowi Frankowi i Babci Helenie!!!  Miejsce: galeria Hol Regionalnego Ośrodka Kultury Mazury Garbate. Początek: godz 18. Wstęp wolny.

***

Aby wziąć udział w tym wernisażu, nie trzeba wychodzić z domu. Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i portal eKulturalni.pl zaprasza na wirtualny wernisaż wakacyjnych zdjęć. Na wystawie, która będzie prezentowana na stronach: eswiatowid.pl i eKulturalni.pl, będzie można obejrzeć blisko 200 zdjęć z mazurskich jezior, Wysoczyzny Elbląskiej czy małych miasteczek na Warmii. Ich autorami są użytkownicy eKulturalni.pl . Data wernisażu nie jest przypadkowa - 27 września przypada Światowy Dzień Turystyki. Początek: godz. 18. Zapraszamy do aktywnego uczestnictwa – komentowania, dyskutowania o zdjęciach i nie tylko. Dla najaktywniejszych „odwiedzających” znajdą się upominki. 

***

W tegorocznych VI Spotkaniach Artystycznych w Czarnym Piecu wzięło udział 14 malarzy z Czech, Niemiec, Litwy i Polski. Prace, które stworzyli, będzie można obejrzeć w Szczytnie. Miejsce: Muzeum Mazurskie. Początek: godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny.

***

Folkowy zespół Nie Po Drodze wystąpi w Ornecie. Grupa od 1999 r. tworzy muzykę akustyczną, naturalną i tradycyjną. Słychać w niej inspiracje bałkańskie, rosyjskie, a także reggae i ska. Zespół "został uformowany na gruncie Suwalszczyzny, więc dużo w jego muzyce lasów, jezior, słowiańskiej, dzikiej, romantycznej i północnej energii. W piosenkach pojawiają się odniesienia do korzeni pogańskich, chłopskich i wielokulturowej spuścizny Suwalszczyzny". Koncert będzie towarzyszył podsumowaniu projektu Pajęczyna (radiowej rozmowy na ten temat posłuchasz tutaj). W programie również pokaz filmu dokumentującego kulisy projektu. Miejsce: Miejski Dom Kultury. Początek: godz. 19. Wstęp wolny.

***

Znany na świecie polski fotograf Tomasz Tomaszewski, przyjedzie do Elbląga. Okazją do spotkania będzie pokaz filmu dokumentalnego Czarna skrzynka, który na jego temat zrealizował Krzysztof Kowalski. W wieczorze fotograficzno - filmowym wezmą udział także realizatorzy dokumentu. Całość poprowadzi organizator Elbląskich Spacerów Fotograficznych Miłosz Kulawiak. Miejsce: kino Światowid. Początek: godz. 20. Wstęp wolny. Bezpłatne wejściówki do odbioru w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid.

 

28 września, sobota

 

Popularnych melodii z operetek Franciszka Lehára (m.in. Wesoła wdówka, Kraina uśmiechu, Hrabia Luksemburg) będzie można posłuchać w Nidzicy. Wykona je pianista Zenon Wojdaliński. Słowo o muzyce wygłosi Ryszard Szurgot. Miejsce: sala rycerska Nidzickiego Ośrodka Kultury. Początek: godz. 18. Wstęp 10 zł.

***

Kompozycje znakomitego, nieżyjącego amerykańskiego pianisty jazzowego Billa Evansa wzięli na warsztat gitarzyści jazzowi: Przemysław Strączek i Gabriel Niedziela. Powstała dzięki temu płyta Evans. Muzyki z tego albumu będzie można posłuchać w Elblągu. Miejsce: Klub Środowisk Twórczych Krypta. Początek: godz. 19.30. Bilet w przedsprzedaży kosztuje 19 zł, w dniu koncertu – 24 zł. 

 

1 października, wtorek

Książeczki dotykowe, pacynki, przestrzenne formy papierowe, postaci bajkowe wykonane z miękkich, wydających dźwięki materiałów - wszystko to może stymulować rozwój dziecka. Takie edukacyjne zabawki można wykonać samemu. A inspiracją może być wystawa Bajkowa rekwizytornia w Elblągu. Jej autorami są słuchacze Szkoły Policealnej im. J. Romanowskiej - elbląskiego MedykaMiejsce: Filia nr 3 Biblioteki Elbląskiej, ul. Piłsudskiego. Początek wernisażu: godz. 17. Wstęp wolny. Ekspozycja czynna do 16 października, od poniedziałku do piątku, w godz. 10-18. Więcej informacji pod nr tel.: 55 625 60 85.

 

2 października, środa

 

W Olsztynie warto się wybrać na spotkanie pod hasłem Kopernik na 100 sposobów. Tym razem prof. Krzysztof Mikulski (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu) opowie o lidzbarskim dworze Biskupa Pana Warmii, a Bractwo Rycerskie Rota Zaciężna Twierdzy Sensburg z Mrągowa zaprezentuje dawne tańce i nauczy podstawowych krokówMiejsce: Muzeum Warmii i Mazur - olsztyński zamek. Początek: godz. 16.30. Wstęp wolny.

