Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 12.09.2013 15:10 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
Jedna z prac, które od jutra będzie pokazywać Galeria Prawdziwej Sztuki w Olecku...
Jedna z prac, które od jutra będzie pokazywać Galeria Prawdziwej Sztuki w Olecku...

Inscenizacja bitwy na Zalewie Wiślanym z XV wieku, przegląd zespołów reggae i koncert gwiazd, warsztaty wokalne, Repliki festiwalu filmowego w Gdyni i inne propozycje - w najbliższych dniach można wziąć udział w wielu ciekawych wydarzeniach. 

Oto niektóre z nich:


12 września, czwartek

 

O elbląskich śladach Września 1939 roku opowie Tomasz Gliniecki z Muzeum Archeologiczno - Historycznego w Elblągu. Spotkanie w Saloniku kwartalnika Tygiel w Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu rozpocznie się o godz. 18. Wstęp wolny. 

***

W sali nr 38 Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu odbędzie się spotkanie organizacyjne dla osób, które chcą poznać podstawy grafiki komputerowej i fotografii. Początek: godz. 18.30. Szczegółowe informacje są tutaj

***

W elbląskim kinie Światowid trwają Repliki 38. festiwalu filmowego w Gdyni. Do 14 września codziennie odbywają się pokazy obrazów z konkursu głównego festiwalu. Dziś będzie to film Wojciecha Smarzowskiego Drogówka. Specjalnym gościem wieczoru będzie grający główną rolę Bartłomiej Topa. W piątek będzie można obejrzeć Płynące wieżowce w reżyserii Tomasza Wasilewskiego, a w sobotę - Układ zamknięty Ryszarda Bugajskiego. Bilet kosztuje 7 zł. Początek - zawsze o godz. 19. Replikom towarzyszy konkurs, o którym przeczytasz tu

***

O godz. 20. w Klubie Środowisk Twórczych Krypta w Elblągu zacznie się 14. jazzowa jam session. Wstęp: 5 zł.

 

13 września, piątek

 

W Suchaczu nad Zalewem Wiślanym będzie można spotkać odtwórców historii i wziąć udział w imprezie przypominającej o 550. rocznicy bitwy, która w 1463 r. rozegrała się w Zatoce Świeżej - na wodach Zalewu Wiślanego. W piątek, w godz. 10-17, odtwórcy będą przybywać do Suchacza. O godz. 19 zacznie się koncert zespołu Radnyna, a o godz. 19.30 - III Międzynarodowa Gala Profesjonalnych Walk Rycerskich. Wezmą w niej udział: Michał Gzowski, Krzysztof Skubis, Jakub Ładyński, Dominik Szlosarczyk, Krzysztof Olczak, Michał Bednarski, Krzysztof Szatecki, Łukasz Zwierzak, Robert Szatecki i Vladimir Hartman Enon z Łotwy. Wstęp wolny.

***

Trwają Europejskie Dni Dziedzictwa. Z tej okazji Muzeum Archeologiczno - Historyczne w Elblągu zaprasza na specjalnie - i bezpłatne zwiedzanie wystaw archeologicznych. Grupy mogą zgłaszać się na godz. 12 (liczba grup ograniczona), a osoby indywidualne - na godz. 16. 

***

Prace powstałe w czasie plenerów malarskich, które odbyły się w Polsce i na Litwie, będzie można obejrzeć w Olecku. Dodatkowo, w czasie wernisażu o swoich doświadczeniach z udziału w plenerach opowie mrągowski artysta, grafik, prezes Związku Polskich Artystów Plastyków na Warmii i Mazurach Piotr Dondajewski. Miejsce: Galeria Prawdziwej Sztuki im. Andrzeja Legusa w Regionalnym Ośrodku Kultury Mazury Garbate. Początek wernisażu: godz. 17. Wstęp wolny.

***

W maju uczniowie klasy III Liceum Plastycznego w Gronowie Górnym, koło Elbląga, byli na plenerze malarskim. Prace, które wtedy stworzyli, będzie można obejrzeć w galerii Spatium Novum Biblioteki Elbląskiej. Wernisaż jest o godz. 18. Wstęp wolny. Wystawa czynna do końca września.

