Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 02.07.2013 15:35 Miasto:Region Kategoria:Społeczeństwo Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Się dzieje
Jedno ze zdjęć, które znajdą się na wystawie
Jedno ze zdjęć, które znajdą się na wystawie "Uwikłane w płeć", którą od 4 lipca do 25 sierpnia będzie można oglądać w olsztyńskiej galerii BWA...

Wspomnienia z czasów PRL-u, wykład z historii sztuki, konkurs rzeźby w piasku czy festiwal sztuki pirotechnicznej - w najbliższych dniach nie zabraknie wakacyjnych atrakcji.

Za udział w większości wydarzeń, o których piszemy poniżej, nie trzeba płacić, więc tym bardziej warto się na nie wybrać.

2 lipca, wtorek

W Nidzicy będzie można obejrzeć zdjęcia przyrody wykonane przez leśnika i fotografa Romana Rogozińskiego. Urodzony w 1974 roku w Rybnie (woj. warmińsko-mazurskie) absolwent Technikum Leśnego w Tucholi i wydziału leśnego Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie od 1999 roku pracuje w Nadleśnictwie Augustów. Jest autorem wystaw indywidualnych, publikacji i artykułów poświęconych przyrodzie i leśnictwu.

„Czarno-białe fotografie Romana Rogozińskiego eksponują architekturę lasu, jego strukturę i kontrasty, grę świateł i cieni, pozwalając przenieść się w cudowny świat przyrody” – zachęcają organizatorzy wystawy. Miejsce: Galeria pod Belką Nidzickiego Ośrodka Kultury. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.

3 lipca, środa

W Elblągu będzie można obejrzeć monodram według powieści Wieniedikta Jerofiejewa Moskwa Pietuszki, w wykonaniu Radosława Cicholewskiego z Teatru Stajnia Pegaza z Sopotu. Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7, na Starym Mieście. Początek: godz. 18. Bezpłatne wejściówki do odbioru w bibliotecznym dziale literatury dla dorosłych przy ul. Zamkowej 1, na starówce.

4 lipca, czwartek

To propozycja dla dzieci w wieku od 1 do 4 lat i ich opiekunów – w Elblągu będzie można obejrzeć spektakl gdańskiego Teatru Miniatura pt. Afrykańska przygoda.

„Jacuś we śnie przenosi się na Czarny Ląd. Spotyka tam żyrafę, małpy, słonia, z którymi przeżywa wspaniałe przygody. Chłopczyk, choć nie umie mówić, doskonale daje sobie radę – dzięki odwadze i radosnemu usposobieniu. (…) Zaprojektowana na kształt pokoju dziecinnego przestrzeń teatralna umożliwia najmłodszym swobodny odbiór przedstawienia. Dzieci siedzą na poduszkach rozsypanych na miękkiej wykładzinie. Łagodna kolorystyka scenografii i muzyka oparta na rytmach afrykańskich, z elementami kołysanki, dopełniają pełen ciepła i spokoju spektakl” – czytamy w zaproszeniu na wydarzenie.

Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej przy ul. św. Ducha 3-7, na Starym Mieście. Początek: godz. 17. Bezpłatne wejściówki można odbierać w bibliotecznym dziale literatury dziecięcej i młodzieżowej, który także mieści się przy ul. św. Ducha 3-7.

***
Współczesna kobieta widziana poprzez pryzmat wybitnych dzieł polskiej fotografii – do obejrzenia zdjęć z kolekcji Joanny i Krzysztofa Madelskich zaprasza BWA Galeria Sztuki w Olsztynie. Na wystawie będzie można obejrzeć m.in. prace Ewy Partum, Marty Deskur, Zofii Kulik, Katarzyny Kozyry, Tadeusza Rolke, Edwarda Hartwiga i Wojciecha Plewińskiego.

„Powstawaniu tej wyjątkowej, prywatnej kolekcji od początku przyświecał konkretny zamysł: aby poprzez najwybitniejsze i najciekawsze dzieła polskiej fotografii powojennej stworzyć możliwie szeroką panoramę, opisującą wizerunek oraz tożsamość współczesnej kobiety. Matka Polka. Performerka. Dziewczyna z sąsiedztwa. Skandalistka. Polska Wenus. Kura domowa. Obiekt seksualny. Ikona pop-kultury. Lwica salonowa. Każde z tych wcieleń kobiecej tożsamości jest na tej wystawie obecne” – informują organizatorzy.

Początek wernisażu: godz. 18. Wstęp na wernisaż jest wolny. Ekspozycja czynna do 25 sierpnia.

