Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 22.07.2013 16:35 Miasto:Region Kategoria:Wydarzenia Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje!
2 sierpnia na dworcu Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku będzie można obejrzeć komedię wojenną Giuseppe w Warszawie. Zdjęcie z pokazu we Fromborku, fot. - mat prasowe CSE Światowid
2 sierpnia na dworcu Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku będzie można obejrzeć komedię wojenną Giuseppe w Warszawie. Zdjęcie z pokazu we Fromborku, fot. - mat prasowe CSE Światowid

19. Mazurskie Lato Kabaretowe Mulatka, międzynarodowy festiwal Piknik Country, 36. Międzynarodowy Jarmark Folkloru, pokazy filmów i koncerty - w najbliższych dniach nie zabraknie propozycji kulturalnego wypoczynku w całym regionie.

22-26 lipca, poniedziałek - piątek

Jeden z najcenniejszych zabytków Elbląga - średniowieczna Brama Targowa na Starym Mieście jest w te wakacje Bramą do przeszłości. W tym tygodniu każdy, kto ją odwiedzi, będzie mógł bliżej poznać czasy PRL. Warto przypomnieć, że w czasach minionego ustroju 22 lipca był Narodowym Świętem Odrodzenia Polski. Do piątku pod Bramą będą organizowane zabawy podwórkowe w dawnym stylu.

- Będzie można zagrać w kapsle, ciupy, gumę, bierki, raz dwa trzy baba jaga patrzy, klasy czy gazdę. W samej Bramie będzie czynna mini wystawa obiektów z epoki: zabawek i innych rzeczy związanych z dzieciństwem oraz sprzętów. Pojawi się też Piaskowy Dziadek – mówi Piotr Adamczyk z Muzeum Archeologiczno-Historycznego. - Kolejnymi atrakcjami będą: czytanie bajeczek z serii Poczytaj mi mamo i pokazy bajek z rzutnika.

Odwiedzający Bramę będą proszeni o wypełnienie formularzy dotyczących dawnych zabaw podwórkowych i wyliczanek. Muzeum tworzy bowiem listę dawnych zabaw i ich zasad. Zachęca także do udziału w akcji pozyskiwania przedmiotów sprzed 1989 roku, związanych z dzieciństwem w tamtych czasach.

- Takie przedmioty można przynieść do Bramy Targowej i podarować muzeum - dodaje Piotr Adamczyk.

Czas trwania: w godz. 10-13. Wstęp wolny.

 

23 lipca, wtorek

 

Fabryka Dźwięku to warsztaty i animacje muzyczne oraz mini koncert, na który zaprasza Miejski Dom Kultury w Ornecie. Jest to jedno z działań Tygodnia Sztuki. Czas trwania: godz. 17-19. Wstęp wolny.

***
Artysta rzeźbiarz dr Waldemar Cichoń otwiera elbląski... Salon Odrzuconych. Na wystawie w jego autorskiej pracowni znajdą się prace, które nie zakwalifikowały się do tegorocznej edycji Salonu Elbląskiego.  

„Obraz "Wypędzenie z raju" stanowi ilustrację zaproszenia na wystawę dwóch elbląskich malarek: Anny Panek i Rity Wójcik. Tym mitycznym jakoby Edenem jest dla elbląskich artystów odbywający się co dwa lata przegląd ich najnowszej twórczości w murach Centrum Sztuki Galeria EL (…). Udział w tej wystawie dla wielu młodych i poczatkujących twórców jest środowiskową nobilitacją i potwierdzeniem artystycznego poziomu ich prac. Jury oceniające tegoroczne propozycje odrzuciło wiele z nadesłanych dzieł. Na ile trafny to był wybór, możemy ocenić sami, oglądając ciągle trwającą jeszcze wystawę w Galerii EL. Dodam, że jurorzy oceniali prace na podstawie ich wizerunków przesłanych drogą elektroniczną, dających powierzchowne wyobrażenie o wielkości, kolorystyce, fakturze czy spójności nadesłanego zestawu propozycji. Tym sposobem prace Anny Panek i Rity Wójcik nie zostały dopuszczone na „elbląski Olimp sztuki”. I dobrze! Można je będzie obejrzeć osobno i przekonać się o ich wartości i profesjonalnym poziomie. (….)