 

3 października, czwartek 

Wokół nas nie brakuje brzydkich budynków. Te o ciekawej architekturze przyciągają wzrok, przypominają, że projektowanie i budowanie bywa sztuką. Jak często zwracamy uwagę na to, co nas otacza? Na to jak wyglądają prywatne domy, blokowiska czy obiekty użyteczności publicznej? W Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu będzie można obejrzeć dwie wystawy dotyczące architektury.

Na pierwszą złożą się szkice, wizualizacje i projekty Daniela Libeskinda. Światowej sławy architekt i teoretyk tej dyscypliny urodził się w Łodzi. Jest autorem projektów m.in. muzeów, sal koncertowych, uniwersytetów, centrów kongresowych i handlowych, budynków mieszkalnych i hoteli.

Druga ekspozycja jest poświęcona "architekturze przymusu" - "szeroko rozumianym, a mającym rozmaite wcielenia, dyscyplinującym funkcjom architektury; począwszy od „łagodnych” form kontroli, jak szkoła czy przedszkole, aż po tak zwane instytucje „totalitarne” (więzienia, szpitale psychiatryczne)". 

Obie wystawy zostaną otwarte 3 października, o godz. 18. Wstęp na wernisaże jest wolny.

 

4 października, piątek

 

Co łączy architekturę, społeczeństwo i władzę? W Galerii EL w Elblągu odbędzie się spotkanie na temat "architektury przymusu". Wezmą w nim udział m.in. autorzy wystawy, która zostanie otwarta dzień wcześniej. W przerwie zostanie pokazany film Tożsamość Petržalki w reż. Juraja Chlpíka (2010) o największym - zamieszkanym przez ok. 115 tys. osób - blokowisku Słowacji, które jest jednym z największych w całej Europie. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Życiowa zwrotnica to tytuł debiutanckiej książki elblążanki Anna Brzóski. Główna bohaterka, młoda kobieta, stoi u progu świetnie zapowiadającej się kariery zawodowej. Nieoczekiwany splot wydarzeń zmienia wszystkie jej plany... Spotkanie autorskie odbędzie się w Ratuszu Staromiejskim w Elblągu. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

***

Prelekcja Karola Nawrockiego z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku, autora książki Wokół elbląskiej Solidarności, poprzedzi elbląską premierę filmu Wałęsa. Człowiek z nadziei. W obrazie Andrzeja Wajdy wystąpili m.in.: Robert Więckiewicz, Agnieszka Grochowska, Maciej Stuhr i Mirosław Baka. Autorem zdjęć jest Paweł Edelman, a scenariusza: Janusz Głowacki. Najnowsze dzieło twórcy Człowieka z żelaza i Człowieka z marmuru jest polskim kandydatem do Oscara. Miejsce: kino Światowid. Początek: godz. 18. Więcej informacji - tu.

 

5 października, sobota

 

W Olecku rozpoczną się 7-dniowe bezpłatne warsztaty fotografii analogowej metodą otworkową. Uczestnicy poznają teorię, skonstruują własne aparaty otworkowe, będą robić nimi zdjęcia i je wywoływać. Organizator: Regionalny Ośrodek Kultury Mazury GarbateZgłoszenia: promocja@przystanek.pl  . 

***

Olecki Stół Rękodzielniczy to inicjatywa Pauliny Omilianowicz z Olecka, która udowodni, że unikatowa biżuteria i przedmioty do domu nie muszą dużo kosztować. W czasie spotkania będzie można samemu stworzyć biżuterię z wełny czesankowej, drewniane breloczki czy torby ekologiczne. Uczestnicy poznają techniki filcowania na mokro i sucho, decoupage, batiku, wikliny i recyclingu. Organizatorzy zapewniają niezbędne materiały. Miejsce: hol kina MazurPoczątek: godz. 10. Udział bezpłatny. 

***

Holendrzy słyną z tolerancji, rowerów, tulipanów i... filmów dla dzieci. Będzie się o tym można przekonać w Elblągu. 5 i 6 października kino Światowid pokaże sześć obrazów, które zdobyły uznanie widzów i krytyków, a także zebrały nagrody na międzynarodowych festiwalach. W sobotę, 5 października, pokazy będą o godz. 10.30, 12 i 14, a w niedzielę - o godz. 11, 13 i 14.30. Bilet: 5 zł / za film. Więcej informacji tutaj.

***

Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury zaprasza na Rykowisko na Dzikich Mazurach

"Z końcem wakacji Mazury pustoszeją. (...) Właśnie wtedy zaczynają się niezwykłe spektakle z aktorami Teatru Natury w rolach głównych. Puszcza Borecka, jedna z najdzikszych puszcz Polski, otwiera swe podwoje. Odsłona pierwsza, czyli gody jeleni, zwane rykowiskiem, są w stanie wywołać dreszcz emocji u każdego, kto pragnie poczuć i zrozumieć, jak „bije olbrzymie, zielone serce przyrody”. Miłosne pieśni byków jeleni, głosy wyjących wilków, klangor tysięcy żurawi gromadzących się na pobliskich zlotowiskach, orły kołujące w powietrzu, ścieżki rysia, uroczyska łosi, ostoje żubrów – wszystko to potęguje odczucie majestatu dzikiej przyrody. Ten wspaniały spektakl jest znany tylko nielicznym" - zachęca organizator imprezy Stowarzyszenie Partnerstwo Dzikie Mazury.