***
Czasy PRL-u w oczach elblążan – to tytuł spotkania w Krużganku Galerii EL w Elblągu. Jego bohaterami będą Honorowi Obywatele Elbląga: dr Ryszard Tomczyk - artysta, publicysta i pisarz, krytyk sztuki i literatury, w latach 80-tych dyrektor Galerii El oraz ks. dr infułat Mieczysław Józefczyk - teolog, socjolog, historyk i nauczyciel akademicki. Początek: godz. 18. Wstęp wolny.     

***
W Kadynach będzie można wysłuchać wykładu o polskiej sztuce i architekturze. Prof. Marek Szczęsny z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie przedstawi nasz kraj jako miejsce spotkania gotyku niemieckiego i renesansu włoskiego. Miejsce: Świetlica Kadyna. Początek: godz. 18.30. Wstęp wolny. Jest to działanie w ramach projektu Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane, który realizują: Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu i Stowarzyszenie Jantar.

***
W Klubie Środowisk Twórczych Krypta na elbląskim Starym Mieście odbędzie się wieczór jazzowy i jam session. Początek: godz. 20.15. Wstęp: 5 zł, które zostanie przekazane Elbląskiemu Towarzystwu Kulturalnemu na wsparcie kolejnych działań jazzowych.

5 lipca, piątek

W Kadynach można wziąć udział w otwartym konkursie rzeźby w piasku. Na autorów najciekawszych prac czekają nagrody. W konkursie może wziąć udział każdy. Miejsce: plaża Srebrna Riwiera. Początek: godz. 12. Przedsięwzięcie to część projektu Ślady kultury - dziedzictwo znane i nieznane.

***

W Mrągowie zaczynają się doroczne Dni miasta. O godz. 12 będzie można zwiedzić Mrągowo w towarzystwie przewodnika (start: Skwer Jana Pawła II). Będą także: wernisaż prac znanego mieszkańca Mrągowa Piotra Dondajewskiego (godz. 18) i wieczór muzyki i tańca z udziałem Agaty Stępień, Justyny Zapały, Cypriana Janusa oraz Mrągowskiej Sceny Tańca Współczesnego (godz. 19). Miejsce: Centrum Kultury i Turystyki. A o godz. 20 na Placu Unii Europejskiej zagra Alvon Johnson Blues Band. Alvon Johnson to czarnoskóry gitarzysta, kompozytor i showman z Kalifornii. Wstęp wolny.

6 lipca, sobota

Kto pamięta grę w „kapsle”? A w „szczura” czy w „wywoływanie wojny przeciwko”? Te i inne zabawy przypomną organizatorzy Festiwalu Gier Zapomnianych w Olecku. Każdy, kto się wybierze na to wydarzenie, będzie mógł spróbować swoich sił także m.in. w grze w „siódemki” (w gumę), w „klasy”, w „Baba Jaga patrzy” czy w „Ciuciubabkę”. Zaplanowano także rozgrywki w „Mini Euro” na przenośnym boisku piłki nożnej, skoki na trampolinie oraz grę w bule. Zabawy poprowadzą animatorzy z Regionalnego Ośrodka Kultury i Stowarzyszenia Alternatywa z Ełku. Miejsce: polana koło skate parku. Początek: godz. 11.

***

W czasie Dni Mrągowa coś dla siebie mają znaleźć całe rodziny.  O godz. 13 rozpoczną się… podchody pt. Poznaj Mrągowo (Plac Unii  Europejskiej). Zaplanowano też piknik z zabawami dla dzieci, mimami, klaunami i chodzącymi na szczudłach. Swoją twórczość przedstawią lokalni literaci, wystąpią także: zespół Sukces, Sygnaliści Nadleśnictwa Strzałowo i Orkiestra Dęta Mrongovia. Gwiazdą tego dnia będzie Malwina Kusior, młoda, utalentowana wokalistka, znana m.in. z ról musicalowych w Teatrze Muzycznym Roma. Miejsce: Plac Unii Europejskiej. Początek: godz. 13.30. Wstęp wolny.

Wieczorem w amfiteatrze nad jeziorem Czos pojawią się: M’N’F (Mateusz Krautwurst, Nick Sinckler i Frenchy) oraz Andrzej Piaseczny (koncert biletowany).

***

Rusza cykl pokazów filmowych na… dworcach regionu. Pierwsza projekcja jest adresowana do mieszkańców Braniewa i okolic oraz turystów. Będzie można obejrzeć niemy film z 1929 roku Mocny człowiek.

