Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 29.08.2013 10:19 Miasto:Brąswałd Kategoria:KULTURA LUDOWA Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla Placówka:Gminny Ośrodek Kultury w Dywitach
Kiermas Warmiński w Brąswałdzie

Od 2001 roku w Brąswałdzie organizowana jest impreza plenerowa o rodowodzie tradycyjnym, będąca kontynuacją ludowego Święta Plonu. Współczesna odmiana tradycyjnych polskich dożynek połączona jest z kiermasem.

Tradycyjnie sezon żniw kończy się dożynkami. W Brąswałdzie po raz trzynasty zorganizowana zostanie impreza integrująca różnorodne kultury miejscowych ziem, łącząca w sobie uroczystość odpustową i pokazująca wielowiekowe polskie obrzędy dziękczynne za ukończenie żniw i prac polowych. Tegoroczna edycja imprezy odbędzie się 1 września. Corocznie obchody kolejnych Kiermasów Warmińskich składają się z części obrzędowej, związanej z tradycyjnymi dożynkami, które kończą występy artystyczne. 

Część obrzędową rozpoczyna, o godzinie 12.00, msza święta dziękczynna w miejscowym kościele z udziałem Zespołu Wokalnego Cantemus. O godzinie 13.15 zaplanowano korowód wieńców dożynkowych z kościoła na stadion wiejski z udziałem Młodzieżowej Orkiestry Dętej OSP z Płośnicy. Uczestnicy przemieszczają się m.in. na wozach z zaprzęgiem konnym, aby na miejscu (ok. godz. 13.30) przekazać władzom bochen chleba. Kwadrans przed czternastą rozpocznie się część artystyczno-rozrywkowa, podczas której prezentują się lokalne grupy muzyczne, w tym również folklorystyczne. W tym roku wystąpi m.in. zespół folkowo-rockowy Horpyna, będzie także prezentacja warmińskiej gadki, konkurs na wieniec dożynkowy i zaprzęg konny oraz warsztaty rękodzieła tradycyjnego. Całość kończy zabawa taneczna.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11658
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10180767

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.