W sobotę, 5 października, w godz. 11-16, będą pokazy zdjęć i filmów poświęconych jeleniom i ich rykowiskom, a także spotkania z: Markiem Bogdaszewskim (Jeleń i jego rodzina), Cezarym Trykiem (historia jelenia na Warmii i Mazurach - w dawnych Prusach Wschodnich) i Grzegorzem Leśniewskim (fotografem przyrody). Na tę część wstęp jest wolny. O godz. 16.30 zacznie się część plenerowa, odpłatna. W programie całonocne wyjście na rykowisko, a także warsztaty fotograficzne i przyrodnicze. 

W niedzielę, w godz. 7-15, odbędą się Mistrzostwa Dzikich Mazur w Grzybobraniu. Uczestnicy będą zbierać grzyby na określonym terenie, według regulaminu opartego na zasadach ekologii i poszanowaniu przyrody. Wpisowe: 10 zł. Zgłoszenia do 30 września. Informacje - dzikie.mazury@onet.pl, tel. 600 931 848, 604 522 695 oraz osobiście: Folwark Łękuk - Łękuk Mały 8, 11-510 Wydminy.

***

To propozycja dla maluchów i ich rodziców. 5 i 6 października w Elblągu odbędą się warsztaty z autorką serii książek o Panu Totim i spektakl Teatru Promyk z Poznania. Opowieści o Panu Totim są adresowane do dzieci w wieku od 4 do 9 lat. Bohater jest mały jak paluszek i mieszka w pniu starego drzewa. W sobotę, o godz. 12, Joanna Sorn - Gara, poprowadzi zajęcia Jak stworzyć bohatera (dzieci 3+, rodzice). Ich tematyka to: wyobraźnia – worek bez dna, bohater – czerpanie z doświadczeń, bohater - użyj fantazji, powłoka zewnętrza to nie wszystko, opis charakterologiczny, nawyki i przyzwyczajenia, cechy determinują zachowanie. Pogadankę zilustrują m.in. plansze z ilustracjami do książek. W czasie treningu wyobraźni uczestnicy zbudują postać bohatera, stworzą jej opis, na którego podstawie dzieci wykonają ilustracje.

O godz. 15 rozpoczną się warsztaty Składamy własną książkę (dzieci 5+, rodzice), w czasie których zostaną poruszone zagadnienia: tekst i ilustracje – materiał na książkę, z czego składa się książka, format książki i ilość stron – zależności, makieta – prototyp książki, „łamanie kija” czy tekstu, ilustracja – przyjemność dla oczu, nagroda dla czytelnika, korektor – strażnik poprawności. Z przygotowanego materiału graficznego dzieci tworzą własną książkę.

Następnego dnia, w niedzielę, o godz. 12, będzie przedstawienie Pan Toti i czarodziejski grzebień. Udział w zajęciach i spektaklu jest bezpłatny. Zgłoszenia na warsztaty i odbiór bezpłatnych wejściówek na spektakl: Dział Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej Biblioteki Elbląskiej, ul. św. Ducha 3-7, tel.: (55) 611 31 69, mail: dzieci@bibliotekaelblaska.pl  .

***

W ostatnich latach, dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej Polska, modernizuje się na niespotykaną skalę. Bogatsi i mniej zamożni Polacy budują domy i remontują mieszkania. Powstają nowe gmachy użyteczności publicznej i drogi. Pytanie tylko: jak to się odbywa i czy ktoś nad tym panuje? W Elblągu będzie można o tym porozmawiać z fotoreporterem i dziennikarzem Filipem Springerem, autorem m.in. książek Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL-u  i - najnowszej, która miała premierę 25 września - Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni. Miejsce: Centrum sztuki Galeria EL. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. 

 

 

12 października, sobota

 

Województwo warmińsko-mazurskie to region miodem płynący. Dosłownie. Produkuje się tu różne gatunki miodów. Można się o tym przekonać się na rozmaitych targach, festynach i jarmarkach. A 12 października w Ełku odbędzie się Regionalne Święto Miodu. W programie: konkursy (na najlepszy miód: rzepakowy, lipowy, gryczany, odmianowy i wielokwiatowy oraz na najlepsze ciasto z dodatkiem miodu; w konkursie na ciasto może wziąć udział każdy - zgłoszenia przyjmuje Ełckie Centrum Kultury), kiermasz miodów i produktów pszczelarskich i występ zespołu Pojezierze. Całość poprowadzi dr Grzegorz Russak. Miejsce: sala Zebra Ełckiego Centrum Kultury. Czas trwania: w godz. 12-16. Wstęp jest wolny. Polecamy!

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11356
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8755449

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.