Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.07.2013 10:19 Miasto:Pranie Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Muzeum K. I. Gałczyńskiego w Praniu
Książki niedoczytane – posłuchaj archiwalnej rozmowy!
Jak można zobaczyć w muzeum w Praniu, Konstanty Ildefons Gałczyński miał w swoim księgozbiorze m.in. poezje Jana Kochanowskiego, Franciszka Karpińskiego i Stanisława Trembeckiego...
Jak można zobaczyć w muzeum w Praniu, Konstanty Ildefons Gałczyński miał w swoim księgozbiorze m.in. poezje Jana Kochanowskiego, Franciszka Karpińskiego i Stanisława Trembeckiego... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Za nami druga edycja Orfeusza - Nagrody Poetyckiej im. Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego. Na pierwszą zgłoszono 188 tomików, w drugiej walczyły 183 książki. Tak znaczna ilość daje pogląd na to, jaka jest współczesna poezja, którą niestety rzadko czytamy. 

Szybkie tempo życia nie sprzyja oddawaniu się długim lekturom. Ale poezja, która zwykle jest krótką formą, wydaje się być wprost stworzona dla współczesnych ludzi. Dlaczego więc nieczęsto po nią sięgamy? Może boimy się czytać coś, co być może nie od razu zrozumiemy?

Rzeczywiście, jest tak, że każdy poeta, każdy tom wierszy to osobny świat i język - przyznaje juror nagrody Orfeusz, ceniony znawca polskiej literatury dr Tomasz Burek*. A lęk przed wejściem do nowego świata jest naturalny, ale też niezwykle emocjonujący.

- Lubię poezję w sposób tradycyjny, taką, która przekazuje emocje, uczucia, która buduje własny świat znaczeń i która zdaje sobie sprawę z tego, że sytuacja naszej cywilizacji, człowieka jest nie do pozazdroszczenia. (…) Bliska mi jest poezja, która nie kapituluje jako poezja - mówi Tomasz Burek, w radiowej rozmowie, zarejestrowanej 7 lipca ubiegłego roku, tuż po gali pierwszej edycji nagrody Orfeusz, obok leśniczówki w Praniu, gdzie znajduje się muzeum Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego.

Warto posłuchać tego nagrania - i powrócić do ulubionych wierszy, poszukać nowych lub zacząć swoją przygodę z poezją:

 

This text will be replaced

Inspiracją do poszukiwań ciekawej poezji mogą być np. informacje umieszczone na stronie internetowej konkursu Orfeusz - tutaj. Można tam znaleźć m.in. listę tomików zgłoszonych w ubiegłym roku i wiadomości o tegorocznych finalistach wraz z fragmentami laudacji jurorów. Warto też obejrzeć reportaż na temat pierwszej edycji Orfeusza - tutaj

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

 

* Tomasz Burek - urodzony w 1938 roku w Warszawie, krytyk i historyk literatury. Przez szereg lat pracował w Instytucie Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk. Od 1976 roku uczestniczył w działaniach opozycji demokratycznej. Autor m.in. zbiorów szkiców: Zamiast powieści (1971), Żadnych marzeń (1987), Dziennik kwarantanny (2001). Laureat nagrody Fundacji im. Kościelskich, odznaczony przez prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Mieszka w Brwinowie.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11975
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 11161235

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.