Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.08.2013 08:09 Miasto:Braniewo Kategoria:Dziedzictwo kulinarne Autor:Justyna Kozłowska-Dyrla, in Placówka:Brak
Na piwo do Braniewa

Po raz drugi w naszym regionie organizowany jest Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego, który gości w trzech miejscowościach - Biskupcu, Olsztynie i Braniewie. To wydarzenie z szeregiem działań - począwszy od piwno-historycznych, przez edukacyjne, kulturowe, kulinarne, a nawet sportowe.

Najbliższe spotkanie miłośników złotego trunku odbędzie się w Braniewie 17 i 18 sierpnia w miejskim amfiteatrze. W programie spotkania znalazły się koncerty, pokazy tańca (w tym tancerzy ognia), żonglerki artystycznej, kiermasz żywności regionalnej, m.in. ze swojskimi wędlinami, mięsiwem, chlebem,a także miodami i piernikami oraz pokazy zwiazane z piwowarstwem. Możliwa będzie degustacja warmińskich przekąsek piwnych, czyli słonych ciasteczek tzw. „fafernuchów” oraz pierników z miodem i pieprzem, czyli „nowolatek”, Piva Warmińskich Chłopów Bosych, kwasów chlebowych i owocowych, podpiwka. Zaplanowano też pokazy Warmińskiego Browaru Parowego – warzenie piwa w 150-litrowym kotle, warzenia piwa „na żywo” przez domowych piwowarów i pokazy Warzelni Warmińskiej. 

Ci, którzy chcą sami spróbować "nawarzyć sobie piwa" będą mogli zaopatrzyć się na stoisku z akcesoriami winiarskimi i do warzenia piwa czy stoisku Klubu Babki Zielarki, gdzie znajdą zioła, zupę z pokrzywy, sałatki, przyprawy i eliksiry. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną warsztaty ceramiczne, a nieco starsi - pamiętający grę w kapsle - będa mogli wrócić do czasów dzieciństwa biorąc udział w Tour de Warmia w Kapsle, czyli wyścigach w kapsle na profesjonalnym torze.

- Wieloletnia tradycja dawnych "Piwowarów" powróci po raz kolejny w trzech odsłonach - muzycznej, kolekcjonersko-muzealnej oraz kulinarnej - informuje Grzegorz Lewko ze Starostwa Powiatowego w Braniewie. - W sobotę wystąpią m.in. zespoły Korzuch, Rockerfeler oraz VAVAMUFIN, natomiast w niedzielę wystąpi Buenos Ares, a gwiazdą wieczoru będzie zespół Skaldowie.

Impreza - zarówno w sobotę 17 sierpnia, jak i w niedzielę 18 sierpnia - rozpoczyna się o godzinie 16.00 w miejskim amfiteatrze. Stoiska będą ustawione od godz. 14.00 podczas obu dni imprezy.

Braniewskie Centrum Kultury proponuje natomiast zapoznanie się z historią. I tak uruchomione zostanie Warmińskie Objazdowe Muzeum Piwowarstwa prezentujące eksponaty i dokumentacje historyczne dotyczące browarów z Warmii i Mazur, wystawa zdjęć, materiałów prasowych i kolekcja akcesoriów piwnych, odbędzie się przegląd filmów z piwem w roli głównej („Przyjęcie na 10 osób plus 3” i „Butelki zwrotne” oraz projekcja filmów dokumentalnych z serii „Browary polskie”). Będzie też prelekcja naukowa na temat procesu technologicznego warzenia piwa i warsztaty sztuki wizualno-muzycznej, których tematyka nawiązywać będzie do piwowarstwa, warmińskich przekąsek piwnych i Warmii, a na Nowej Pasłęce odbędą się regaty żeglarskie o Puchar Wielkiego Piwowara na jachtach Dezet.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11895
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10775009

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.