Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.08.2013 14:47 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
W sobotę warto pojechać do Morąga, rodzinnego miasta Johanna Gottfrieda Herdera, słynnego niemieckiego filozofa i pisarza doby Romantyzmu...
W sobotę warto pojechać do Morąga, rodzinnego miasta Johanna Gottfrieda Herdera, słynnego niemieckiego filozofa i pisarza doby Romantyzmu... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Noc z Herderem, Festiwal Piosenki Wartościowej Elbląskie Noce, imprezy plastyczne, plenerowe i taneczne - oto wybrane propozycje kulturalne na końcówkę wakacji i pierwsze dni września.

23 sierpnia, piątek 

 

Elbląski Oddział Abstrakcyjny świętuje drugie urodziny. Na Starym Mieście i Bulwarze Zygmunta Augusta z tej okazji będą animacje kuglarskie (otwarty trening z udziałem szczudlarzy i żonglerów w godz. 15-18) i specjalny pokaz tańca z ogniem (godz. 21, zaraz po Grafataku, o którym przeczytasz niżej, na placu przed Ratuszem Staromiejskim). Wstęp wolny. 

***

O godz. 17 w pałacu w Janowie pod Elblągiem będzie można obejrzeć prace szesnaściorga uczestników międzynarodowego pleneru artystycznego Impresje. Do Janowa przyjechali twórcy m.in. z Armenii, Łotwy, Kazachstanu i Polski, fotografowie, poeci, rysownicy, malarze i rzeźbiarze. Wstęp na wernisaż poplenerowy jest wolny.

***

W Elblągu odbędzie się kolejna odsłona Grafataku - bitwy rysowników (radiowa rozmowa o tym pomyśle jest tu). Na oczach publiczności zmierzą się twórcy o pseudonimach Samirita i Kamyk. O muzyczną oprawę pojedynku zadba DJ Asphodel. Miejsce: przed Ratuszem Staromiejskim. Początek: godz. 17.30. Wstęp wolny.

***

Laureaci ogólnopolskich konkursów piosenki artystycznej wystąpią w czasie 17. Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. "Najlepszy z najlepszych", którego wskaże publiczność, otrzyma Księżycową Statuetkę i nagrodę finansową. Gwiazdą wieczoru będzie Mela KotelukMiejsce: dziedziniec Centrum Sztuki Galerii ELPoczątek: godz. 19. Wstęp jest biletowany. Program Elbląskich Nocy jest tutaj.

 

24 sierpnia, sobota

 

W sobotni wieczór warto wybrać się do Morąga, rodzinnego miasta Johanna Gottfrieda Herdera. W przeddzień 269. rocznicy urodzin słynnego niemieckiego filozofa i pisarza doby Romantyzmu morąskie muzeum organizuje Noc z Herderem.

Najpierw pod pomnikiem filozofa zostaną złożone kwiaty, następnie w muzeum zostanie otwarta wystawa malarstwa Heleny i Juliusza Krajewskich, a pianista Zenon Wojdalińskii wykona popularne melodie z operetek Franza Lehara.

Od godz. 22 będzie można zwiedzić muzeum w towarzystwie kustosza, który opowie o interesujących szczegółach drugiego planu starych obrazów: najstarszym widoku Morąga z około 1600 roku - w tle epitafium rodu Dohnów, widoku Królewca z połowy XVI wieku - w tle epitafium Nimtscha, pałacu w Markowie koło Morąga - w tle dwóch portretów członków rodziny Dohnów z XVIII i początków XX wieku, a także XVIII-wiecznym pałacu w Lipowinie koło Braniewa - w tle portretu rodziny Dohnów z XIX wieku.

W programie także warsztaty plastyczno-historyczne dla całych rodzin (drukowanie grafik na zabytkowej prasie drukarskiej, decoupage - nauka XVIII-wiecznej techniki zdobienia przedmiotów, nauka kaligrafii, dekoracje z masy solnej), możliwość przebrania się w stroje historyczne i zbroję, Spotkanie z duchami - poszukiwanie mocnych wrażeń w pałacowych piwnicach i innych niedostępnych na co dzień zakamarkach pałacu Dohnów, w którym mieści się muzeum. Czas trwania: w godz. 19.30-24. Wstęp jest wolny. 

***

Kabarety: Limo, Jurki, K2 i Puk wystąpią w Elblągu. Koncert Dobra Noc z kabaretem, czyli rozmowy przed snem odbędzie się w ramach 17. Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej. Prowadzenie: Znany Wojtek Kamiński i Sasza Żejmo. Miejsce: dziedziniec Centrum Sztuki Galerii ELPoczątek: godz. 20. Wstęp jest biletowany. Program Elbląskich Nocy jest tutaj.

 

25 sierpnia, niedziela

 

Muzyka Krzysztofa Komedy to klasyka światowego jazzu. Jego kompozycji, choć nie tylko, będzie można posłuchać w Elblągu. Wyśpiewają je: Hanna Banaszak, Dorota Miśkiewicz i Adam Nowak (lider cenionego zespołu Raz, Dwa, Trzy), a zagrają: Majewski / Miśkiewicz Quintet i Piotr Kałużny. Koncert Okolice Komedy zakończy 17. Elbląskie Noce. Festiwal Piosenki Wartościowej. Miejsce: dziedziniec Galerii ELPoczątek: godz. 20. Wstęp biletowany. Program imprezy jest tutaj.

 

30 sierpnia, piątek

 

W ostatni weekend wakacji odbędzie się 8. Elbląskie Święto Chleba. Oprócz stoisk z żywnością tradycyjną i regionalną na Starym Mieście w ciągu trzech dni odbędą się też m.in. przegląd zespołów folklorystycznych, warsztaty pieczenia chleba i koncerty. Czynne będzie również miasteczko średniowieczne. Program znajdziesz tu.

***

Nidzica przeżyje Inwazję ognia i muzyki. Muzykę "zabezpieczą" zespoły Toniegruźeń i Mufa, ogień - grupa artystyczna Signum. Będzie i seans w Letnim kinie pod gwiazdami: horror komediowy Tima Burtona Mroczne cienie (Dark Shadows). Nidzicki Ośrodek kultury zachęca, by zabrać ze sobą koce i... grille. Miejsce: plac przy Banku Spółdzielczym. Początek: godz. 19. Wstęp wolny.

 

7 września, sobota

 

Pokazy i warsztaty z tańca nowoczesnego, współczesnego, towarzyskiego oraz ludowego odbędą się w czasie Maratonu Tanecznego w Elblągu. Imprezę organizuje Centrum Tańca Promyk, które chce zaprezentować propozycje kursów dla osób w różnym wieku. Pierwsze dwie godziny maratonu są dedykowane dzieciom i młodzieży. Będzie można obejrzeć występy grup folklorystycznych - zespołów pieśni i tańca Ziemia Elbląska oraz Młody Elbląg, a także wziąć udział w warsztatach z tańca ludowego. 

Dla dorosłych będą warsztaty z zumby, aerodance, pokazy i warsztaty z lady latino i tańca towarzyskiego. Miejsce: hol Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Czas trwania: w godz. 16-20.30. Wstęp wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11362
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8805381

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.