Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 15.07.2013 15:12 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje
Barbara Kwiatkowska i Stanisław Mikulski, fot.: mat. prasowe CSE Światowid w Elblągu
Barbara Kwiatkowska i Stanisław Mikulski, fot.: mat. prasowe CSE Światowid w Elblągu

Festiwal Jazzbląg, koncerty muzyki klasycznej i pokaz filmowy na... dworcu kolejowym we Fromborku - oto wybrane propozycje na najbliższe wakacyjne popołudnia i weekendy.

16 lipca, wtorek

Czesław Niemen, Wojciech Młynarski, Wojciech Kilar, Jonasz Kofta, a także m.in. Jacek Cygan i Janusz Józefowicz to bohaterowie fotografii, które będzie można obejrzeć w Elblągu. Autorami portretów zebranych na wystawie pt. Oblicza Muzyki są: Ryszard Horowitz, Krzysztof Gierałtowski, Wojciech Druszcz, Jacek Barcz, Jan Morek i Marek Szymański, członkowie sekcji dzieł fotograficznych Stowarzyszenia Autorów ZAiKS. Miejsce: Krużganek Galerii EL. Początek wernisażu: godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny. Wystawa towarzyszy 2. Festiwalowi Jazzbląg (więcej o tym wydarzeniu dowiesz się tutaj).
 

18 lipca, czwartek

W Olsztynie będzie można bliżej poznać… Mikołaja Kopernika. Okazja jest szczególna – w tym roku przypada 540. rocznica urodzin i 470. rocznica śmierci wybitnego mieszkańca Warmii. W ramach cyklu Wakacyjne czwartki z Mikołajem Kopernikiem Muzeum Warmii i Mazur zaprasza całe rodziny na spotkanie pt. Podróż po nieboskłonie.

Wraz z Olsztyńskim Planetarium i Obserwatorium Astronomicznym muzeum przygotowało pokazy przybliżające warsztat pracy astronoma i przyrządy, jakimi się posługiwał. Będą seanse w przenośnym planetarium, spektakl Teatru Form Niezależnych Korzunowicz Copernicus, a jeśli dopisze pogoda – obserwacje słońca za pomocą teleskopu.

Kolejne czwartkowe spotkania z Mikołajem Kopernikiem będą 25 lipca, a także 1 i 8 sierpnia. W programie: warsztaty edukacyjne poświęcone za każdym razem innej sferze zainteresowań i działalności uczonego (astronomii, ekonomii, medycynie, działalności administracyjnej i strategicznej), zwiedzanie zamku w jego towarzystwie (w postać Kopernika wcieli się aktor Marian Czarkowski), konkursy, pokazy walk rycerskich i przedstawienia teatralne.

„Pamiątkę z wizyty w muzeum może stanowić zdjęcie w historycznym stroju, własnoręcznie wykonany druk na zabytkowej prasie lub moneta o nominale 1 Kopernika, wybita w zamkowej mennicy” – zachęcają organizatorzy. Czas trwania wydarzenia: godz. 10-15. Wstęp: 3 zł.

19 lipca, piątek

Five o’clock in Olsztyn. Jak o godz. 17, gdy większość mieszkańców wraca do swoich domów, wygląda Olsztyn widziany z okien poszczególnych mieszkań? Odpowiedzi na to pytanie przez prawie rok szukała olsztyńska artystka Iwona Bolińska – Walendzik. Zdjęcia, które powstały w czasie spotkań z różnymi ludźmi w ich domach, będzie można obejrzeć na wystawie.

(praca Iwony Bolińskiej – Walendzik)

„(…) Olsztyn jesienny, zimowy, wiosenny i letni... Fotografowanie jest dla mnie przede wszystkim formą dokumentacji rzeczywistości, często też szkicem do prac realizowanych później w innych dziedzinach plastycznych. Tym razem zdjęcia są głównym medium ekspozycji, ale nie zabraknie batiku – mojej „koronnej” dziedziny. Na wystawie „przemyciłam” też portrety moich gospodarzy i zdjęcia ich serwisów do herbaty. Do wspólnej prezentacji zaprosiłam również Bogdana Gruszczyńskiego ze stowarzyszenia Klub Plastyka Amatora Sąsiedzi. Jego obraz Widok z mojego okna, wyróżniony na Wojewódzkim Konkursie w Mrągowie w 2012 roku, wpisał się w panoramiczne spojrzenie na Olsztyn. Efekt projektu Five o’clock in Olsztyn to subiektywna wizja naszego miasta” - zapowiada autorka.