„Dramat psychologiczny w reżyserii Henryka Szaro powstał na podstawie powieści Stanisława Przybyszewskiego. Akcja rozgrywa się w Warszawie w latach 20. Główny bohater Henryk Bielecki marzy o karierze literackiej. Brakuje mu talentu i weny, ale to nie powstrzyma go przed realizacją obsesyjnych pragnień. Aby zdobyć sławę i uznanie, jest gotów popełnić zbrodnię. Przyczynia się do śmierci swego przyjaciela Jerzego Górskiego, kradnie jego rękopisy i wydaje jako swoje powieści. Zdobywa popularność, osiąga sukces finansowy, ale czy uda mu się pokonać własne sumienie?

Mocny człowiek to jeden z ostatnich polskich filmów epoki kina niemego. Po II wojnie światowej został uznany za zaginiony, bo w kraju nie zachowała się żadna jego kopia. Dopiero w latach 90. został odnaleziony w archiwum filmowym w Belgii, a następnie sprowadzony do kraju i zrekonstruowany cyfrowo” – czytamy w zapowiedzi prasowej.

O muzyczną oprawę zadba Marcin Pukaluk - kompozytor, performer i producent. Początek: godz. 21.30. Miejsce: okolica dworca kolejowego w Braniewie. Wstęp wolny. Wydarzenie to część projektu Kolej na kino, który realizuje Centrum Spotkań Europejskich Światowid w Elblągu.
 

7 lipca, niedziela

W skansenie w Olsztynku można nie tylko podziwiać zabytki architektury wiejskiej, ale także żywe zwierzęta. W tę niedzielę będzie można poznać je bliżej. Rodziny, które przyjadą do Olsztynka, zostaną wprowadzone w świat zwierząt gospodarskich żyjących w muzeum. Ich hodowca zaprezentuje cały inwentarz i opowie ciekawostki z ich życia. Będzie również można zobaczyć nowonarodzone źrebięta, cielęta, jagnięta, króliki i pisklęta. Oprowadzanie grup będzie odbywać się w trzech turach: o godz. 10, 12 i 14. Start: przy młynie z Kaborna (obiekt nr 4), przy mostku.  

***

W Mrągowie, w czasie 9. Wojewódzkiego Przeglądu Rękodzieła Artystycznego, odbędą się: Festyn Średniowieczny Gothicum Bractwa Rycerskiego Rota Zaciężna Strażnicy Sensburg z Mrągowa (w programie: zabawy plebejskie, tańce, obóz rzemieślników i turnieje rycerskie), przegląd rękodzieła, występy kapel ludowych, wystawy i kiermasze oraz finał konkursu na pamiątkę z Warmii i Mazur. Na koniec wystąpi Zespół Pieśni i Tańca Ełk. Miejsce: Plac Unii Europejskiej. Początek: godz. 12. Wstęp wolny.

8 lipca, poniedziałek

Kilkadziesiąt lat temu w Olecku, tak jak zresztą i w innych miejscach regionu, było wielu modelarzy. Część z nich budowała latawce i osiągała sukcesy w ogólnopolskich konkursach modelarskich. Szansą na kontynuowanie tamtej tradycji i - być może – na wykształcenie nowego pokolenia twórców latawców będą wakacyjne warsztaty. Od 8 do 10 lipca osoby początkujące będą mogły nauczyć się budowy latawców płaskich, a osoby bardziej ambitne - robienia latawców skrzynkowych. Zgłoszenia należy wysłać na adres: promocja@przystanek.pl. Miejsce: Regionalny Ośrodek Kultury Mazury Garbate w Olecku. Początek: godz. 10. Udział jest bezpłatny.

***

Dorota Barova (Blahutova) - czeska wiolonczelistka polskiego pochodzenia, która gra muzykę z pogranicza folku, jazzu i piosenki poetyckiej, wystąpi w Elblągu. Artystka, wraz z Andreą Konstankiewicz – Nazir, tworzy zespół Tara Fuki, który koncertował w wielu miejscach Europy i Ameryce Środkowej. Występuje też z jazzowym kwintetem Vertigo i neofolkową grupą Kuzmich Orchestra.

W Elblągu zaśpiewa piosenki z repertuaru Tara Fuki, utwory do słów Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz - po czesku - piosenki z repertuaru Kuzmich Orchestra. Miejsce: Sala U św. Ducha Biblioteki Elbląskiej. Początek: godz. 18. Bezpłatne wejściówki wydaje biblioteczny dział zbiorów audiowizualnych Gotycka.pl na Starym Mieście.

