Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 09.08.2013 09:04 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:inf. nadesł. Placówka:Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego
Więcej zagranicznych turystów odwiedza nasz region

Rok 2011 to przełom, jeśli chodzi o liczbę turystów zagranicznych wypoczywających na Warmii i Mazurach w stosunku do lat poprzednich. Takie wnioski płyną z przedstawionego zarządowi województwa raportu okresowego z realizacji strategii rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego do roku 2020.

- Nie mamy ani nowszych, ani bardziej precyzyjnych wyliczeń, jeśli chodzi o gości odwiedzających nasz region, ponieważ nie ma takiego obowiązku statystycznego, nie zgłaszają tego ani hotele, ani wypożyczalnie sprzętu, ani żadne inne branżowe podmioty – mówi marszałek Jacek Protas. – Dysponujemy jedynie danymi szacunkowymi z punktów informacji turystycznej. Jednak z badań przy budowaniu raportu z realizacji strategii jasno wynika, że tendencja wzrostowa jest wyraźna i wierzę, że potwierdzi się ona w danych Głównego Urzędu Statystycznego za rok 2012, które będą znane w drugiej części tego roku.
 
Także liczba turystów krajowych korzystających z noclegów na Warmii i Mazurach jest z roku na rok coraz większa. W przeliczeniu na 1000 mieszkańców wzrost wynosi od 377 osób w roku 2005 do 566 osób w roku 2011. Podobnie wygląda sytuacja w przypadku łącznej liczby turystów korzystających z bazy noclegowej w województwie. Posługując się tym samym wskaźnikiem na 1000 mieszkańców wzrost wynosi od 530 osób w roku 2005 do 660 osób w roku 2011.
 
- Te dane potwierdzają, że realizowane przez samorząd województwa kampanie promocyjne, szczególnie nasz udział w światowym plebiscycie na 7 Nowych Cudów Świata pod hasłem „Mazury Cud Natury”, przynoszą oczekiwane efekty – dodaje marszałek Jacek Protas. – Ale dowodzi także tego, że sprawdza się obrany przez nas kierunek inwestowania w wysokiej klasy infrastrukturę turystyczną, szczególnie zaś w hotele cztero i pięciogwiazdkowe, bo takie obiekty wybierają przede wszystkim turyści zagraniczni.      
 
„Strategia rozwoju społeczno-gospodarczego województwa warmińsko-mazurskiego” jest to podstawowy plan strategiczny wytyczający kierunki rozwoju województwa. Wyznacza ramy programowe dla powstających w regionie innych dokumentów planistycznych.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11358
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8771061

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.