Do połowy sierpnia na dziedzińcu muzeum w Elblągu będą pracowali archeolodzy. To dalszy ciąg rozpoczętych w ubiegłym roku badań, dzięki którym odkryto jedyne w Europie ślady drewnianej warowni krzyżackiej.
Ubiegłoroczne odkrycie było możliwe dzięki temu, że Muzeum Archeologiczno-Historyczne realizuje unijny projekt, który obejmuje m.in. modernizację dziedzińca. Badania pozostałości pierwszego, drewnianego zamku krzyżackiego w Elblągu zostały wznowione w poniedziałek, 1 lipca. Bierze w nich udział 19 studentów i studentek Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
- Założyliśmy wykop o powierzchni 12 na 8 metrów kwadratowych - większy, niż rok temu - mówi kierownik badań dr Mirosław Marcinkowski:
This text will be replaced
Rozmawiała Agnieszka Jarzębska
***
Założony w 1237 roku Elbląg jest jednym z najstarszych miast w Polsce i najstarszym w województwie warmińsko-mazurskim. Krzyżacy wybudowali tu ceglany zamek, który został zniszczony w 1454 roku. Był on starszy od zamku w Malborku i do czasu wybudowania tego ostatniego, czyli do 1309 roku, był administracyjnym centrum Państwa Krzyżackiego oraz miejscem spotkań kapituły pruskiej. Zamek w Elblągu uważano za drugą, po Malborku, najpotężniejszą i najpiękniejszą warownię zakonu.
Zanim Krzyżacy postawili zamki z cegieł, budowali je z drewna. Pozostałości właśnie takiego obiektu z I połowy XIII wieku (potwierdziły to badania dendrochronologiczne) - w formie potężnych drewnianych konstrukcji - odnaleziono w ubiegłym roku w Elblągu.
Jest to pierwsze tego rodzaju znalezisko w Europie. Naukowcy z Anglii uznali je za tak ciekawe, że włączyli Elbląg do międzynarodowego projektu Ekologia krucjat. Oddziaływanie na środowisko naturalne podboju, kolonizacji oraz religijnej konwersji w regionie Morza Bałtyckiego w średniowieczu. Projekt trwa od października 2010 roku, a zakończy się w 2014 roku. Finansuje go Europejska Rada Do Spraw Badań Naukowych.
Elbląscy naukowcy mają nadzieję, że dzięki tegorocznym wykopaliskom na dziedzińcu muzeum (jest to teren dawnego kompleksu właściwego - ceglanego zamku krzyżackiego) więcej dowiedzą się o pierwszej, drewnianej warowni. Osobny temat to sam zamek ceglany, bo i o nim niewiele wiadomo.
- Ze względu na konieczność dokończenia remontu dziedzińca będzie to ostatnia tura badań w tym miejscu. W kolejnych latach chcemy rozpocząć wykopaliska na terenie zamku właściwego, czyli przy ul. Wapiennej - mówi dr Marcinkowski.
Więcej na ten temat znajdziesz tutaj i tutaj.