W krótkiej, trwającej tydzień wystawie dopatruję się odniesienia do paryskiego Salonu Odrzuconych, jako wyrazu buntu wobec dyktatu narzucanego od XVII wieku przez instytucję konserwatywnego Salonu Paryskiego, stosującego akademickie i zachowawcze miary w wyborze dzieł, stanowiących aktualnie obowiązujące w sztuce wzorce. Owi Odrzuceni, którzy trafili na oddzielną wystawę, poszli swoją drogą (impresjoniści) i dzisiaj to ich prace stanowią uznane osiągnięcie w historii sztuki. Obejrzyjmy więc prace dwóch ambitnych, utalentowanych i niepokornych kobiet, absolwentek akademii sztuki, posiadających znaczący dorobek artystyczny i uznanie odbiorców” – mówi Waldemar Cichoń.

Miejsce: Autorska Pracownia Rzeźby Waldemara Cichonia, ul. Garbary 12, na Starym Mieście. Początek wernisażu: godz. 18. Wstęp wolny.

 

24 lipca, środa
 

W Ornecie trwa plener malarski Pejzaże Warmii. Jego uczestnicy uwieczniają na płótnach uroki miasta i okolicy. A w środę z artystami będzie mógł się spotkać i porozmawiać każdy, kto interesuje się sztuką. Spotkanie przy ognisku i sztaludze odbędzie się w gospodarstwie agroturystycznym Zofii Ciesiul. To jedno z działań orneckiego Tygodnia Sztuki. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

W Nidzicy będzie można posłuchać Dominika Bukowskiego, znanego wibrafonisty jazzowego, marimbisty i kompozytora, który do swojego nowego projektu zaprosił indonezyjskiego pianistę Sri Hanuragę.

Oprócz trasy koncertowej zespół, w którym są także: kontrabasista Piotr Lemańczyk i perkusista Przemysław Jarosz, wchodzi do studia, by nagrać płytę. Ma się ona ukazać w marcu 2014 roku.

Dominik Bukowski jest absolwentem wydziału jazzu i muzyki rozrywkowej Akademii Muzycznej w Katowicach, urodził się w Gdańsku, a Liceum Muzyczne skończył w Elblągu. Miejsce: sala rycerska zamku w Nidzicy. Początek: godz. 19. Wstęp wolny.

 

25 lipca, czwartek

 

W Olsztynie będzie można bliżej poznać… Mikołaja Kopernika. Okazja jest szczególna – w tym roku przypada 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wybitnego mieszkańca Warmii. W ramach cyklu Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem Muzeum Warmii i Mazur zaprasza całe rodziny na spotkanie pt. Wśród rycerskiej braci.

Będzie można dowiedzieć się jak wyglądali, kim byli i jak żyli rycerze. Będą pokazy walk, uzbrojenia i broni, sceny z życia codziennego rycerskiej braci oraz spektakl Teatru Form Niezależnych Korzunowicz pt. Historyja ucieszna.

Kolejne czwartkowe spotkania z Mikołajem Kopernikiem - 1 i 8 sierpnia. W programie: warsztaty edukacyjne poświęcone za każdym razem innej sferze zainteresowań i działalności uczonego (astronomii, ekonomii, medycynie, działalności administracyjnej i strategicznej), zwiedzanie zamku w jego towarzystwie (w postać Kopernika wcieli się aktor Marian Czarkowski), konkursy i przedstawienia teatralne. Czas trwania wydarzenia: godz. 10-15. Wstęp: 3 zł.