***

(fot. Mikołaj Robert Jurkowski, mat. prasowe Galerii EL)

Muzyka elektroniczna jako gatunek muzyczny nie jest czymś jednorodnym. I wciąż się zmienia. Centrum Sztuki Galeria EL w Elblągu w ramach cyklu New Electronic. Nowe Brzmienia prezentuje różne odcienie el-muzyki. Tym razem w Krużganku Galerii wystąpią młodzi kompozytorzy: Szymon Kaliski i Stefan Wesołowski. Początek: godz. 20. Wstęp: 5 zł.

 

14 września, sobota

 

Wielkie latawce, latawce chińskie, wielobarwne turbiny, rotory i inne będzie można podziwiać na plaży w Sztutowie, na Mierzei Wiślanej. Swoje umiejętności - ewolucje latawców akrobacyjnych - pokaże jedyna w Polsce grupa latania synchronicznego. Będzie też można obejrzeć tzw. powerkite - latawce pociągowe i kitesurfing, a dla znawców tematu - polska premiera najnowszego modelu latawca HQ Ignition. Każdy, kto pojawi się na plaży, będzie mógł spróbować pilotażu latawców akrobacyjnych i treningowych oraz wziąć udział w konkursach z nagrodami i zagrać w rodzinną grę w boule. Dla najmłodszych będzie malowanie buzi oraz warsztaty konstruowania i zdobienia latawców. W programie jeszcze popisy szczudlarzy i warsztaty kuglarskie oraz pokaz fireshow w wykonaniu Elbląskiego Oddziału Abstrakcyjnego. To samo, co w sobotę będzie działo się w Sztutowie, następnego dnia - w niedzielę - wydarzy się w Kątach Rybackich. Początek: godz. 10.  Pełen program znajdziesz tutaj.

***

W czasie II wojny światowej i już po jej zakończeniu wiele, jeśli nie większość miejscowości w naszym regionie została w znacznym stopniu zniszczona. Bardzo wielu obiektów i całych połaci miast, miasteczek i wsi do dziś nie udało się odbudować. Warto zastanowić się dlaczego. Warto także docenić to, co udało się zrobić władzom i mieszkańcom przez te kilkadziesiąt lat. Czy aby na pewno Feniks z popiołów? Z ruin do zabudowy przestrzeni Węgorzewa w latach 1945-1975 to temat spotkania w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie. Będzie można obejrzeć zdjęcia zrujnowanego Węgorzewa, materiały propagandowe z lat 60. i 70. XX. wieku oraz posłuchać wspomnień świadka i uczestnika tych przeobrażeń Józefa Biedrzyckiego. Całość poprowadzi Krystyna Jarosz. Wydarzenie jest częścią Europejskich Dni Dziedzictwa. Początek: godz. 10. Wstęp wolny. 

***

W Suchaczu nad Zalewem Wiślanym - drugi dzień imprezy historycznej z okazji 550. rocznicy bitwy w Zatoce Świeżej z 1463 roku. O godz. 12 zacznie się turniej miecza i tarczy, a o godz. 13.30 - pokaz maszyn oblężniczych. O godz. 14.15 wystąpi zespół Radnyna, na godz. 15 zaplanowano mszę w języku łacińskim z udziałem odtwórców historii. Oficjalne uroczystości upamiętniające rocznicę bitwy zaplanowano na godz. 15.30. Po nich będzie turniej pocztów rycerskich i kolejny występ Radnyny. Inscenizacja bitwy na Zalewie Wiślanym (zostanie rozegrana na lądzie - na plaży) rozpocznie się o godz. 19.30. Całość zakończy o godz. 20.20 fireshow. Wstęp wolny.

