Gazeta
Internet

Witaj,     |  Zaloguj
Nasza społeczność

Logowanie

Dołącz do eKulturalnych
Zapomniałem hasła
Przejdź do eKulturalni.pl
GDZIE JESTEŚ:  E-ŚWIATOWID    Aktualności

Data dodania: 01.07.2013 16:30 Miasto:Warszawa Kategoria:RADIO E-KULTURA Autor:Agnieszka Jarzębska Placówka:Brak
Doktor od witaminy "M" - posłuchaj!
Nagranie zostało zrealizowane w czasie 5. Kongresu Kobiet w Warszawie, przy okazji spotkania pod hasłem Imieniny Michaliny (Wisłockiej oczywiście)...
Nagranie zostało zrealizowane w czasie 5. Kongresu Kobiet w Warszawie, przy okazji spotkania pod hasłem Imieniny Michaliny (Wisłockiej oczywiście)... (fot. Agnieszka Jarzębska)

Była lekarką i najbardziej zasłużoną edukatorką polskiego społeczeństwa w zakresie seksuologii - dziś mija 92. rocznica urodzin Michaliny Wisłockiej.

Sławę i nie gasnącą mimo upływu lat popularność przyniosły Michalinie Wisłockiej książki. Trylogia: Sztuka kochania, Sztuka kochania w 20 lat później oraz Sztuka kochania: witamina "M" odniosła ogromny sukces, ukazała się w łącznym nakładzie 7 mln egzemplarzy.

Autorka tych poradników urodziła się 1 lipca 1921 roku w Łodzi, zmarła 5 lutego 2005 roku w Warszawie. Doktor nauk medycznych, ginekolog, cytolog i seksuolog wiele lat pracowała w poradni zdrowia kobiecego, była współzałożycielką Towarzystwa Świadomego Macierzyństwa, które zajmowało się leczeniem niepłodności i antykoncepcją, kierowała pierwszą w Polsce Poradnią Świadomego Macierzyństwa w Instytucie Matki i Dziecka w Warszawie oraz Pracownią Cytodiagnostyczną Towarzystwa Planowania Rodziny.

- Choć minęło 37 lat od pierwszego wydania Sztuki kochania, zmieniła się nasza świadomość w sprawach seksu i życia seksualnego, zmieniły się prawa, także te seksualne, to książki Wisłockiej nadal warto czytać - mówi prof. Zbigniew Izdebski, pedagog i seksuolog, przyjaciel Michaliny Wisłockiej. - Są one napisane z ogromną troską i miłością do drugiego człowieka, przez lekarza, specjalistę w zakresie seksuologii, przez osobę, która nie traktowała seksu tylko w kategoriach instrumentalnych, ale patrzyła także na relacje w związku, choć nie było to, jak się to dziś wydaje, spojrzenie z perspektywy feministycznej:

This text will be replaced

 

Rozmawiała Agnieszka Jarzębska

Podziel się:
Wszelkie prawa do tego tekstu są zastrzeżone. Publikowanie go w całości lub części wymaga zgody Wydawcy.

Kierownik Redakcji: Hanna Laska-Kleinszmidt

tel 55 611 20 69

Jeśli chcesz dodać swój komentarz zaloguj się. Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się tutaj.
MENU

eŚWIATOWID W LICZBACH

 

Publikacji: 11257
Galerii: 307
Komentarzy: 1354

 


Liczba odwiedzin: 7721753

KONTAKT Z REDAKCJĄ

Wydawca:

Centrum Spotkań Europejskich
"ŚWIATOWID"

pl. Jagiellończyka 1
82-300 Elbląg
tel.: 55 611 20 50
fax: 55 611 20 60

 

Redakcja:
redakcja@eswiatowid.pl
tel.: 55 611 20 69

Administrator systemu:
adm@swiatowid.elblag.pl
 

 

 


 

 

Projekt dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Warmia i Mazury na lata 2007 - 2013 

oraz budżetu samorządu województwa warmińsko - mazurskiego.