***

Mieszkańcy Ornety i turyści mogą wybrać się na spotkanie pt. Słowo Drukowane i Malowane w Bibliotece Publicznej. To jedno z działań orneckiego Tygodnia Sztuki. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

 

26 lipca, piątek

 

W Ornecie będzie można zobaczyć trzy spektakle przygotowane przez młodych uczestników projektu Pajęczyna (więcej na ten temat dowiesz się tutaj). Jest to jedno z działań orneckiego Tygodnia Sztuki. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.
 

26-28 lipca, piątek - niedziela

 

W Mrągowie odbędzie się międzynarodowy festiwal Piknik Country, na który wstęp jest biletowany. Nie zabraknie także otwartych koncertów i wydarzeń w ramach Pikniku Country w Mieście, na Placu Unii Europejskiej.

W piątek zaplanowano konkurs Przepustka do Mrągowa. Wezmą w nim udział: Domi Kasprowicz, Fayerwerk, John Kentucky Band, Memphis Mafia, The BL Blues Band i Wheels of Steel. Wystąpią także Orkiestra Dęta Mrongovia, Gabrysia Mycielska i Tomasz Szwed. Początek: godz. 14.

W sobotę będzie m.in. konkurs na polską piosenkę country oraz koncerty zespołów: Droga na Ostrołękę, Trace, Burnin’Hearts i Szulerów. Początek: godz. 15.

W niedzielę w programie jest m.in. 4. Memoriał Taneczny im. Andrzeja Fabisiaka i bicie rekordu Polski w tańcu liniowym oraz koncerty: Krystyna Mazur Band i Cezary Makiewicz & Koltersi. Początek: godz. 13.15.

Na terenie Mrągowa odbędą się inne imprezy towarzyszące. Będą to: maraton pływacki o puchar burmistrza Mrągowa (piątek, godz. 12, plaża hotelu Mercure Mrongovia), otwarty turniej szachów szybkich (piątek, godz. 18, ekomarina), warsztaty taneczne prowadzone przez zespół Rodeo, przygotowujące do udziału w ustanowieniu rekordu Polski w tańcu liniowym (nauka prostego układu country dla wszystkich chętnych; piątek – w godz. 18-20, sobota – w godz. 15-19 i niedziela – w godz. 11-14; Plac PCK przy Centrum Kultury i Turystyki), Country na wojskowo – pokazy historycznych pojazdów wojskowych w Nikutowie (piątek-niedziela - w godz. 10–18), a także pokazy ratownictwa lotniczego na jeziorze Czos (sobota – w godz. 10-13, molo przy Placu Jana Pawła II) i niedzielna msza święta z udziałem zespołów country: Zayazd i Droga na Ostrołękę (godz. 10.30, kościół św. Wojciecha), po której odbędzie się parada country (godz. 12).

 

27 lipca, sobota

 

W Ornecie dobiega końca Tydzień Sztuki. Na finał zaplanowano happening artystyczny Puzzle Malarskie. Od godz. 11 pod ratuszem będzie trwać akcja wspólnego malowania dzieła, w którą może włączyć się każdy. A o godz. 18 w galerii Art-Nova (ul. Rycerska) rozpocznie się wernisaż uczestników pleneru artystycznego Pejzaże Warmii. Wstęp na wernisaż także jest wolny.

***
Izba Muzealna w Olszynach (okolice Szczytna) zaprasza na Wieczór Cygański z zespołem Tabor. Będzie to dobra okazja, by obejrzeć zbiory placówki, którą opiekuje się Muzeum Mazurskie w Szczytnie.

W Izbie prowadzonej przez sołtysa wsi Zygmunta Rząpę można zobaczyć „zabytkowe elementy wyposażenia wnętrz wiejskich, sprzęty gospodarstwa domowego, narzędzia do obróbki tkackiej, sprzęty gospodarskie używane w obejściu i do uprawy roli oraz hodowli zwierząt. Najstarsze z nich pochodzą z XVII wieku” – zachęcają organizatorzy Wieczoru Cygańskiego. Początek: godz. 18. Wstęp wolny. Warto zajrzeć na stronę internetową z informacjami o wiejskim muzeum – tutaj.