***

Ksiądz Julian Żołnierkiewicz należy do najbardziej znanych postaci życia społecznego regionu warmińsko-mazurskiego. Infułat Archidiecezji Warmińskiej, archiprezbiter olsztyński, doktor socjologii, w latach 1946-51 uczył się w szkole ogólnokształcącej w Olecku. Po maturze wyjechał na studia filozoficzne i teologiczne do Wyższego Seminarium Duchownego w Olsztynie. Po wyświęceniu w 1956 r. osiadł w Ełku, gdzie do 1959 r. był wikariuszem w kościele św. Wojciecha. 

Ksiądz Julian Żołnierkiewicz urodził się w powiecie nowogródzkim. Do Olecka jego rodzina przyjechała w sierpniu 1946 r. w grupie repatriantów ze Wschodu. O swojej historii oraz o Olecku i ludziach sprzed lat ks. Żołnierkiewicz opowie w czasie spotkania w Olecku. Miejsce: nowa siedziba Oleckiej Izby Historycznej, Plac Wolności 22 - budynek Regionalnego Ośrodka Kultury Mazury Garbate, II piętro. Początek: godz. 16. Wstęp wolny.

***

Rytmiczne reggae to muzyka, która kojarzy się z wolnością, zabawą i luzem, choć teksty piosenek potrafią też traktować o sprawach poważnych. Kto jeszcze nie posmakował tej muzyki, może to zrobić teraz. W sobotę w Elblągu, w czasie imprezy Trzy Kolory, jedna Miłość zagrają: Kalamala Sound, Kwas i Dj Zel, Sakin Ol, SielSKA ZKS Squad (więcej informacji o zespołach jest tutaj). 

Występy oceni jury. Nagrodą główną jest nagranie singla w studio Sounds Great Promotion w Gdyni. Po przeglądzie odbędzie się koncert Root Wise i Jafia Namuel. Będzie również RastaKiermasz i akcja Więc chodź pomaluj swój świat…na trzy kolory. Miejsce: tawerna Tortuga, Bulwar Zygmunta Augusta. Początek: godz. 17. Do 13 września bilety są po 20 zł. Można je kupić w kasie Centrum Spotkań Europejskich Światowid. W dniu imprezy bilety będą kosztowały 25 zł i będzie można je kupić w Tortudze

 

15 września, niedziela

 

W 2013 roku mija 150 lat od wybuchu Powstania Styczniowego (posłuchaj ciekawej rozmowy radiowej - tutaj). W tę niedzielę w Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie będzie można obejrzeć pamiątki i biżuterię patriotyczną związaną z wydarzeniami 1863 roku, a także m.in. powstańczą broń palną. W programie spotkania z cyklu Niedziela w Muzeum jest również wykonanie kokardy patriotycznej, powielanie druku pamiątkowego i prezentacja multimedialna na temat roli Prus Wschodnich w Powstaniu Styczniowym. Czas trwania: w godz. 11-16. Miejsce: Dom Gazety Olsztyńskiej, ul. Targ Rybny 1. Wstęp jest wolny.

***

Na wsi zwierzęta są cenione przede wszystkim dlatego, że są niezbędne w gospodarstwie i służą człowiekowi za pożywienie. Coraz głośniej mówi się także o tym, że naszym braciom mniejszym należy się szacunek, bo są - jak my - żywymi istotami, mają uczucia i cierpią, gdy są bite i zaniedbywane... Zwierzętom gospodarczym i tym związanym z życiem ludzi zajmujących się rolnictwem jest poświęcona najnowsza wystawa w Kaszubskim Parku Etnograficznym we Wdzydzach Kiszewskich. Będą to fotografie gdańskiej artystki Dąbrówki Tyślewicz. Wernisaż: 15 września, o godz. 12. Ekspozycja w karczmie z Rumii będzie czynna do 31 października. Polecamy!

