Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.08.2013 15:14 Miasto:Lidzbark Warmiński Kategoria:Dziedzictwo kulinarne Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, in Placówka:Brak
Mniam 2013!

Najlepsza regionalna potrawa 2013 roku zostanie wyłoniona w niedzielę. Przed nami regionalny finał konkursów pn. Smak Warmii, Mazur i Powiśla.

Konkurs, którego celem jest kultywowanie, propagowanie i pogłębianie wiedzy o tradycjach kuchni regionalnej Warmii, Mazur i Powiśla, a także promowanie potraw, specyficznych dla naszego regionu i zachowanie niepowtarzalnych smaków produktów żywnościowych odbędzie się w niedzielę, 25 sierpnia przy ul. Powstańców Warszawy w Lidzbarku Warmińskim. Jego uczestnikami są restauracje, zakłady gastronomiczne, gospodarstwa agroturystyczne i szkoły oraz osoby fizyczne i organizacje zrzeszające osoby fizyczne, w tym koła gospodyń wiejskich z terenu województwa warmińsko-mazurskiego. 

Do rywalizacji staną laureaci poszczególnych konkursów, a jury pod przewodnictwem Grzegorza Russaka, wyłoni najlepszą regionalną potrawę 2013 roku, zarówno w kategorii kucharze zawodowi, jak i amatorzy.

Dotychczas w konkursach prezentowano potrawy z dziczyzny, mięsa drobiowego, mięsa wieprzowego i wołowego, ryb, mąki, mleka, ziemniaków oraz runa leśnego. Surowce stosowane do przygotowywania potraw zostały wyhodowane lub wytworzone w regionie przez lokalnych wytwórców i producentów.  
  
Rywalizować będą także wytwórcy produktów, którzy w konkursie „Na najlepszy produkt regionalny” zaprezentują: produkty regionalne pochodzenia zwierzęcego, w tym m.in.: produkty i przetwory mięsne, produkty i przetwory z ryb, produkty i przetwory mleczarskie oraz miody, produkty regionalne pochodzenia roślinnego i produkty z grzybami, w tym: przetwory owocowe i warzywne - także napoje bezalkoholowe, produkty zbożowe i cukiernicze oraz z grzybami, a także regionalne napoje alkoholowe.
 
Regionalne produkty będzie można nabyć na organizowanym w trakcie trwania imprezy Kiermaszu żywności naturalnej, tradycyjnej i regionalnej pochodzącej od członków sieci Dziedzictwo Kulinarne Warmia Mazury Powiśle.

Relację z konkursów można obejrzeć w sieci, dzięki transmisji on-line na www.warmia.mazury.pl.
 
Organizatorem wydarzenia jest samorząd województwa warmińsko-mazurskiego, Gmina Miejska Lidzbark Warmiński. Nagrody zapewnia Agencja Rynku Rolnego, Oddział Terenowy w Olsztynie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727512

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.