Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.08.2013 13:02 Miasto:Elbląg Kategoria:Wydarzenia Autor:Edyta Bugowska Placówka:Stowarzyszenie Kulturalne Viva Art w Elblągu
Przełamać ciszę

Osoby niepełnosprawne bardzo często pozostając bez zatrudnienia popadają w bierność społeczną  i zawodową, często również w ograniczonym stopniu korzystają z życia kulturalnego, nie uczęszczają na spektakle teatralne, seanse filmowe. W elbląskim Światowidzie rusza projekt skierowany do osób niesłyszących i niedosłyszących Przełamać ciszę. Wszystkie osoby, które chciałyby wziąć w nim udział mogą zapisywać się do 26 sierpnia. Udział w projekcie jest bezpłatny. 

- Projekt ma charakter edukacyjny, adresowany jest przede wszystkim do młodzieży oraz dorosłych osób niepełnosprawnych z uszkodzeniem słuchu z powiatów elbląskiego i braniewskiego – mówi Teresa Miłoszewska, koordynator projektu. - Różnorodność i interdyscyplinarność działań oraz włączanie w nie osób sprawnych - wolontariuszy, odbiorców wystaw i materiałów filmowych są niezwykle istotne w procesie integracji i rehabilitacji społecznej uczestników projektu.

Wszystkie zajęcia podczas projektu będą odbywać się w grupach, wśród nich znajdą się m.in. warsztaty umiejętności i kompetencji społecznych, warsztaty artystyczne – plastyczne, teatralne, seans filmowy z napisami połączony z edukacją filmową, wystawa fotografii niesłyszących laureatów ogólnopolskich konkursów fotograficznych, wystawa prac plastycznych wykonanych przez osoby z uszkodzeniem słuchu, warsztaty PJM – integracyjne warsztaty dla osób niesłyszących oraz wolontariuszy – język migowy  w praktyce.

- Efekty wielomiesięcznej pracy, takie jak uwrażliwienie na odbiór kultury i sztuki, włączanie osób niesłyszących i niedosłyszących w działania twórcze będą się przekładały na najbliższe środowisko, w którym żyją na co dzień uczestnicy projektu, wpłyną na zmianę postrzegania osób niepełnosprawnych poprzez ich możliwości, a nie ograniczenia – opowiada Teresa Miłoszewska.

Celem projektu jest przede wszystkim nabycie i rozwój umiejętności niezbędnych do samodzielnego funkcjonowania osób z uszkodzeniem słuchu w życiu kulturalnym i społecznym oraz stworzenie możliwości komunikowania się  z otoczeniem osób z uszkodzeniami słuchu z wykorzystaniem języka migowego (PJM). Projekt stawia również na aktywizację społeczną osób niesłyszących i niedosłyszących, przywrócenie im wiary w swoje możliwości, pomoc w odkryciu własnych zdolności, zainspirowanie do dalszych działań, a także umożliwienie uczestnikom zajęć zaprojektowania ścieżki własnego rozwoju artystycznego. 

- Osoby niepełnosprawne bardzo często pozostając bez zatrudnienia popadają w bierność społeczną  i zawodową, często również w ograniczonym stopniu korzystają z życia kulturalnego, nie uczęszczają na spektakle teatralne, seanse filmowe – ocenia Teresa Miłoszewska - Nasz projekt adresowany jest do osób niepełnosprawnych z uszkodzeniem słuchu, przy udziale tzw. sprawnej społeczności. Udział w tym projekcie jest dla tej grupy niezwykle istotny z punktu widzenia realizacji własnych potrzeb, samorealizacji, ale także z punktu widzenia społecznego. Uczestnicy projektu nabędą nowe umiejętności, kompetencje, które przydatne będą w ich codziennym życiu.

Odbiorcy zadania to mieszkańcy Elbląga oraz powiatów elbląskiego i braniewskiego, osoby niesłyszące i niedosłyszące posiadające orzeczenie o stopniu niepełnosprawności z tytułu uszkodzenia narządu słuchu, w wieku od 18 do 70 lat.

- Integracyjny charakter naszych działań oraz różnorodność realizowanych  form, są niewątpliwym atutem projektu – dodaje Teresa Miłoszewska. 

Bezpośredni uczestnicy – 30 osób niesłyszących i niedosłyszących oraz 5 wolontariuszy - studentów. W trakcie działań projektowych osoby niesłyszące korzystać będą z pomocy tłumacza języka migowego. Udział w projekcie jest bezpłatny. 

Szczegółowe informacje i zapisy – Teresa Miłoszewska, koordynator projektu: teresa.miloszewska@swiatowid.elblag.pl. Tel. 55 611 20 65, kom. 697 636 656, fax. 55 611 20 60. Zapisy przyjmowane są do 26 sierpnia.

Projekt realizowany przez Stowarzyszenie Kulturalne „Viva art” oraz Centrum Spotkań Europejskich „Światowid”.

Projekt realizowany jest w ramach zadań z zakresu rehabilitacji zawodowej i społecznej osób niepełnosprawnych, zleconych przez Samorząd Województwa Warmińsko-Mazurskiego i współfinansowany ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10746345

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.