***

Najpierw film Piraci, a potem koncert szantowy - to propozycja elbląskiego kina Światowid dla miłośników morskich klimatów.

„Nominowany do Oscara (za kostiumy) i nagrodzony Cezarami (za kostiumy i scenografię) obraz Piraci (1986) to 11. film Romana Polańskiego. Opowieść o perypetiach angielskiego kapitana o przydomku Red i jego majtka Żaby, którzy przejmują kontrolę nad hiszpańskim galeonem, została zrealizowana z rozmachem, w ramach koprodukcji francusko-tunezyjskiej i budżetu w wysokości około 40 mln dolarów.

Na ekranie widzowie odnajdą liczne akcenty polskie, m.in. w postaci ról Eugeniusza Priwieziencewa i Władysława Komara, mistrza olimpijskiego w pchnięciu kulą. Autorem zdjęć jest Witold Sobociński” - czytamy w zapowiedzi prasowej.

Po projekcji popularne szanty zaśpiewa Marek Józefów. Początek: godz. 20. Cena biletu: 10 zł. Więcej informacji - tutaj.

 

28 lipca, niedziela

 

W archikatedrze we Fromborku zabrzmią utwory Jana Sebastiana Bacha, Carla Philippa Emanuela Bacha, Louisa Vierne’a i Feliksa Mendelssohna Bartholdy’ego. Wykona je Ernst Wally, organista z Austrii. Koncert jest częścią 46. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Początek: godz. 14. Wstęp jest biletowany.

***

Przeboje amerykańskiej i brazylijskiej muzyki rozrywkowej z lat 40., 50. i 60. w jazzowym opracowaniu na skrzypce, fortepian i kontrabas zabrzmią w Elblągu. Gośćmi Letniego Salonu Muzycznego, który prowadzi Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, będą: znany skrzypek jazzowy Maciej Strzelczyk - autor projektu The Great American and Brasilian Songbook i pozostali członkowie jego trio: pianista Jarosław Małys i kontrabasista Piotr Rodowicz. Miejsce: muszla koncertowa w parku leśnym Bażantarnia. Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Od 28 lipca do 3 sierpnia zamek biskupów warmińskich w Lidzbarku Warmińskim będzie rozbrzmiewał muzyką sprzed wieków. W ciągu dnia będą odbywały się warsztaty dla artystów w ramach 9. Międzynarodowej Letniej Szkoły Muzyki Dawnej Musica Rhetorica, a wieczorami - o godz. 19 - koncerty, na które wstęp jest wolny. W czasie koncertów widzowie usłyszą studentów akademii i uniwersytetów muzycznych, uczniów szkół muzycznych i profesjonalnych muzyków.

***
W Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu będzie można obejrzeć spektakle teatralne przygotowane przez uczestników projektu Pajęczyna. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.

 

31 lipca – 3 sierpnia, środa – sobota  
 

Ełk będzie gospodarzem 19. Mazurskiego Lata Kabaretowego Mulatka. To jeden z najstarszych przeglądów kabaretowych w północno-wschodniej Polsce.

Widzowie obejrzą m.in. koncert Artura Andrusa z piosenkami z płyty Myśliwiecka, Grupę Rafała Kmity, Kabaret pod Wyrwigroszem, Grzegorza Halamę, Kabaret Moralnego Niepokoju, a także grupy: Dno, Czesuaf, Made in China, Jurki i Puk.

W części konkursowej o Grand Prix powalczą: NO, Pod Napięciem, Jesteś.My, Sekcja Muzyczna Kołłątajowskiej Kuźni Prawdziwych Mężczyzn z Olą, Marcin Sitek, Bartłomiej Brede, kabaret Wyszukanych Dżentelmenów, Famous Jim Williams, Iza Kała, Z Konopi, Inaczej, Obustronni ludzie, Czołówka Piekła, Tiruriru i 7 minut Po. Występy oceni jury: Jacek Fedorowicz, Rafał Kmita, Alan Pakosz i Marek Przybylik oraz oczywiście publiczność. Wstęp na Mulatkę jest biletowany.