16 września, poniedziałek

Aby samodzielnie namalować obraz farbami olejnymi czy akrylowymi, stworzyć ceramikę, grafikę, batik (tkaninę zdobioną farbami i woskiem), witraż czy pracę ze szkła metodą fusingu, wystarczy chęć, trochę czasu i miejsce, w którym można się nauczyć jak to wszystko zrobić oraz oczywiście osoby, która podzieli się fachową wiedzą. Dlatego, jak co roku, Centrum Spotkań Europejskich Światowid zaczyna nabór do sekcji artystycznych, które prowadzi artystka plastyk Ewa Bednarska - Siwilewicz. 

Spotkanie organizacyjne sekcji ogólnoplastycznej dla dorosłych: 16 września, godz. 17 (pracownia nr 46, II piętro CSE; koszt to 70 zł / miesiąc); spotkanie sekcji ceramicznej - tego samego dnia, o godz. 18 (także pracownia nr 46; koszt: dorośli - 70 z / miesiąc, młodzież i dzieci  – 40 zł / miesiąc). Chętni do pracy w sekcji szkła artystycznego spotkają się 23 września o godz.17 w pracowni szkła i witrażu (poziom -2, zjazd windą; opłata: 80 zł / miesiąc). Dodatkowe informacje pod numerem tel. 55 611 20 64, e-mail: ewa.bednarska@swiatowid.elblag.pl .  

***

W Olsztynie miłośnicy dalekich wypraw mogą spotkać się w Podróżniczym Klubie Południk. Tym razem rzecz będzie o Katalonii i Hiszpanii. Gospodarzem i przewodnikiem po tym rejonie Europy jest Patryk Pulikowski. Miejsce: Pokój z widokiem (II piętro) w Starym Ratuszu Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Stare Miasto 33). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.  

 

17 września, wtorek

 

Wieś to znakomity temat dla artystów - tych starszych, profesjonalnych, ale także dla tych młodych. 440 prac z 19 szkół nadesłano na II Ogólnopolski Konkurs Plastyczny Inspirowane wsią. Organizatorom - Liceum Plastycznemu w Gronowie Górnym i Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu - zależało na tym, by uczestnicy pokazali wieś w różnych aspektach: jej barwy, dźwięki, zapachy, wspomnienia, marzenia i wyobrażenia. 

Pokłosie konkursu pokaże wystawa w Światowidzie. W czasie wernisażu zostaną wręczone nagrody, a przedtem prof. Piotr C. Kowalski (Akademia Sztuki w Szczecinie, Uniwersytet Artystyczny w Poznaniu) wygłosi wykład Obrazy można malować wszystkim, także farbami. Wykład w małej sali kinowej Światowida jest o godz. 16.30, a wernisaż o godz. 18, w Galerii Nobilis, na II piętrze CSE Światowid.  

 

18 września, środa

 

Mamy Rok Mikołaja Kopernika w województwie warmińsko-mazurskim. W Olsztynie odbędzie się pierwsze z czterech spotkań pod hasłem Kopernik na 100 sposobów, które przybliżą postać znakomitego Warmiaka. Dr Jerzy Sikorski z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Ochrony Zabytków, który na podstawie badań źródłowych wskazał miejsce pochówku astronoma, opowie co działo się zanim Kopernik przybył na Warmię. Zaś Muzeum Okręgowe w Toruniu zaprosi na pokaz tradycyjnego toruńskiego piernikarstwa. Miejsce: Muzeum Warmii i Mazur - olsztyński zamek. Początek: godz. 16.30. Wstęp wolny. 

 

19 września, czwartek

 

Elbląg słynie z kolekcji form przestrzennych - wykonanych z metalu dzieł artystycznych rozrzuconych w różnych punktach miasta. Teraz do tej "otwartej galerii" dołączy nowa forma pt. Reproduktor światła słonecznego, zaprojektowana przez Jana Chwałczyka. Jej pierwsza oficjalna prezentacja odbędzie się 19 września, o godz. 17. Miejsce: Park Dolinka. Warto się wybrać. Wydarzenie jest częścią obchodów Europejskiego Dnia Współpracy. 

