Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 05.09.2013 13:01 Miasto:Kętrzyn Kategoria:Historia i dziedzictwo Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego
Nie od razu Polskę zbudowano
Informacje szczegółowe znaleźć można na stronie www.edd2012.pl
Informacje szczegółowe znaleźć można na stronie www.edd2012.pl

Pod takim hasłem organizowane są w całej Polsce tegoroczne Europejskie Dni Dziedzictwa. Na Warmii i Mazurach zainaugurowane będą jutro, 6 września, w Muzeum im. Wojciecha Kętrzyńskiego w Kętrzynie i potrwają cały wrzesień.

To  projekt społeczno-edukacyjny Rady Europy i Unii Europejskiej, a także najważniejsze święto zabytków kultury Starego Kontynentu, ponieważ celem tej inicjatywy jest promowanie zabytków, a także promowanie regionalnego dziedzictwa kulturowego.

Przez cały wrzesień w naszym regionie ma się odbyć kilka wydarzeń kulturalno-naukowych, które organizować będą m.in. Muzeum Warmii i Mazur, Ośrodek Badań Naukowych w Olsztynie, Wojewódzka Biblioteka w Olsztynie, Muzeum Archeologiczno-Historyczne w Elblągu, Archiwum Państwowe w Olsztynie i Muzeum Ziemi Gołdapskiej. 
W tym czasie będzie można np. zwiedzać muzea z przewodnikiem, przyglądać się zmaganiom rycerzy podczas Festiwalu Walk Późnośredniowiecznych, czy uczestniczyć w konferencji naukowej.
Szczegółowa lista atrakcji znajduje się na stronie EDD. 

W najbliższy piątek o godzinie 11.00 w Kętrzynie nastąpi inauguracja EDD w województwie warmińsko-mazurskim. W  programie spotkania znalazły się wystąpienia przedstawicieli władz państwowych i samorządowych, wykład prof. dr hab. Stanisława Archemczyka „Wojciech Kętrzyński kustoszem dziedzictwa wielu narodów”, prezentacja rękopisu księgi wpisów do prawa miejskiego "Bürgerbuch der Stadt Rastenburg" z początku XIX w. z polskim tekstem przysięgi, wykład „Mazury. Mazurzy w dziejach” prof. dr hab. Janusza Małłka, występ chóru „Jutrzenka” Oddział Związku Polaków na Łotwie w Rezekne (Łatgalia) oraz wystawa „Łatgalia - kraina łotewskich Polaków w fotografiach Krzysztofa Hejke”.

  
Święto promujące zabytki odbywa się w Polsce pod patronatem ministra kultury, a koordynuje je Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11276
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7906872

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.