 

1 sierpnia, czwartek

 

Wystawę edukacyjną, która przybliża dzieciom twórczość słynnego malarza Claude’a Moneta będzie można obejrzeć w Galerii Sztuki BWA w Olsztynie. Ekspozycję Linea w Ogrodzie Moneta tworzą plansze ze zdjęciami, rysunkami i tekstem.

„Poprzez prezentowane na planszach obrazy wystawa przybliża nas do magicznego, pełnego kolorów świata Claude’a Moneta – twórcy impresjonizmu, jednego z najsłynniejszych malarzy XIX wieku, który odrzucił klasyczne podejście do pejzażu w sztuce i zamiast naśladować dokonania poprzedników, zaczął malować z natury, uważnie obserwując zmieniające się światło i barwy charakterystyczne dla danej pory roku.
 

Oglądając kolorowe plansze (…) niejednemu dziecku z pewnością uda się przenieść oczami wyobraźni do Giverny. To miejscowość we Francji, gdzie do dziś znajduje się ogród pełen nenufarów oraz muzeum artysty, niezmiennie pozostające inspiracją wielu twórców” – zachęcają organizatorzy wystawy.

W BWA będzie także można kupić książki Christiny Bjork: Linea w Ogrodzie Moneta (stała się ona inspiracją do stworzenia wystawy) oraz Rok z Lineą, z ilustracjami Leny Anderson.

W dni powszednie, w godz. 10-15, grupy zorganizowane będzie oprowadzać pracownik merytoryczny placówki. Wystawa czynna do 1 września. Wstęp: 4 zł.

Będą także bezpłatne warsztaty plastyczne W ogrodzie Moneta. Olga Orzeł – Kopeć przedstawi dzieciom twórczość Claude'a Moneta i innych impresjonistów.

„W zależności od grupy wiekowej, młodzi uczestnicy dowiedzą się, czym jest technika impresjonistyczna, spróbują swoich sił w stworzeniu dzieła w stylu Moneta, a także dowiedzą się więcej na temat tego do dziś najpopularniejszego stylu w sztuce, jakim niewątpliwie jest impresjonizm” – czytamy w zapowiedzi prasowej.

Terminy zajęć: 6, 8, 10, 13, 20, 22, 27 i 29 sierpnia. Początek zawsze o godz. 12. Nie są wymagane wcześniejsze zapisy.
 
2 sierpnia, piątek
 

Na starym dworcu Kolei Nadzalewowej w Tolkmicku, nad Zalewem Wiślanym, odbędzie się plenerowy pokaz filmowy w ramach projektu Kolej na kino. Tym razem będzie można zobaczyć komedię wojenną Giuseppe w Warszawie w reżyserii Stanisława Lenartowicza. Początek: godz. 21. Wstęp jest wolny.

Kolejne pokazy odbędą się 16 sierpnia (Suchacz – Rejs w reż. Marka Piwowskiego, godz. 21) i 6 września (Elbląg - Pan Tadeusz w reż. Ryszarda Ordyńskiego, z muzyką na żywo w wykonaniu Marcina Pukaluka, godz. 20.30). Więcej o projekcie Kolej na kino można znaleźć tutaj.

 

3 sierpnia, sobota

 

Piosenki do tekstów Edwarda Stachury w nowych aranżacjach zabrzmią w Elblągu. Wykona je duet Babu Król - dwaj muzycy zespołu Pogodno, znani jako Bajzel i Budyń.

„Bajzel - Piotr Piasecki to człowiek orkiestra. Legenda tanecznych rytmów, hipnotycznego transu i poetyki Witkacego. Coroczny zdobywca Yacha za nietuzinkowy teledysk. Budyń - Jacek Szymkiewicz - wokalista, muzyk, performer, lider zespołu Pogodno, znany jest z solowych poczynań, kolaboracji z teatrem i brawurowych występów na scenie.
 