 

21 września, sobota

 

Śpiewasz? W Elblągu odbędą się warsztaty wokalne. Poprowadzą je Kinga i Karolina Pruś. Program: tajniki oddechu, interpretacja słowa, emisja głosu, postawa sceniczna, praca z mikrofonem. Uczestnicy mogą liczyć na indywidualną korektę techniki śpiewu. Miejsce: Centrum Sztuki Galeria EL. Czas trwania: godz. 12-16. Koszt: 50 zł. Zapisy: tel. 55 625 67 80, mail: joanna@galeria-el.pl . O godz. 19 obie wokalistki dadzą koncert (bilet w przedsprzedaży kosztuje 10 zł, w dniu koncertu - 15 zł; uczestnicy warsztatów: wstęp bezpłatny).

***

Eric-Emmanuel Schmitt to jeden z najbardziej znanych współczesnych dramaturgów i pisarzy. Elbląski teatr im. Aleksandra Sewruka przygotowuje premierę jego sztuki Wariacje enigmatyczne. W zapowiedzi spektaklu w reżyserii Islandki Marii Arnadottir czytamy: 

"Abel Znorko jest znanym pisarzem, który skrył się gdzieś na wyspie, na północy. Nie lubi dziennikarzy, ale dla jednego z nich robi wyjątek i zgadza się na rozmowę. Przyjmuje go wyniośle, szydzi i żartuje: "Przychodzi pan do człowieka, który stał się sławny dzięki swojej fabryce kłamstw. A pan chce od niego prawdy. Pomylił pan adres." Ale Erik Larsen jest coraz bardziej dociekliwy. Interesuje go, kim była Helena, adresatka listów pisarza. Znorko opublikował ich 15-letnią korespondencję i właśnie te listy uznano za jego najlepszy utwór. Powoli staje się jasne, że mężczyźni - których różni niemal wszystko: odmienne poglądy, życiowe postawy i motywy działania - mają z sobą coraz więcej wspólnego. Ulubionym utworem muzycznym Erica i Abla są "Wariacje enigmatyczne"".

Premiera: 21 września. Początek: godz. 19. Wstęp jest biletowany.

 

22 września, niedziela

 

Konrad Steinbrecht (1849–1923) to niezwykle ciekawa i ważna postać dla naszego regionu. Zawdzięczamy mu odbudowany i zrekonstruowany zamek w Malborku. Jest też autorem monumentalnego dzieła Architektura zakonu krzyżackiego. Drukiem ukazały się jego cztery tomy. Piąty, który miał być poświęcony zamkom biskupim i kapitulnym – w tym olsztyńskiemu, nie został przez autora ukończony, zabrakło mu kilku lat. Zostały jednak rysunki, na których adepci konserwatorstwa i historii architektury do dziś uczą się tajników warsztatu. W niedzielę jeden z rysunków będzie można zobaczyć w oryginale, wiele innych - na ekranie. Będzie też można bliżej poznać samego Konrada Steinbrechta. Spotkanie z cyklu Cavata na olsztyńskim zamku odbędzie się w głównej siedzibie Muzeum Warmii i Mazur w Olsztynie. Śladami Steinbrechta w Olsztynie poprowadzi Andrzej Rzempołuch. W programie także koncert kameralny zespołu Pro Musica Antiqua. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny. 

 

23 września, poniedziałek

 

Młodzi miłośnicy teatru lub też tacy, którzy dopiero chcą spróbować czym jest teatr, mogą zapisać się do grup teatralnych działających np. w ośrodkach kultury. 23 września odbędzie się pierwsze ze spotkań organizacyjnych grup, które w Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu prowadzi instruktorka Edyta Machul. O godz. 16 w Światowidzie powinni pojawić się zainteresowani teatrem uczniowie klas 4-6 szkoły podstawowej. Spotkanie dla uczniów klas 1-3 odbędzie się we wtorek, 24 września, o godz. 16, a dla gimnazjalistów i licealistów - w czwartek, 26 września, o godz. 17. Informacje pod numerami tel.: 55 611 20 89 / 65, poprzez e-mail: edyta.machul@swiatowid.elblag.pl oraz tutaj

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11361
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805241

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.