Miejsce: Galeria Stary Ratusz Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej (ul. Stare Miasto 33). Początek: godz. 17. Wstęp jest wolny.

 

***

W Szymonowie (gm. Małdyty) będzie można obejrzeć spektakl teatralny przygotowany przez uczestników projektu Pajęczyna. Obecnie młodzi ludzie uczestniczą w warsztatach teatralnych w Oleśnie, koło Gronowa Elbląskiego i w Ornecie. Uczą się m.in. jak tchnąć życie w przedmioty i wyrazić za ich pomocą emocje, próbują swoich sił w teatrze tańca i pracy z głosem. Efekty ich pracy i spotkania ze specjalistami będzie można ocenić w czasie przedstawień, które zostaną zaprezentowane właśnie w Szymonowie (teren przy domu dziecka, godz. 19), Ornecie (26 lipca, Miejski Dom Kultury, godz. 18), Oleśnie (27 lipca, Stodolarnia, godz. 17) i Elblągu (28 lipca, Centrum Spotkań Europejskich Światowid, godz. 19). Na wszystkie spektakle wstęp jest wolny. Więcej informacji o programie Pajęczyna - tutaj.

***

Wszyscy, którzy wieczorem pojawią się w okolicach dworca kolejowego we Fromborku, będą mogli obejrzeć surrealistyczną komedię Tadeusza Chmielewskiego Ewa chce spać. Obraz, choć zrealizowany ponad 50 lat temu, wciąż tchnie wyjątkowym klimatem. A jego reżyser ma na koncie jeszcze inne ponadczasowe komedie, takie jak: Gdzie jest generał?, Jak rozpętałem II wojnę światową, Nie lubię poniedziałku i Wiosna, panie sierżancie. Początek: godz. 21.30. Wstęp wolny. Pokaz to część projektu Kolej na kino, o którym więcej przeczytasz tutaj.

21 lipca, niedziela

W archikatedrze we Fromborku zabrzmią chorały gregoriańskie. Wykona je chór Schola Gregoriana St. Reinoldi z Niemiec. A na organach grać będzie prof. Andrzej Chorosiński. Zabrzmią kompozycje Jana Sebastiana Bacha, Giuseppe Verdiego, Ryszarda Wagnera oraz Charlesa-Marie Widora. Koncert jest częścią 46. Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Organowej. Początek: godz. 14. Wstęp jest biletowany.

***

Muzyki Fryderyka Chopina, Ludwiga van Beethovena, Maurice’a Ravela i innych kompozytorów będzie można posłuchać w „pięknych okolicznościach przyrody” - w muszli koncertowej w Bażantarni, elbląskim parku leśnym. W czasie drugiego spotkania w Letnim Salonie Muzycznym, który prowadzi Elbląskie Towarzystwo Kulturalne, wystąpią młodzi instrumentaliści związani z Polską Filharmonią Bałtycką i Akademią Muzyczną w Gdańsku: Izabela Paszkiewicz - Posańska (fortepian), Krzysztof Kit (obój) i Mirosław Pachowicz (fagot). Początek: godz. 17. Wstęp wolny.

***

Utworów Antonio Vivaldiego, Ennemonda Gaultiera i Aleksandra Alabjewa posłuchasz w katedrze św. Mikołaja w Elblągu. Na koncert zespołu Pro Musica Antiqua zaprasza Centrum Spotkań Europejskich Światowid. Wystąpią: Leszek Szarzyński (flet), Jerzy Szafrański (obój, rożek angielski), Roman Kuźniak (fagot), Lucyna Żołnierek (fortepian), Agnieszka Dziewulska - Pawłowska (mezzosopran), Julia Karlowa z Kazachstanu (sopran) i Józef Frakstein (bas-baryton). Wydarzenie to część 21. edycji cyklu Muzyka Europejska w Zabytkach i Przyrodzie Warmii i Mazur. Początek: godz. 19. Wstęp jest wolny.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11355
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 8753971

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.