Tym razem wystąpią w duecie, oddając szacunek Edwardowi Stachurze. Wydobyli jego wiersze spod tony powyciąganych swetrów i ckliwych harcerskich zaśpiewów. Nagrali płytę mocną, magiczną, motoryczną. Kilometry pożerane w trakcie lat grania bigbitu zaowocowały wyczuciem rytmu poety wędrującego i piosenkami, które pokazują Stachurę jako kogoś bliskiego naszym czasom. Czasom wędrówek, migracji i poszukiwań. Budyń wystąpi w niecodziennej odsłonie, bo jako saksofonista” – czytamy w komunikacie prasowym.

Będzie to pierwszy koncert 17. Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej, który organizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid (pełen program jest tu). Miejsce: muszla koncertowa w parku leśnym Bażantarnia. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

 

3-4 sierpnia, sobota – niedziela
 

Imprezy folklorystyczne mają niezaprzeczalny urok i z pewnością warto brać w nich udział. W Węgorzewie, już po raz 36., odbędzie się Międzynarodowy Jarmark Folkloru.

Oprócz kiermaszu sztuki ludowej i rękodzieła, organizatorzy przygotowują m.in. przegląd zespołów i solistów z województwa warmińsko-mazurskiego, innych regionów i zagranicy, pokazy tradycyjnych rzemiosł, warsztaty rękodzielnicze, wystawy oraz gry i zabawy dla dzieci i dorosłych.

W sobotę, obok kiermaszu (w godz. 10-18), będzie m.in. korowód uczestników jarmarku (godz. 12) i Zabawa po wileńsku z kapelami: Dwa tygodnie z Bezdan i Stara Nowa WNO z Wilna (godz. 20).

W niedzielę wystąpią: Dolnośląski Zespół Folklorystyczny Warzęgowianie z Warzęgowa, zespół Finezja z Kutna, kapela Dwa tygodnie z Bezdan, zespół Budzewiaki z Budzewa, zespoły śpiewacze: Klonowianki ze Strzelec, Strzelce ze Strzelec, Oleckie Echo z Olecka, a także Arkadiusz Krawiel z Węgorzewa i Włodzimierz Nazarowicz z Budzewa (od godz. 10).

Wśród atrakcji będą również: prezentacja tradycyjnych instrumentów muzycznych, pokaz mody, widowisko Wesele Mazurskie w wykonaniu Zespołu Mazurska Kosaczewina z Koczarek oraz występy grup z zagranicy: z Serbii (zespół Kud Krusik z Valjeva) i Węgier (zespół Takacs Mihaly z Voivodeni).

 

10 sierpnia, sobota

 

W Elblągu odbędą się warsztaty ze znanym poetą Michałem Zabłockim. W programie: wykład o multipoezji, czyli prezentacja multimedialnych możliwości funkcjonowania wiersza, prezentacja platformy eMultipoetry i jej narzędzi - referat, praktyczny kurs pisania wierszy na mury, wierszy na zadany temat i tekstów piosenek, w oparciu o gry internetowe dostępne na stronie, wspólne pisanie tekstu piosenki w oparciu o grę internetową, a także wspólne czytanie wierszy i dyskusja. Czas trwania: w godz. 10-18.

Zapisy na warsztaty Szkoła poetów, czyli Multipoezja zatacza kręgi są przyjmowane mailowo - pod adresem: aleksandra.bednarczuk@swiatowid.elblag.pl . Pierwszeństwo mają osoby posiadające przenośny komputer. Dla tych, którzy nie mają laptopa, organizatorzy przygotują pięć stanowisk komputerowych.

Będzie to drugie działanie w ramach 17. Elbląskich Nocy. Festiwalu Piosenki Wartościowej, który organizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Więcej informacji na ten temat znajdziesz tutaj.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8754048

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.