Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 08.07.2013 18:27 Miasto:Region Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Krzysztof Chaja Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Wakacje na wodzie - posłuchaj!
Zalew Wiślany i akweny Żuław to alternatywa dla żeglowania po jeziorach mazurskich...
Zalew Wiślany i akweny Żuław to alternatywa dla żeglowania po jeziorach mazurskich... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Z powodu remontu w tym sezonie nie obejrzymy słynnych pochylni na Kanale Elbląskim. Na innych odcinkach kanału pływać można i funkcjonuje żegluga pasażerska. Również żeglarzy nie powinny zniechęcać ograniczenia związane z renowacją szlaku.
 

- Oprócz odcinka, na którym znajdują się pochylnie, remontowane i wyłączone z ruchu są śluzy: Ostróda i Mała Ruś - wyjaśnia Anna Cieśla z Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Gdańsku:

 

This text will be replaced

 

Kto chce zobaczyć inne fragmenty Kanału Elbląskiego, może to zrobić np. z pokładu statku wycieczkowego.

- Proponujemy 2-godzinny rejs z Ostródy do Miłomłyna, w czasie którego można obejrzeć dwie czynne śluzy, 7-godzinny rejs Ostróda - Iława, 3-godzinny rejs z Elbląga, przez Jezioro Druzno do Klepy i godzinne rejsy po Jeziorze Drwęckim - mówi Marcin Leszczyński, specjalista do spraw obsługi klienta Żeglugi Ostródzko-Elbląskiej. - Nasze statki pływają także po Nogacie - w Malborku i jego okolicach. Cena biletu obejmuje transport powrotny.

Renowacja części urządzeń Kanału Elbląskiego sprawiła, że na przystani elbląskiego jachtklubu przy ul. Radomskiej cumuje mniej jednostek, niż rok temu.

- Co roku gościmy wielu żeglarzy płynących ze śródlądzia - od strony Pojezierza Iławskiego, gdzie znajdują się firmy czarterowe - mówi komandor Jachtklubu Elbląg Stanisław Justyński. - Robią sobie u nas przystanek w drodze na Zalew Wiślany i dalej. W tym roku przypływa jednak znacznie mniej łódek. O ile mniej? Dokładne dane będziemy mieli pod koniec sezonu.

Mniejszy ruch widać także w Harcerskim Ośrodku Wodnym Bryza, który znajduje się na drugim brzegu rzeki Elbląg - przy ul Portowej.

- Jest to związane nie tylko z remontem Kanału Elbląskiego, ale i z poprawą stanu infrastruktury wodnej na Żuławach i Zalewie Wiślanym, która nastąpiła dzięki realizacji projektu Pętla Żuławska - mówi zarządzająca Bryzą Anna Śledzińska. - Zmieniła się nasza klientela. Żeglarze wybierają albo Mazury, albo Zalew.

Wypoczywający na mazurskich jeziorach od lat narzekają na tłok. Alternatywą, przekonują żeglarze (i - na rozmaitych spotkaniach - samorządowcy z terenów leżących na pograniczu Pomorza oraz Warmii i Mazur, jak również marszałkowie obu województw) są: Zalew Wiślany i akweny Żuław.

- Elbląg ma dogodne położenie. Można do nas dojechać samochodem, zwodować jacht i przygotować się do wyjścia na Zalew, Szkarpawę czy Wisłę Królewiecką - wskazuje Stanisław Justyński. - W ostatnich latach, za sprawą programu Pętla Żuławska, powstały nowe przystanie, a starsze przeszły remonty. Zrobiono sporo, by usunąć przeszkody, jakie żeglarze napotykali po drodze - obecnie mosty są zwodzone lub uchylane. Z Elbląga łatwo jest także płynąć na Zatokę Gdańską, bo nigdzie po drodze nie trzeba kłaść masztu. Robimy, co możemy, aby promować Zalew Wiślany. Przed nami m.in. regaty o puchar trzech marszałków.

- Warto u nas pływać. W regionie jest sporo marin i ich standard naprawdę się poprawił. Żeglarze z innych części kraju, którzy nie mają czasu na dłuższy wypoczynek na wodzie, mogą na naszej przystani zostawić łódkę i przyjeżdżać tylko na weekendy - dodaje Anna Śledzińska.

 

Nagranie: Krzysztof Chaja

Montaż i tekst: Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11886
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 10727381

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.