12 lipca, piątek

Ełk, Ogień & Woda to, jak zapewniają organizatorzy tego wydarzenia, jeden z trzech największych festiwali pirotechnicznych w Polsce. Wcześniej nosił on nazwę Festiwalu Teatrów Plenerowych Ełk, Wind & Fire. W 2009 roku zmienił swoje oblicze i główną atrakcją stały się artystyczne pokazy pirotechniczne.

„Konkursowym zmaganiom pirotechników o Grand Prix festiwalu zawsze towarzyszą widowiskowe występy kuglarzy, szczudlarzy, tancerzy ognia, sztukmistrzów baniek mydlanych i aktorów ulicznych” – czytamy w komunikacie prasowym.

Oto program pierwszego dnia imprezy: scena muzyczna: Legarytmy, Greetings From Poland i Marcin Pyciak oraz Mela Koteluk, teatr ognia Amatum z programem Moulin Rouge, teatr ognia Jama z programem Droga do sukcesu, pokazy pirotechniczne: Triplex Eestiou oraz Top-F. Miejsce: plaża miejska. Początek: godz. 19.30.

12 - 13 lipca, piątek - sobota

W Braniewie odbędzie się Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego. Impreza nawiązuje do tradycji braniewskich Piwowarów.

Oprócz koncertów (pierwszego dnia wystąpią zespoły: Broken Jar, D`dorsh, Bilyj Bereh, Akcent, de Farsh i Vavamufin - początek o godz. 16; drugiego dnia gwiazdą będą Skaldowie, a wcześniej - od godz. 16 - na scenie pojawią się grupy: Atut, Expresión Flamenco - z pokazem tańca hiszpańskiego, Dobra Siła, Tabakan, Rockerfeler, Just Edi Show – żonglerka artystyczna, Korzuh, Asura – Teatr Tancerzy Ognia) w programie są pokazy i degustacje kulinarne.

Będzie można poznać proces warzenia piwa według tradycyjnych receptur, zobaczyć jak powstają warmińskie przekąski piwne: słone ciasteczka "nowolatki" i "fafernuchy" - pierniki z miodem i pieprzem oraz spróbować lokalnych piwnych wypieków. Na stoiskach, czynnych od godz. 14, będzie można kupić regionalne produkty: piwo, mięso, ryby czy pieczywo. A w Warmińskim Objazdowym Muzeum Piwowarstwa kolekcjonerzy z całej Polski pokażą eksponaty i dokumentację dotyczące dawnych browarów z Warmii i Mazur. Prowadzenie imprezy: Michał Bartoszewicz. Miejsce: amfiteatr miejski. Wstęp wolny.

Warmiński Festiwal Dziedzictwa Browarniczego to projekt powiatów: braniewskiego i olsztyńskiego oraz gminy Biskupiec. W Biskupcu festiwal odbędzie się 27 i 28 lipca, a w Olsztynie - 3 sierpnia. Działanie będzie kontynuowane także w 2014 roku.

***

Trwa festiwal Ełk, Ogień & Woda. W programie są: koncerty: Freakin'Rudeboys, Sylwia Grzeszczak, pokazy teatru ognia Chicago, teatru ognia Turkus z programem Electric dance, Pracowni Ognia Transfuzja z programem Noc świętojańska, pokazy pirotechniczne: Pyrocollection i Temexon oraz ogłoszenie wyników i wręczenie Grand Prix festiwalu. Prowadzenie: Marcin Wojciechowski. Miejsce: plaża miejska. Początek: godz. 20.
 

14 lipca, niedziela

W czasie festiwalu Ełk, Ogień & Woda zostaną rozegrane maratony: pływacki i kajakowy (początek o godz. 10.30). Od godz. 13.30 przewidziano bezpłatne atrakcje wodne (narty wodne, banan i opona). Miejsce: Jezioro Ełckie i plaża przy restauracji Biały Żagiel.

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
Komentarze
 
eKulturalni
|2013-07-30 09:47:10
Się Dzieje ukazuje się mniej więcej raz na dwa tygodnie, a na połączonym z eŚwiatowid.pl portalu eKulturalni.pl w każdy piątek publikujemy cykl Ukulturalniajcie się! - informujący o imprezach w regionie na najbliższy weekend. Zapraszamy do lektury.
 
Paulina
|2013-07-11 10:43:59
Super pomysł z rozpiską jakie imprezy nadchodzą :) oby częściej się pojawiały takowe zapowiedzi w postaci artykułu.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11277
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7962795

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.